Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ryan Gosling se předvádí nejen na plátně, neváhá se vrhnout ani do rvačky

Ryan Gosling!Profil herce!Je mu sice teprve třicet let, ale už má za sebou nominaci na Oscara, několik zajímavých rolí a pár žhavých vztahů. V soukromí je to prý sebevědomý, odvážný mladý muž, který umí být i pořádný showman.

Ryan Gosling

Ryan Gosling ve filmu Bláznivá, zatracená láska, Zdroj: distributor filmu

Kanadský herec Ryan Gosling se narodil 12. listopadu 1980 ve městě London v kanadské provincii Ontario. Jeho matka Donna pracovala jako sekretářka a otec Thomas byl pracovníkem v papírnách. Jediným sourozencem je starší sestra Mandi. Vyrostl  v Cornwallu a rodiči byl vedený k Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů. On však tvrdí, že mormoni, jak se nazývají členové církve, byli pouze jeho rodiče, on sám jím doopravdy není. Po rozvodu svých rodičů zůstal se sestrou u matky.

Býval malý rváč

Jako dítě prý neměl žádné kamarády a na základní škole rád vyvolával rvačky. Důvod uvedl v jednom rozhovoru: „Provokoval jsem ty nejtvrdší kluky, protože se na ně lepily holky. Na mě ne. Myslel jsem si, že kdybych je přepral, holky by se lepily i na mě. Akorát že já je nikdy nepřepral.“ Proto mu matka zařídila na rok domácí vyučování. Každopádně ani poté moc škole nedal.

Ze střední odešel v 17 letech, aby se mohl naplno věnovat herecké kariéře. Nicméně to nebylo až tak špatné rozhodnutí. Ryan patří mezi nejmladší herce, kteří byli nominováni na Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. Bohužel pro něj zůstalo pouze u nominace.

V tom, co bude jednou dělat, měl Gosling jasno už od dětství. Se svou sestrou Mandi od útlého věku zpíval na svatbách a tančil. Krom hereckého talentu a zpěvu vyniká hraním na kytaru. S kamarádem Zachem Shieldsem založil v roce 2007 kapelu Dead Man’s Bones.  První album se stejnojmenným názvem se nese v duchu Halloweenu a bylo vydáno roku 2009.

Rachel and Ryan ve filmu Zápisník jedné lásky

Rachel a Ryan ve filmu Zápisník jedné lásky

Kariéru nastartoval ve 12 letech, kdy vystupoval v kabaretu The Mickey Mouse Club po boku Britney Spears, Christiny Aquilery a Justina Timberlaka. Mimochodem u Justina žil s jeho matkou po celou dobu účinkování. Od těchto časů už ale uběhlo spoustu let a Ryan si vypěstoval zajímavou hereckou filmografii. Jako většina ostatních herců začínal hostováním v seriálech. Za uvedení stojí  Kung Fu: Legenda pokračuje nebo Herkules.

Jeho zlomový bod v kariéře přišel v roce 2001, kdy ztvárnil hlavní postavu Dannyho Balinta, mladého Žida, který se stane neonacistou, ve filmu Svatý boj. Snímek získal cenu poroty na Redfordově festivalu  a Ryan byl nominován na cenu Spirit Awards za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. V roce 2002 ho můžeme spatřit v nezávislém filmu bratrů Smithových, The Slaughter Rule a ve známějším snímku Vzorec  pro vraždu, kde si zahrál po boku Sandry Bullock.

Láska na plátně i ve skutečnosti

Zápisník jedné lásky – to je název filmu natočeného roku 2004 Nickem Cassavetesem, který přinesl Ryanovi nejen Rachel McAdams, ale i větší zájem veřejnosti. Snímek byl přijat velmi dobře a Gosling byl poté časopisem People zařazen mezi padesát nejžhavějších svobodných mládenců. V Zápisníku jedné lásky sledujeme příběh dvou mladých, zamilovaných lidí z naprosto odlišného prostředí, které nejprve rozdělí rodiče a později první světová válka. Po válce se Noah vrací, Alice je zasnoubena s úspěšným podnikatelem. Bude si však muset vybrat – zvítězí rozum, nebo srdce?

Za zmínku jistě stojí i film z roku 2006, Half Nelson. Role učitele závislého na drogách mu přinesla cenu Spirit Awards za nejlepší herecký výkon v hlavní roli a nominaci na Oscara. V letošním roce se ještě dočkáme snímků Drive a Bláznivá, zatracená láska. Jak je vidět, Ryan si umí vybrat, a tak nám nezbývá, než netrpělivě čekat na další snímky, ve kterých ho budeme moci spatřit. Snad už brzy v Logan’s run nebo The Place Beyond the Pines, který by se měl dostat do kin až roku 2013.

Jak zabránil pouliční rvačce v NY

Mezi jeho bývalé přítelkyně patří slavné krásky jako Sandra Bullock, se kterou se seznámil v roce 2002 na natáčení filmu Vzorec pro vraždu. Vztah vydržel něco přes rok. Při natáčení filmu Zápisník jedné lásky poznal Rachel McAdams, se kterou to zkusili dvakrát. Poprvé v od roku 2004 do poloviny roku 2007 a poté znovu na pár měsíců. Jeho současnou partnerkou je Eva Mendes.

Nyní žije v New Yorku se svým psem Georgem. Na Manhattan se sice přestěhoval celkem nedávno, už ale stihnul vyřešit pouliční rvačku, když od sebe odtrhnul dva muže přetahující se o obraz. Dokonce prý poté vytáhl z peněženky 20 dolarů a zeptal se jednoho z mužů, zda když mu je dá, dluh se vyrovná a problém se vyřeší. Muž si peníze vzal a vše bylo v pořádku. Až po tomto okamžiku začalo přihlížejícím docházet, kdo že to bravurně zachránil situaci. Mimo jiné vlastní restauraci v Beverly Hills v Kalifornii s názvem Tagine. Jeho celé jméno zní Ryan Gosling Thomas a miluje jazz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ryan Gosling se předvádí nejen na plátně, neváhá se vrhnout ani do rvačky