Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Ženy sobě. Dvě nekonečné hodiny hrůzy ve svatebním outfitu

FOTO: Ženy sobě (2011)Mnoho filmů již bylo označeno jako nejhorší všech dob. Na ty všechny teď zapomeňte, protože přichází dámy v růžovém. Družičky.

FOTO: Ženy sobě (2011)

Žádostí o ruku to teprve začíná Zdroj: distributor filmu

Filmy pro ženy se objevovaly a objevují v nejrůznějších podobách, ale většina z nich bývá oblečena do bílých šatů. Svatba je v nich magickou přelomovou událostí a všechny ženy se kvůli ní najednou chovají naprosto šíleně. V novém snímku Ženy sobě (v originále Bridesmaids – družičky) se zblázní svědkyně nevěsty.

Maid of Dishonor

Annie (Kristen Wiig) je neúspěšná podnikatelka, která nemá štěstí v lásce a vytrvale pracuje na tom, aby ji opustila také její nejlepší přítelkyně Lillian (Maya Rudolph). Ta se bude vdávat a vybrala si Annie za svoji maid of honor. V typicky komediálním stylu je film spíše sérií epizod, provázaných hlavní dějovou linií, která se drží právě Annie a jejích eskapád.

Blondýnka Annie jde z trapasu do trapasu, přičemž za všechny si v podstatě může sama. Až na výjimky však tyto události nejsou ani trochu vtipné. Pohybují se v různých stupních trapnosti, místy tak strašné, že divák ve snaze zachovat si alespoň trochu zdravého rozumu odvrací zrak od plátna. Ostatně zkoumat své boty nebo si upravovat nehty se v každém případě jeví jako smysluplnější činnost než sledování tohoto filmu.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/zeny-sobe-2011/]

Hlavní hrdinka se chová přirozeně pouze tehdy, když se setkává se sympatickým policistou Nathanem (Chris O’Dowd, známý jako Roy z Ajťáků). Nebyla by to ona, aby začínající vztah nějak nezkazila, což dává filmu příležitost k rozvinutí další předvídatelné romantické zápletky. Nathan je naštěstí vážně sympaťák a jeho postava je v podstatě jedinou snesitelnou částí snímku.

Předsvatební cesta do Vegas

V ženském kolektivu, který film představuje, je všechno svít a kjůt. Družičky jsou na sebe jako med, aby se za zády pomlouvaly a nesnášely. Ženy sobě ale nefungují jako obžaloba pokrytectví, protože takové ambice prostě nemají. Hlavním problémem je, že ani jedna z žen není normální nebo se tak přinejmenším nechová. Jakékoli hledání hlubšího smyslu je zbytečné.

Očima Pavlíny Nouzové: Patřím mezi bojovníky proti filmům pro ženy. Jakmile se nějaká komedie (častěji spíše pseudokomedie) honosí tímto označením, vyhlodá to ve mně maličký předsudek. Sex ve městě je zabijácký seriál i film, podle něhož jsou baby jenom vřeštící fúrie, co umí leda tak nakupovat a chodit na podpatcích. Ženy sobě jsou ale jiné. Možná je to spoluprací s Juddem Apatowem (král nejrůznějších fekálovin jako třeba Superbad), možná jiným pohledem na lidské samice. Nejde sice o žádné veledílo, ale děkuju za ukázku toho, že my holky nejsme jenom Sarah Jessica Parker fňukající nad nedostižným panem Božským.

Hodnocení: 3***

Ženy sobě ale selhávají i pokud bychom přijali předpoklad, že komedie nemusí mít žádný hlubší smysl a stačí, když je dostatečně vtipná. Tento film totiž vtipný není. Příkladem může být epizoda rozlučky se svobodou. Dámy ji jedou slavit do Las Vegas (podobnost s Pařbou ve Vegas jasně čitelná), ale kvůli Annie a jejímu strachu z létání tam nikdy nedorazí.

Tato scéna je typická pro neschopnost filmu vypointovat humorné situace. Ty na sebe vrší jednu hrůzu za druhou a zvrhávají se ve fekální eskapády (například otrava jídlem v brazilské restauraci). Když už to vypadá, že bude konec, Ženy ještě přidají a jedna příšerná scéna střídá druhou.

FOTO: Ženy sobě (2011)

Ženy jdou do akce

Komedie mají tu výhodu (nebo nevýhodu), že smysl pro humor je velmi individuální. Někomu připadá vtipné, když jedna žena zvrací na hlavu jiné, a jinému zase, když Jim Carrey běhá po bytě s partou tučňáků. Ani při největší snaze o benevolentnost si však nedovedu představit, že by Ženy sobě mohly skutečně někoho pobavit. Jsou to zdánlivě nekonečné dvě hodiny hrůzy, které ale naštěstí mají svůj happy end v podobě závěrečných titulků.

Ženy sobě (Bridesmaids)

Komedie
USA, 2011, 125 minut

Režie: Paul Feig
Hrají: Kristen Wiig, Maya Rudolph, Rose Byrne, Wendy McLendon-Covey, Ellie Kemper, Melissa McCarthy, Chris O’Dowd

Hodnocení: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Ženy sobě. Dvě nekonečné hodiny hrůzy ve svatebním outfitu