Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Britské seriály: Přece byste se o zkouškovém neučili!

Redakce

Redakce

11. 12. 2009

god save the queenPoslední dobou se na nás ze všech stran valí nové seriály. Proč ale stagnovat ve středoproudu a zabředávat do nekonečných How I Met Your Mother, Přátel a Simpsonů?

Black Books, csfd.cz

Black Books

Ne že by zrovna tady bylo pohřebiště všech seriálů, ale přece jen je občas potřeba něco nového s čerstvým prostředím a trochu míň předvídatelnými postavami. Taky špetka suchého anglického humoru s pěknou dávkou ironie, sarkasmu a potěchy z utrpení nejbližšího okolí nemůže škodit. A navrch pár situací dohnaných ad absurdum. Protřepat, nemíchat. Pokud jste dosud neobjevili v žádném seriálu tento koktejl, vězte, že potřebujete k životu Bernarda Blacka z knihkupectví Black Books, protože pokud ho ještě neznáte, váš život je poloviční. Škála Bernardova humoru černým počínaje a ubohým konče je nejlepší lék na krizi kteréhokoli věku a má povolení zabíjet.

Další seriálovou lahůdku, kterou byste neměli přehlédnout, je Jistě pane ministře a Jistě pane premiére, která možná postrádá klasickou výstavbu děje, obligátní seriálové gagy, vykonstruované zápletky a tak trochu i typický situační humor, o to víc však disponuje nadčasovostí a uvěřitelností, díky kterým je jasné, že v politice to takhle chodí (nejen v Británii). Je to prostě obraz směšného cyklu korupce, byrokracie, populismu a občas i maloměšťáctví, a věřte, že tohle umí zkomplikovat život i velkým hlavám. A ta sranda stojí to za to. Když se premiéři a ministři neumí smát sami sobě, musíme to udělat za ně.

Jasně. Byl by trapas nezmínit IT Crowd, ale tohle už začíná být seriál tak protřený, že za čas určitě bude stát po boku Monty Pythonů a Červeného trpaslíka. Zrovna když jsem si říkala, že tohle se už dost blíží stereotypní nálepce seriál obecný, objevil se na scéně Richmond a jeho cédéčko Craddle of Filth a já navždy propadla pekelným spárům ajtý kroužku. Ne vážně, je tu plno skvělých drobností – drámo, vzrůšo a hlavně anglický humor, který tomu paradoxně dodává šťávu. I když to není humor ryze pythonovský, rozhodně se pozná, že americký sitcom to ještě nemá všechno pod palcem.

IT Crowd

IT Crowd

A závěrem trochu pánštější záležitost Top Gear. Prostě auta, fára, mašiny nebo rychlý kola, těmhle klukům je to vlastně jedno, hlavně když to jede a je s tím sranda. Nejexkluzivnější testy aut, jaké jsem kdy viděla (pro upřesnění: jsem holka a o našem autě vím, že je modrý nebo tak něco), což zahrnuje test tlumičů s miskou vody na klíně, nejefektivnější tuning auta  pro zastavení zločinců na útěku nebo čtyřiadvacetihodinový závod s ojetinou. Jejich neuvěřitelné eskapády a schopnost vtipně improvizovat jsou nedostižné, a způsob, jakým si užívají všechny šílené úkoly s tím nejčistším dětským nadšením, je strhující.

Závěr? Toto zkouškové zasvěťte konečně něčemu užitečnému a trochu se pobavte, stejně to nakonec nějak dohromady dáte (jako vždy). Konečně čas, který strávíte nad učením je čas, který nestrávíte sledováním filmů. Takže zvažte svoje priority, protože nervy máte jen jedny!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Britské seriály: Přece byste se o zkouškovém neučili!