Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Kmotr nebo Potter? Podívejte se na 10 nejlepších filmových sérií

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

28. 2. 2017

Málokdy se filmařům podaří natočit dobré pokračování, natož pak celou kvalitní sérii. Několika šťastlivcům se to ale povedlo. TOPZINE.cz přináší 10 sérií, které by neměly ve vaší filmotéce chybět. Hlasujte o nejlepší!

Mnohodílných filmů vzniklo mnoho, které z nich však patří mezi ty nejlepší? Co takový Harry Potter, jenž má po světě miliony fanoušků a je nejvýdělečnější sérií všech dob? Nebo výborná komiksová adaptace X-Men? A co teprve revoluční matrixovská trilogie? To všechno jsou skvělé filmové série, do naší desítky se ale nevešly. Podívejte se, jaké lahůdky je překonaly.

10. James Bond

S dvaadvaceti díly je James Bond nejpočetnější sérií našeho žebříčku. V roli agenta 007 se od roku 1962 vystřídalo šest jmen – Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan a Daniel Craig. Letos čeká fanoušky k výročí padesáti let od vzniku prvního filmu již dvacátá třetí bondovka v pořadí s názvem Skyfall. Režisérem je tentokrát Sam Mendes.

9. Vetřelec

Čtyřdílná vetřelecká série napoví mnoho o svých kvalitách už jen vyjmenováním režisérů. Sci-fi ságu započal bezchybně Ridley Scott, který teď připravuje Promethea. Pokračování se ujal stejně kvalitně James Cameron. Se třetím dílem přišel režijní debut Davida Finchera, který byl už ve svých počátcích výborným tvůrcem. Za nejslabší čtyřkou stojí Jean-Pierre Jeunet, režisér třeba takové Amélie z Montmartru. Při porovnání těchto dvou snímků se ale asi nikdo nemůže divit, že Francouzovi poslední z Vetřelců příliš nevyšel.

8. Smrtonosná past

Psal se rok 1988, když vznikl první díl prozatímní tetralogie a Bruce Willis se předvedl ve své nejlepší roli. Od té doby uběhlo mnoho let, vznikly další tři Smrtonosné pasti a Bruceův vlasový porost odvál čas. Akční série i přesto nabízí stále kvalitní zábavu. V únoru příštího roku čeká na fanoušky dokonce již pátý díl Smrtonosná past: Opět v akci.

7. Smrtonosná zbraň

A máme tu další akční smrtonosnou podívanou, která stojí za to. Trio Mel Gibson, Danny Glover a Richard Donner se mezi léty 1987 a 1998 zasloužilo o čtveřici povedených krimikomedií plných akce, které se řadí mezi kulty kinematografie. Při natáčení se přitom nemuseli vůbec potkat, roli Riggse měl původně hrát Bruce Willis, jako režisér byl zase zvažován Leonard Nimoy.

6. Bourne

I akční filmové série 21. století se mohou nesmazatelně zapsat do filmové historie. To je případ Agenta bez minulosti a jeho dvou pokračování. 3. srpna letošního roku se v českých kinech objeví třetí pokračování Bourneův odkaz, tentokrát už však bez Paula Greengrasse i Matta Damona, který plánovaný projekt opustil právě po odstoupení režiséra.

5. Indiana Jones

Tetralogie s Harrisonem Fordem jakožto archeologem Indym patří do téměř dokonalé režijní filmografie Stevena Spielberga. Čtveřice filmů má sice mírně kolísající kvalitu, všechny jsou však nabité vtipem a dobrodružstvím. Na rok 2014 se dokonce plánuje pátý díl této série, jež začala již v roce 1981.

4. Návrat do budoucnosti

Robert Zemeckis stvořil kromě Forresta Gumpa také tuto výbornou třídílnou sérii. Originální a do detailu propracovaný příběh o cestování v čase je okořeněn pořádnou dávkou humoru a skvělých hlášek. I díky tomu patří Návrat do budoucnosti mezi nejoblíbenější sci-fi filmy všech dob.

3. Star Wars

Přestože s koncem devadesátých let a novými Hvězdnými válkami kvalita ságy poměrně výrazně poklesla, nelze sérii vzhledem k její kultovnosti na bronzovou pozici žebříčku nezařadit. První trojice dílů (číselně však IV – VI) nabídla do té doby nevídanou sci-fi podívanou. Navzdory technickému pokroku podle mnoha fanoušků už žádný film nedokázal Star Wars s jejich typickým vesmírným prostředím překonat.

2. Kmotr

Legenda. Klasika. Mistrovské dílo. Ani taková označení nejsou pro tuto trilogii přehnaná. Film oslnil již v roce 1972, okouzluje ale diváky dodnes a právě v tom tkví jeho kvality. Tedy hned po skvělé knižní předloze Maria Puza, výborné režii Francise Forda Coppoly, úžasných hereckých výkonech Marlona Branda a Al Pacina. A takto by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho.

1. Pán prstenů

Milovníci filmové klasiky prominou, ale tentokrát vítězí 21. století a trojdílné fantasy Petera Jacksona. Všechny tři snímky byly dohromady nominovány na 30 Oscarů, 17 z nich nakonec skutečně získaly. Závěrečný díl Pán Prstenů: Návrat krále patří navíc s 11 obdrženými Oscary spolu s Titanicem a Ben Hurem mezi nejúspěšnější oscarové filmy všech dob. A právem. Pán prstenů je jednoduše od začátku až do konce výborně zvládnutým dílem.

[poll id=“157″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kmotr nebo Potter? Podívejte se na 10 nejlepších filmových sérií