Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mel Gibson: Muž, který (už) ví, co chce

Redakce

Redakce

22. 7. 2011

FOTO: The Beaver!Profil herce!Pod jeho jménem se neskrývá jen nějaký herec, ale mnohem víc. Je to člověk, který už v životě mnohokrát zariskoval, a nutno říct, že se risk zatím vždy vyplatil. Ne všichni ale vědí, že se stal hercem jen náhodou. O co všechno by filmový svět přišel, nemít Mela Gibsona?

FOTO: The Beaver

Mel Gibson se svým nerozlučným přítelem (film Bobr, 2011), Zdroj: distributor filmu

Mel Gibson (*1956) je sice australské národnosti, ale světlo světa spatřil v New Yorku. Do Austrálie se celá rodina Gibsonových, včetně jedenácti dětí, přestěhovala až později. Nebýt jeho sestry, žádná herecká kariéra by se možná u Mela nekonala. Ten chtěl být totiž žurnalistou nebo kuchařem, sestra mu však tajně podala přihlášku i na The National Institute of Dramatic Art v Sydney, tedy na studia herectví. U přijímacího řízení uspěl, a rozhodl se ve studiu pokračovat.

Mad Max, počátek šílenství

Gibson se jevil jako velmi nadějný herec, a proto začal být poměrně brzy obsazován. V Austrálii se stal slavným díky hlavní roli v nízkorozpočtovém sci-fi snímku Šílený Max (1976), který se dočkal dvou pokračování. Šílený Max měl takový úspěch, že si Gibsona všimli i lidé za oceánem, a náhle si Australan Mel mohl vybírat, ve kterém filmu účinkovat a ve kterém nikoliv. K popularitě mu jistě pomohlo i označení, kterého se mu dostalo od časopisu People, konkrétně nejvíce sexy muž (1985).

FOTO: Smrtonosná zbraň

Parťáci jedna báseň, Mel Gibson a Danny Glover

Dá se říct, že Gibsonova kariéra v USA naplno začala až s rolí seržanta Martina Riggse ve známé akční komedii Smrtonosná zbraň (1987). Zde si Gibson zahrál po boku Dannyho Glovera. Jejich dialogy, při nichž se opravdu divák nenudí, celý film odlehčují a dělají tak z ústřední dvojice policistů normální, přístupnější lidi. Smrtonosná zbraň byla natolik úspěšná, že se v následujících letech točily další tři díly.

Konec akčňáků, přicházejí slzy a jiné dojemnosti

V duchu hesla nejen akčňáky je člověk živ se Gibson začal pouštět do různorodých projektů. Zde je třeba zmínit na prvním místě snímek Statečné srdce (1995), který je v mnoha ohledech zajímavý. Hlavní roli sira Williama Wallace původně Gibson ani nechtěl hrát. Myslel si totiž, že je na ni už moc starý. Proto navrhl tvůrcům, že by velkolepý snímek raději režíroval. Nakonec se zúčastnění dohodli na kompromisu. Gibson mohl film režírovat, ale musel si roli Williama Wallace také zahrát.

Další krok, který Mela vzdaluje od akčních filmů, představuje romantická komedie Po čem ženy touží (2000). V ní Gibson představuje Nicka Marshalla, který po zásahu elektrickým proudem získá schopnost číst ženám myšlenky. Tohoto daru se rozhodne (po prvotním zděšení) náležitě využít ve svůj prospěch.

FOTO: Mel Gibson

Sir William Wallace, statečný bojovník a režisér v jednom

Ani australský přízvuk nebyl pro Gibsona žádnou velkou překážkou. Proto mohl poskytnout svůj hlas kohoutovi Rockymu v animované komedii Slepičí úlet (2000), která pochází od tvůrců plastelínové legendy Wallace a Gromita.

Což takhle režírovat film?

O tom, že Gibsonovi pouhé herectví nestačí, jsme se již přesvědčili v dramatu Statečné srdce. Ano, režírování mu učarovalo, proto v profesní dráze režiséra pokračoval i nadále. Jeho snímky jsou často rozporuplné, jedni je kritizují, druzí zase zatracují. Důkazem je drama Umučení Krista (2004), pojednávající o posledních dvanácti hodinách Ježíše z Nazaretu, jehož ztvárnil James Caviezel. Scénář k filmu vytvořil Mel Gibson ve spolupráci s Benediktem Fitzgeraldem. Čerpali přitom ze všech čtyř evangelií – Matoušova, Markova, Lukášova a Janova. Gibson dokonce investoval do snímku 25 milionů dolarů ze svého.

Jako režisér se Gibson předvedl i v dobrodružném dramatu Apocalypto (2006). Tento film velmi autenticky pojednává o říši Mayů a jejím zániku. Kvůli důvěryhodnosti byl film natočen v původním mayském jazyce.

A co na to ostatní?

Na Gibsonovu režijní tvorbu existují různé ohlasy. Jedno se mu ale odepřít nedá – do práce se vrhá naplno, a přitom se rád dotýká ožehavých témat. Vždyť kdo by se jen tak pokusil ztvárnit smrt Krista? Riskovat tak miliony nespokojených či naštvaných křesťanů, jimž se film nebude zdát pravdivý?

Krásná herečka Monica Bellucci (Magdaléna ve snímku Umučení Krista) o Melu Gibsonovi prozradila: „Mel je nejen herec, ale i režisér. Dokazuje to tím, jakým způsobem práci režiséra vykonává. Ví, co chce – a to ulehčuje práci ostatním.“ Další, kteří s Gibsonem spolupracovali, poukazují na jeho fotografickou paměť a úžasnou schopnost vizualizace. Tyto schopnosti mu jistě v práci (a to nejen v oblasti režírování) velmi pomáhají.

FOTO: Umučení Krista

James Caviezel jako Ježíš Kristus vláčející svůj kříž na Golgotu

Gibson se může pyšnit i mnoha oceněními za své snažení. Mimo jiné je držitelem dvou Oscarů, a to za nejlepší snímek a režii v dramatu Statečné srdce.

Opravdu početná rodina

Jak již bylo řečeno, Gibson pochází z rodiny s jedenácti potomky, tudíž pro něj život ve velké rodině nepředstavuje žádnou přítěž. To dokazuje i fakt, že se v roce 1980 oženil s Robyn Moore, se kterou později měl sedm dětí. Rozvedli se v roce 2009, manželství tedy trvalo 29 let. Nedlouho poté se objevila Oksana Grigorieva, v té době již těhotná ruská hudebnice a Melova nová přítelkyně. Nejnovější přírůstek, dítě Mela a Oksany, je holčička jménem Lucia. Vztah novému páru ale dlouho nevydržel, rozešli se již v první polovině minulého roku. Celkem má Mel Gibson tedy osm dětí.

Zatím posledním počinem Gibsona-režiséra je Apocalypto. Kdo ví, třeba zrovna plánuje další velkolepý projekt. Nicméně Gibsona-herce si můžete vychutnat právě teď, v českých kinech totiž právě promítají snímek s názvem Bobr (The Beaver, 2011). Ve snímku vidíme stárnoucího Waltera Blacka s depresemi (Mel Gibson), pro kterého jeho žena (Jodie Foster) nemá pochopení ani trpělivost. Jednou Walter najde v popelnici starého maňáska – bobra. Od té doby se ze dvou stane jeden a Walterův stav se výrazně lepší. O tom, jak tento kapku šílený příběh dopadne, se už budete muset přesvědčit sami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mel Gibson: Muž, který (už) ví, co chce