Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Matt Damon: Životopis sexy idolu, který rád mluví i do politiky

Redakce

Redakce

20. 4. 2012

FOTO: Matt Damon ve své nejslavnější roli agenta BournaMá šťastné manželství, točí jeden hit za druhým a pořád dobře vypadá. Herecká kariéra Matta Damona, proslulého třeba trilogií o agentu Bournovi, je podle všeho na vrcholu.

FOTO: Matt Damon ve své nejslavnější roli agenta Bourna

Takhle zná svět Matta Damona nejlépe – jako nepolapitelného agenta Jasona Bourna. Zdroj: distributor filmu

Ten chlapík má jednu velkou výhodu – vypadá zkrátka sympaticky. I proto Matt Damon, celým jménem Matthew Paige Damon, dostává většinou role kladných charakterů. Agent Bourne, vojín Ryan nebo i současný vdovec Benjamin, to všechno jsou postavy, které si snad nelze neoblíbit. A Damonovo charizma k tomu velkou měrou přispívá.

Damon se narodil 8. října 1970 v Cambridge, Massachusetts. Jeho otec Kent Telfer Damon byl daňový poradce, matka Nancy Carlsson-Paige pracovala jako univerzitní profesorka. Jenže oba se rozvedli, když byly Mattovi pouhé dva roky.

„Pak mě vychovávala matka, která to dělala jako podle učebnice. Řekla třeba: za půl roku na mě budeš kvůli něčemu naštvaný a bude to v pořádku – jako kdyby to věděla dopředu. Byla to otravná výchova. Nemohl jsem si vybrat, co ze mě bude, protože to předem určila ona sama,“ vzpomínal Damon.

[youtube_660]z02M3NRtkAA[/youtube_660]

Studoval vzorně, sráželo ho však nízké sebevědomí a pocit osamělosti. „Chtěl jsem někam patřit, ale nepatřil jsem,“ říkal. Trpěl kvůli své malé postavě, nakonec se vytáhl na 178 centimetrů. Damonův život pak výrazně ovlivnilo, když se v deseti letech seznámil s klučinou ze sousedství. Jmenoval se Ben Affleck.

Právě Ben ho v 16 letech přesvědčil, ať se zapíše u castingové agentury v New Yorku. V roce 1988 získal Damon první roli ve filmu Mystic Pizza. Pronesl tam tehdy jedinou větu. Jeho kariéra se rozvíjela hodně pozvolna, a tak šel studovat na Harvard.

Ale nedostudoval. V roce 1992 dostal šanci zahrát si ve westernu Geronimo, od něhož očekával velký úspěch, a tak ze školy odešel, aby se mohl naplno věnovat natáčení. Jak šeredně se mýlil! „Když jsem si uvědomil, že jsem se rozhodl špatně, bylo už moc pozdě,“ litoval později.

FOTO: Matt Damon a Jude Law ve filmu Talentovaný pan Ripley

Sexy idol dívek? Ne vždy. Ve filmu Talentovaný pan Ripley byl Damon vedle Juda Law spíš ten druhý vzadu. Zdroj: distributor filmu

Velký úspěch přišel až o pět let později se snímkem Dobrý Will Hunting, Damon v něm hrál a především pro něj spolu s Affleckem napsal scénář. Příběh 20letého matematického génia nakonec vyhrál Oscara pro nejlepší scénář, Damon byl nominován i na cenu za vedlejší roli. Tu nezískal, přesto právě tímto filmem vstoupil mezi hollywoodskou smetánku.

„Lidé celý život prahnou po téhle sošce,“ řekl pak Damon. „Myslí si, že jim přinese štěstí. To ale není pravda. Já strávil několik dalších let zjišťováním toho, co mi vlastně štěstí přinese.“

Agent, který změnil Damonův život

Na konci roku 1997 Damon začal chodit se slavnou herečkou Winonou Ryder, vztah jim vydržel do dubna 2000. To herecké úspěchy pršely dál: titulní role ve válečném trháku Zachraňte vojína Ryana, v psychologickém thrilleru Talentovaný pan Ripley či účast v úspěšné sérii Dannyho parťáci.

A především Bourne. Trilogii o superschopném agentovi odstartoval v roce 2002 film Agent bez minulosti – a Damonova životní role byla na světě. Příběh Bourna byl dostatečně napínavý, aby zaujal akční fanoušky, ale také hodně osobitý, čímž nalákal i zbytek publika. „Žádná role můj život neovlivnila víc,“ řekl Damon.

FOTO: Herecké ikony Hollywoodu ve filmu Dannyho parťáci 2

Damon ve filmu Dannyho parťáci 2 po boku hollywoodských ikon – George Clooneyho a Brada Pitta. Zdroj: distributor filmu

Do roku 2007, kdy šel do kin závěrečný díl trilogie Bournovo ultimátum, se toho v hercově životě opravdu hodně změnilo. V roce 2005 si vzal argentinskou rodačku Lucianu Barroso, s níž žije šťastně doteď a mají čtyři dcery. Magazín Forbes vypočítal, že Damon je nejvíce výdělečným hercem pro Hollywood: každý dolar, který Damon dostal za účinkování v roli Bourna, proměnil film při tržbách ve výdělek 29 dolarů.

Magazín People pak v roce 2007 vyhlásil Damona nejvíc sexy mužem planety. „Je to hodně příjemné posílení ega pro stárnoucího otce,“ radoval se herec, který několikrát natáčel i v Praze. Ve stejném roce dostal také hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. „Jen párkrát za život nastane moment, který je tak silný, že ho nedokážete pořádně vstřebat. Tohle je jeden z nich.“

Palinová viceprezidentkou? Absurdní, prohlásil Damon

Jenže Damon nežije jen herectvím. Fandí sportu, konkrétně baseballistům Bostonu Red Sox. Je náruživým hráčem pokeru, dokonce se v roce 2010 zúčastnil Světové série. Založil organizace na podporu chudých zemích v Africe a boje proti AIDS.

[youtube_660]Y6yYZSF-EAM[/youtube_660]

Světové dění mu vůbec není ukradené – otevřeně vystoupil třeba proti válce v Iráku nebo kandidatuře Sarah Palinové na post viceprezidentky. „Je to jako ze špatného filmu od Disneyho: Jsem hokejová matka z Aljašky a chci jít do Bílého domu. Je absurdní, že takový člověk by měl vlastnit nukleární kódy,“ prohlásil Damon.

Nakonec si mohl vydechnout, Palinová se viceprezidentkou nestala. A tak se Damon mohl zase soustředit na sbírání úspěchů na hereckém poli: aktuálně ho třeba lze vidět v rodinné komedii Koupili jsme zoo po boku Scarlett Johansson. I ona už získala ocenění pro nejvíc sexy ženu planety. Lze tak půvabné kombinaci vůbec odolat? Stěží.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Matt Damon: Životopis sexy idolu, který rád mluví i do politiky