Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Pierce Brosnan nemá rád martini, dává přednost pivu

FOTO: Pierce Brosnan ve filmu Muž ve stínu!Profil herce!Tenhle James Bond to neměl v životě jednoduché. Nešťastné dětství, smrt milované ženy. Nyní je otcem pěti dětí, ale také kuchařem a zastáncem přírody. Navíc i po letech točí jako o závod.

FOTO: Pierce Brosnan ve filmu Muž ve stínu

Pierce Brosnan ve filmu Muž ve stínu, Zdroj: distributor filmu

Irský herec, celým jménem Pierce Brendan Brosnan, se narodil 16. května 1953 v nemocnici Svaté Mary v Doghedě, kraj Louth v Irsku. Jeho otec opustil rodinu, když bylo malému Piercovi pouhý jeden rok, a matka ho později opustila také. Odjela do Londýna, kde pracovala jako zdravotní sestra, a tak Pierce od svých čtyř let vyrůstal u prarodičů.

Po jejich smrti žil u různých příbuzných, až se nakonec shledal se svou matkou. V jedenácti letech se za ní a jejím manželem, Williamem Carmichaelem, přestěhoval do Londýna. A byl to právě William, který mu jako první ukázal svět Jamese Bonda.

Střední školu studoval Pierce v Putney v západním Londýně, kterou opustil v 16 letech. Rozhodl se začít s prací malíře, a tak začal trénovat na Central Saint Martins College of Art and Design, což je vysoká škola umění a designu v centru Londýna. Tam se také naučil polykat oheň, a když ho spatřil agent z cirkusu, najal ho na tři roky. Později začal studovat herectví na Drama Centre v Londýně, kde maturoval roku 1975.

Adoptoval děti své zesnulé manželky

Osud nebyl k Piercovi příznivý ani později. Po ne zrovna šťastném dětství přišla rána v podobě smrti jeho první manželky Cassandry Harris, se kterou se oženil 27. prosince 1980. Roku 1987 jí diagnostikovali rakovinu vaječníku, na kterou zemřela o čtyři roky později v pouhých 43 letech. Nechala po sobě dvě děti z prvního manželství s Dermotem Harrisem a syna Seana Williama Brosnana (13. září 1983) z manželství s Piercem.

FOTO: Pierce Brosnan jako otec Roberta Pattinsonsa ve snímku Nezapomeň na mě

Pierce Brosnan jako otec Roberta Pattinsona ve snímku Nezapomeň na mě

Po smrti Dermota v roce 1986 přijal Pierce jeho děti Charlotte Harris a Christophera Harrise, které s ním a Cassandrou žili za své a oni přijali příjmení Brosnan. O tři roky později se v Mexiku setkal s americkou novinářkou Keely Shaye Smith. Do manželského svazku vstoupili roku 2001 v jeho rodném Irsku. Mají spolu dvě děti, Dylana Thomase Brosnana a Parise Beckett Brosnana.

Kvůli roli soukromého detektiva v seriálu Remington Steele se se svou rodinou přestěhoval roku 1981 do Los Angeles. Předtím si zahrál například v seriálu Profesionálové nebo ve filmu Rozbité zrcadlo.

Není jenom agentem 007

V roce 1986, po ukončení seriálu Remington Steele už se mohlo zdát, že je pro Pierce ta pravá chvíle stát se Jamesem Bondem. Osud tomu však nepřál a nečekané smluvní problémy se společností NBC ho donutily pokračovat v roli detektiva. Pro jeho neúspěch byl ale nakonec seriál po šesti sezónách definitivně zrušen.

Než konečně došlo v roce 1995 na Jamese Bonda, můžeme Pierce vidět v pár ne příliš významných rolích ve filmech Podvodníci (1988) nebo Milostná aféra (1994). Nejznámější u nás je pravděpodobně snímek Táta v sukni (1993), kde hraje Pierce Stuarta, milence právě se rozvádějící ženy s třemi dětmi.

Jako James Bond předčil Pierce veškerá očekávání. Zlaté oko (1995) je jedna z nejúspěšnějších bondovek vůbec, s výdělkem více než 350 milionů dolarů, která postavila trochu upadající agenty zpět na nohy. Pierce v něm doslova zabodoval a sklidil nadšené ovace jak u diváků, tak kritiků.

Tím pro něj ale 007 nekončí. Můžeme ho vidět ještě v dalších třech bondovkách, a to: Zítřek nikdy neumírá (1997), Jeden svět nestačí (1999) a poslední Dnes neumírej (2002). Pierce byl jako James Bond velmi oblíbený a až na poslední díl, který měl trochu protichůdné recenze, byl James Bond v jeho podání velice úspěšný.

Mezi další zajímavé filmy, které stojí za zmínku určitě patří romantická komedie Dvě tváře lásky (1996), Rozpoutané peklo (1997) nebo populární Mamma Mia! (2008). V tomto muzikálu si dokonce i zazpíval a po zásluze se dočkal dost kritických ohlasů. Zkrátka thrillery jako Muž ve stínu (2010) mu jdou mnohem líp.

V neposlední řadě musíme zmínit vydařený snímek Nezapomeň na mě (2010), ve kterém hrál mimo jiné po boku Roberta Pattinsona, známého jako Edwarda Cullena z tetralogie Stmívání, a Emilie de Ravin, která se zapsala do povědomí diváků rolí v úspěšném seriálu Ztraceni, a Chrise Coopera. Příběh vypráví o dvou mladých lidech, kteří se do sebe zamilují a jejich láska projde zatěžkávací zkouškou. Nejen oni si k sobě budou muset opět najít cestu.

Kvůli charitě prodává své obrazy

Pierce Brosnan je také filmovým producentem a překvapivě i vášnivým ekologem. Na pláži v Malibu žije se svou rodinou v eko domě, kde kromě vlastního systému recyklování vody má kuchyň zařízenou pouze přírodním dřevem. V jednom rozhovoru uvedl, že největší inspirací v úloze životního prostředí je jeho žena Keely.

Od roku 2001 je velvyslancem pro UNICEF Irsko. Pro charitativní účely shání peníze i prodejem svých obrazů. Miluje těstoviny a saláty, čerstvé bagety a dobrá vína. Sám přiznává, že kdysi vařil, a prý je i výborný kuchař, ale nyní už to nechává na své ženě, která je prý taktéž vynikající kuchařka. Jeho nejoblíbenější jídlo je Dover sole bez kostí, pokapaný citronovým džusem s rozmačkanými brambory a zeleninou a nejoblíbenější ovoce mango.

FOTO: Pierce Brosnan a Meryl Streep ve slavném muzikálu Mamma Mia!

S osudovou Meryl Streep ve slavném muzikálu Mamma Mia!

V pití se ale s agentem 007 moc neshodnou. Pierce raději než martini dává přednost pivu. I při natáčení reklamy na čaj v Praze jsme ho mohli spatřit, jak se osvěžuje vychlazenou plzní.

Ve volném čase rád sedává na verandě svého domu v Malibu, hraje tenis nebo golf, prochází se po horách nebo jezdí na kajaku a v opravdu dobrých dnech maluje obrazy. Jediná dcera Charlotte ho už v 45 letech udělala poprvé dědečkem.

Už od 17. listopadu můžete Brosnana vidět v komedii Nechápu, jak to dokáže. Tentokrát zamotá hlavu vdané hlavní hrdince v podání Sarah Jessicy Parker.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pierce Brosnan nemá rád martini, dává přednost pivu