Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Robert Pattinson: Hudba jako záložní plán

Redakce

Redakce

27. 4. 2010

Každý ho zná, ale nikdo o něm moc neví. Pattinsona proslavil upír Edward Cullen ve zfilmované sáze Stmívání. Tato role ho dostala na výsluní, ale Edward ho k jeho smůle zaškatulkoval do role fešáků v romantických filmech. Kdo totiž ví, že v roce 2008 na Filmovém festivalu ve Štrasburku vyhrál cenu pro Nejlepšího herce v celovečerním filmu? 

Alias Edward Cullen láme srdce mladých divaček, Zdroj: distributor filmu

Robert Pattinson se narodil v Londýně 13. května 1986. Tento rodilý Angličan není z rodiny, kde se herectví věnují rodiče a své dítě touto cestou vedou. Vůbec. Jeho matka pracovala v modelingové agentuře a otec prodával auta. Navíc se Robert začal herectví věnovat až v patnácti letech. Do té doby ho zajímala hlavně hudba a částečně i modeling.

Když ne herectví, tak hudba

Na klavír začal hrát ve třech letech, o dva roky později ho začala zajímat i kytara. Toto nadání se projevuje i v jeho herecké kariéře. Ke známému filmu Stmívání složil dvě písně. Při poslechu soundtracku se tedy můžete potěšit jeho hrou na kytaru a sametovým hlubokým hlasem.

Více článků o Stmívání naleznete zde

Jenže to není jen profláklé Stmívání. Pattinson si zahrál hlavní roli ve filmu How To Be. Snímek je hořkou komedií zobrazující zoufalost zhruba dvacetiletého kluka na pomezí mezi dětskou nezodpovědností za sebe sama a dospělostí. On sám je divný, jeho kamarádi ještě divnější. A do toho všeho se mu boří sen o tom, jak se bude živit hudbou. I zde divák uslyší několik vlastních písní Pattinsona.

Jedna z jeho prvních rolí byla v Harrym Potterovi

Hercem v patnácti

První roli si zahrál jako Giselher ve filmu Království prstenu v roce 2004. Poté následoval známý snímek Harry Potter a Ohnivý pohár. Robert jako Cedric Diggory oslnil stejně tak jako jeho postava v knižní předloze: uhlazený hezoun a k tomu nejchytřejší z ročníku. Bradavické fanynky se začaly dělit na ty, kterým učaroval Daniel Radcliffe jako Harry Potter, a ty, jež okouzlil Robert Pattinson alias Cedric Diggory.

Následovalo ze všech stran propagované Stmívání, které Roberta zařadilo mezi desítky mladých fešných mužů, kteří nedostatek hereckého umu zastírají krásnou tváří. Tento předsudek ale rychle opadne, pokud máte možnost zhlédnout další snímky, kde hrál Pattinson hlavní roli. Jedním z nich je již zmíněné How To Be. Právě za ztvárnění Arta získal cenu pro Nejlepšího herce v celovečerním filmu na Filmovém festivalu ve Štrasburku v roce 2008.

Mezi jeho další velmi povedené role patří Salvador Dalí ve filmu Little Ashes. Při sledování filmu o životě světoznámého surrealistického malíře, žijícího život zcela nekonvenčním způsobem, si divák říká, jak může tak mladý člověk zahrát někoho tak komplikovaného. Se složitou a kontroverzní postavou Dalího se totiž vypořádal nad očekávání. Malířovy nepochopitelné myšlenkové pochody vystihl přesně a přesvědčivě, a to včetně jeho tajných homosexuálních choutek.

Na upíra se nedá zapomenout

Sága o upírech a zamilované slečně pokračuje. Robert momentálně pracuje na Zatmění, což je třetí ze čtyř dílů. Momentálně si ho ale můžeme připomenout zhlédnutím snímku Nezapomeň na mě, který nedávno přišel do kin. Jedná se o romantické drama o nevyčerpatelném námětu, jak láska léčí všechnu bolest a sama o sobě je nevyzpytatelná. Na recenzi Nezapomeň na mě se můžete podívat zde.

Zdroj: distributor filmu

S podivným knírem jako Salvador Dalí

Doufejme, že Pattinsonovy role a škála povah ztvárněných postav bude i nadále natolik bohatá jako doposud. Robertovým hereckým vzorem je vynikající Jack Nicholson. Dle jeho dosavadních výkonů by se dalo předběžně soudit, že je na dobré cestě být stejně tak úspěšný. Ale my nechceme nic zakřiknout.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Robert Pattinson: Hudba jako záložní plán