Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Roger Moore: Žádná MI6. Tenhle Bond pracuje pro UNICEF

Redakce

Redakce

18. 2. 2011

FOTO: Roger MooreHerec, režisér, animátor, kaskadér, model. To vše představuje sir Roger Moore. Pro mnohého diváka však navždy zůstane nesmrtelným agentem 007, kterého ztvárnil v celkem sedmi bondovkách. Jeho osobní kouzlo tkví i v pomoci lidem. Již dlouhou řadu let je členem organizace UNICEF a za své charitativní zásluhy získal šlechtický titul sir.

FOTO: Roger Moore

Roger Moore v Agentovi se zlatou zbraní, Zdroj: distributor filmu

Roger George Moore se narodil se 14. října 1927 v jižní části Londýna. Jeho matka byla dcerou britského důstojníka a otec pracoval u policie. Roger již od mládí tíhnul k umění, nejprve se prosadil v kreslířské propagační firmě, kde se podílel na animované tvorbě výchovných snímků. Před nástupem do britské armády vystupoval v několika divadelních hrách.

Za druhé světové války se dopracoval k hodnosti poručíka druhého řádu. Na frontě se však nikdy neocitl, protože působil v kulturní složce pomocné jednotky. Následující roky Moore působil v televizi, divadle či v rádiu. Na ulicích ho však začali poznávat až v 60. letech. Tehdy si zahrál ve velice úspěšných seriálech jako western Maverick či The Saint, přičemž několik dílů i režíroval.

Třetí Bond 70. a 80. let

Skutečnou celosvětovou popularitu získal v roce 1973, kdy se objevil poprvé v postavě Jamese Bonda. Nabídka zahrát si neohroženého agenta přišla již u obsazování první bondovky Dr. No, tehdy však Moora vázala smlouva k televiznímu seriálu, a tak role připadla Seanu Connerymu. Rogerova první bondovka Žít a nechat zemřít zaznamenala u diváků vysoký úspěch, čímž se stal důstojným nástupcem po úspěšném Connerym a neúspěšném Lazenbym.

FOTO: Roger Moore

Roger Moore v roli šviháka s přezdívkou The Saint, Zdroj: distributor seriálu

Bond v jeho podání se vyznačuje charismem, ironií ale i sarkasmem. Na scénu nastupují trochu neuvěřitelné příběhy a bizarní záporáci. I tak lze označit bondovky sira Rogera Moorea. Po úspěchu Žít a nechat zemřít, následovala bondovka Muž se zlatou zbraní, ta však měla slabší odezvu, i kvůli trochu slabší knižní předloze Iana Flemminga. Následovala další pokračování jako například Agent, který mne miloval, Moonraker, Jen pro tvé oči či Chobotnička.

Během natáčení Bonda se Moore objevil ve snímcích Útěk do Atén, v roce 1983 v Kletbě Růžového pantera aj. V roce 1985 byla do kin uvedena jeho poslední sedmá bondovka Vyhlídka na vraždu, která byla značně kritizovaná. Tehdy se hovořilo o tom, že Roger Moore je pro roli Bonda příliš starý.

V 90. letech je znatelná sestupná tendence v Moorově filmografii, objevil se totiž v několika nevýrazných a slabších snímcích. Jedním z nich je Van Dammův režijní počin Souboj cti, nebo také komedie Plnou parou vzad.

Sir Roger Moore byl celkem čtyřikrát ženatý a byla to manželství vskutku pestrá. Za ženu si totiž  vzal nizozemskou krasobruslařku či italskou herečku. Právě s ní má dva syny a dceru. Geoffrey působí v Hollywoodu a Deborah si dokonce zahrála v bondovce Dnes neumírej, kde získala roli letušky.

Smysl života v pomoci lidem

V roce 1991 vstoupil do charitativní organizace UNICEF. Jeho hlavním smyslem již není filmová tvorba, nýbrž pomoc dětem v chudinských čtvrtích. Za tyto zásluhy v charitě ho britská královna vyznamenala šlechtickým titulem sir. V charitativní činnosti se ostatně angažuje i jeho zatím poslední manželka, dánská multimilionářka Kristina.

Díky své ženě se přátelí s některými členy dánské královské rodiny a dokonce se zúčastnil křtin nejmladšího potomka královského páru, prince Filipa. Není žádným tajemstvím, že se přátelí se švédským králem Karlem XVI. Gustavem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Roger Moore: Žádná MI6. Tenhle Bond pracuje pro UNICEF