Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

My name is Connery, Sean Connery

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

3. 11. 2009

Skotský útok na Hollywood, který byl postupně prohlášený nejvíce sexy mužem roku 1989, nejvíc sexy mužem století v roce 1999, následně v roce 2000 povýšen do stavu šlechtického královnou Alžbětou II a to vše v tomto pořadí, což je na dělníka docela dobrý postup, ne?

Klobouk? Ne, to není Indy..., Zdroj: distributor filmu

Thomas Sean Connery se narodil v roce 1930 ve skotském Edinburghu. (Své prostřední jméno Sean začal používat již jako malý kluk). Na svůj původ je velice hrdý a tu a tam jej lze spatřit na fotografiích ve skotském kiltu. O filmu zpočátku vůbec neuvažoval. Jeho první prací byl rozvoz mléka na svém rodném městě. Na tři roky se dal k námořnictvu a potom byl propuštěn kvůli zdravotním potížím s dvanáctníkem. Nadále se pak živil i jako model, plavčík a dokonce se zúčastnil soutěže Mr. Universe 1953 a skončil na třetím místě.

Díky své vypracované postavě, pronikavému pohledu a vůbec díky všemu se dostal k divadlu. Hrál malé role, pak větší, pak přešel k filmu, hrál malé role, pak větší a pak Jamese Bonda. Sean Connery se stal oficiálně prvním Bondem na stříbrném plátně a spolu s Rogerem Moorem a Piercem Brosnanem také nejdéle úřadujícím hercem této role vůbec. Celkem bylo do dnešní doby natočeno dvaadvacet filmů.

Jeden z jeho nejslavnějších filmů - Skála

Otec agenta 007 Ian Fleming Conneryho do hlavní role zpočátku vůbec nechtěl. Vadila mu jeho výška a to, že je Skot (a Bond Angličan), ale jeho přítelkyně, uchvácená hercovým vzhledem, jej přesvědčila, že má líbivé charisma, což také okamžitě potvrdila první bondovka Dr. No z roku 1962.  Dokonce po tomto úspěchu ve svých dalších románech o Bondovi vložil do Bondova původu částečně švýcarské a především skotské předky.

Hrál v dalších šesti snímcích, ve kterých řádí nesmrtelný agent svádějící jednu ženu za druhou a popíjející martini s vodkou, kterou zakazuje míchat, ale pouze třepat. Rok po Dr. No přichází do kin Srdečné pozdravy z Ruska (1963), pak Goldfinger (1964), Thunderball (1965), Žiješ jenom dvakrát (1967), Diamanty jsou věčné (1971) a Nikdy neříkej nikdy z roku 1983.

Jeden z jeho novějších filmů - Liga výjimečných

Všechny tyto filmy byly komerčně velice úspěšné a zároveň filmově velice kvalitní a celosvětově vydělaly miliony dolarů. V dnešní době jsou stále aktuální, sice se nemůžou rovnat současným snímkům sršících technologickými orgiemi, ale stále mají něco do sebe. Velkou mezeru mezi Diamanty a Nikdy vyplnila v pořadí šestá bondovka z roku 1969, kde Conneryho nahradil Roger Lazenby, ale tento herec si už pak agenta 007 nikdy nezahrál a Sean pak v roce 1983 definitivně předal herecké otěže do rukou Rogera Moora.

Dvacet jedna let zářil Connery jako agent dvojitá nula sedm a z tohoto kolotoče vyšel již jako uznávaný, bohatý, zkušený herec středního věku, který si již role mohl vybírat. Je zajímavé, že ve svém bondovském důchodu hrál i velkou část vedlejších rolí. V roce 1986 se objevil na krátký čas po boku Christophera Lamberta v Horalovi, do kterého nazpívali skvělou píseň taktéž nesmrtelní Queen.

Connery coby bojovník proti mafii ve čtveřici Neúplatných

O rok později se ve filmu Briana De Palmy přesunul do dob, kdy se narodil. Neúplatní jsou snímek natočený podle stejnojmenné knižní předlohy popisující Ameriku trápenou prohibicí a organizovaným zločinem. Hlavní roli Eliota Nesse sice hrál Kevin Costner, ale Connery jej z pozice pochůzkáře víc než zastínil a díky skvělému výkonu si také vysloužil sošku Oscara za vedlejší roli.

Do třetice slavných vedlejších rolí hrál nerudného otce Indiana Jonese v podání Harisona Forda v již třetím pokračování příběhů slavného archeologa s bičem a kloboukem. Filmaři vsadili na klasiku, tudíž filmem opět pobíhají náckové, střílí se a šlehá bičem. Indiana Jones a poslední křížová výprava v režii Stevena Spielberga se stal velice oblíbeným a kultovním snímkem, který si chválili jak diváci, tak kritici.

Slavná dvojka Harison Frod a Sean Connery coby otec a syn

V roce 1995 jej diváci mohli spatřit v ne příliš povedené adaptaci legendy o králi Artušovi První rytíř, kde si Connery střihl opět vedlejší roli samotného krále a hlavní roli ztvárnil Richard Gere. I přes dobrý herecký výkon byl film přinejmenším slabý, velice slabý.

O spoustu tříd kvalitnější byl další Conneryho snímek Skála, který byl prohlášený na nejlepší akční snímek roku 1996. Právem. V režii Michaela Baye spolu s Nicholase Cagem převedli vynikající herecké výkony a snímek jako takový byl skutečně nádherným akčním zážitkem.

Sean Connery v dnešní době v požehnaném věku sedmdesáti devíti let spokojeně užívá hereckého důchodu. Je zasloužený.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

My name is Connery, Sean Connery