Menu
TOPZINE.cz

My name is Connery, Sean Connery

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

3. 11. 2009

Skotský útok na Hollywood, který byl postupně prohlášený nejvíce sexy mužem roku 1989, nejvíc sexy mužem století v roce 1999, následně v roce 2000 povýšen do stavu šlechtického královnou Alžbětou II a to vše v tomto pořadí, což je na dělníka docela dobrý postup, ne?

Klobouk? Ne, to není Indy..., Zdroj: distributor filmu

Thomas Sean Connery se narodil v roce 1930 ve skotském Edinburghu. (Své prostřední jméno Sean začal používat již jako malý kluk). Na svůj původ je velice hrdý a tu a tam jej lze spatřit na fotografiích ve skotském kiltu. O filmu zpočátku vůbec neuvažoval. Jeho první prací byl rozvoz mléka na svém rodném městě. Na tři roky se dal k námořnictvu a potom byl propuštěn kvůli zdravotním potížím s dvanáctníkem. Nadále se pak živil i jako model, plavčík a dokonce se zúčastnil soutěže Mr. Universe 1953 a skončil na třetím místě.

Díky své vypracované postavě, pronikavému pohledu a vůbec díky všemu se dostal k divadlu. Hrál malé role, pak větší, pak přešel k filmu, hrál malé role, pak větší a pak Jamese Bonda. Sean Connery se stal oficiálně prvním Bondem na stříbrném plátně a spolu s Rogerem Moorem a Piercem Brosnanem také nejdéle úřadujícím hercem této role vůbec. Celkem bylo do dnešní doby natočeno dvaadvacet filmů.

Jeden z jeho nejslavnějších filmů - Skála

Otec agenta 007 Ian Fleming Conneryho do hlavní role zpočátku vůbec nechtěl. Vadila mu jeho výška a to, že je Skot (a Bond Angličan), ale jeho přítelkyně, uchvácená hercovým vzhledem, jej přesvědčila, že má líbivé charisma, což také okamžitě potvrdila první bondovka Dr. No z roku 1962.  Dokonce po tomto úspěchu ve svých dalších románech o Bondovi vložil do Bondova původu částečně švýcarské a především skotské předky.

Hrál v dalších šesti snímcích, ve kterých řádí nesmrtelný agent svádějící jednu ženu za druhou a popíjející martini s vodkou, kterou zakazuje míchat, ale pouze třepat. Rok po Dr. No přichází do kin Srdečné pozdravy z Ruska (1963), pak Goldfinger (1964), Thunderball (1965), Žiješ jenom dvakrát (1967), Diamanty jsou věčné (1971) a Nikdy neříkej nikdy z roku 1983.

Jeden z jeho novějších filmů - Liga výjimečných

Všechny tyto filmy byly komerčně velice úspěšné a zároveň filmově velice kvalitní a celosvětově vydělaly miliony dolarů. V dnešní době jsou stále aktuální, sice se nemůžou rovnat současným snímkům sršících technologickými orgiemi, ale stále mají něco do sebe. Velkou mezeru mezi Diamanty a Nikdy vyplnila v pořadí šestá bondovka z roku 1969, kde Conneryho nahradil Roger Lazenby, ale tento herec si už pak agenta 007 nikdy nezahrál a Sean pak v roce 1983 definitivně předal herecké otěže do rukou Rogera Moora.

Dvacet jedna let zářil Connery jako agent dvojitá nula sedm a z tohoto kolotoče vyšel již jako uznávaný, bohatý, zkušený herec středního věku, který si již role mohl vybírat. Je zajímavé, že ve svém bondovském důchodu hrál i velkou část vedlejších rolí. V roce 1986 se objevil na krátký čas po boku Christophera Lamberta v Horalovi, do kterého nazpívali skvělou píseň taktéž nesmrtelní Queen.

Connery coby bojovník proti mafii ve čtveřici Neúplatných

O rok později se ve filmu Briana De Palmy přesunul do dob, kdy se narodil. Neúplatní jsou snímek natočený podle stejnojmenné knižní předlohy popisující Ameriku trápenou prohibicí a organizovaným zločinem. Hlavní roli Eliota Nesse sice hrál Kevin Costner, ale Connery jej z pozice pochůzkáře víc než zastínil a díky skvělému výkonu si také vysloužil sošku Oscara za vedlejší roli.

Do třetice slavných vedlejších rolí hrál nerudného otce Indiana Jonese v podání Harisona Forda v již třetím pokračování příběhů slavného archeologa s bičem a kloboukem. Filmaři vsadili na klasiku, tudíž filmem opět pobíhají náckové, střílí se a šlehá bičem. Indiana Jones a poslední křížová výprava v režii Stevena Spielberga se stal velice oblíbeným a kultovním snímkem, který si chválili jak diváci, tak kritici.

Slavná dvojka Harison Frod a Sean Connery coby otec a syn

V roce 1995 jej diváci mohli spatřit v ne příliš povedené adaptaci legendy o králi Artušovi První rytíř, kde si Connery střihl opět vedlejší roli samotného krále a hlavní roli ztvárnil Richard Gere. I přes dobrý herecký výkon byl film přinejmenším slabý, velice slabý.

O spoustu tříd kvalitnější byl další Conneryho snímek Skála, který byl prohlášený na nejlepší akční snímek roku 1996. Právem. V režii Michaela Baye spolu s Nicholase Cagem převedli vynikající herecké výkony a snímek jako takový byl skutečně nádherným akčním zážitkem.

Sean Connery v dnešní době v požehnaném věku sedmdesáti devíti let spokojeně užívá hereckého důchodu. Je zasloužený.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

My name is Connery, Sean Connery