Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Filmový festival Cinema Mundi 2013 bude hostit Budaře i Menzela

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

26. 2. 2013

Ve středu odstartuje v Brně čtvrtý ročník festivalu Cinema Mundi. Vedle více než sedmdesáti filmů nabídne i bohatý doprovodný program a zajímavé filmové hosty.

video
play-sharp-fill

Na přelomu února a března bude centrum Brna patřit filmu, konkrétně festivalu Cinema Mundi. Letošní ročník bude v pořadí čtvrtý a podle dostupných informací by měl v řadě ohledů překonat ten předchozí. V rámci festivalu se uskuteční přes sto filmových projekcí. Snímky se budou promítat v kinech Velký Špalíček, Art a Lucerna, dále také v Divadle Bolka Polívky a v Divadle Šansonu. Na organizaci se i tentokrát podílejí studenti Masarykovy univerzity.

Festival bude zahájen ve středu v 17:00 ve společnosti filmových hostů na náměstí Svobody. Program bude pokračovat ve Velkém Špalíčku projekcí netradiční komedie Terapie láskou v hlavní roli s oscarovou Jennifer Lawrence a Bradleym Cooperem. Festival potrvá do středy 6. března.

Základní vstupenka na projekci stojí 100 korun, pro studenty, seniory a ZTP o dvacetikorunu méně. Za snímky z latinskoamerické sekce dají návštěvníci 60 korun. V nabídce jsou také festival passy, s nimiž mohou diváci navštívit čtyři filmy a jeden další zdarma. Cena festivalových pasů činí 400 korun, se slevou 320 korun. Předprodej na pokladnách všech kin a divadel byl již zahájen.

Hvězdy pod brněnským nebem

Festival navštíví řada filmových hostů z Česka i ze zahraničí. Z tuzemských jmen účast potvrdili Bolek Polívka, Jan Budař, Jan Hřebejk nebo Jiří Menzel. První tři jmenovaní budou přítomni na zahájení, poslední ze čtveřice na zakončení. Z českých a slovenských tvůrců přijede do Brna také Iveta Grófová se snímkem Až do města Aš a Jiří Chlumský s komedií Martin a Venuše.

FOTO: Bolek Polívka srdečně zve všechny kinofily na Cinema Mundi., Zdroj: youtube.com

Jedním z hostů festivalu bude i jeho patron Bolek Polívka. Zdroj: youtube.com

Ze zahraničních umělců přivítá Cinema Mundi třeba režiséra Mika Magidsona, který představí snímek Inuk. Ukrajinský Ten, který prošel ohněm bude uveden za přítomnosti režiséra Michajla Illenka. Z Portugalska s dramatem Krev mojí krve přijede režisér João Canijo. U sobotní projekce dramatu Když vzplane oheň bude přítomna dokonce tříčlenná turecká delegace. Většina ze zahraničních hostů navíc potvrdila účast na diskusi po promítání.

Filmová lákadla

Hlavní sekcí festivalu jsou nejlepší světové filmy. Mezi ně patří ty, které v loňském roce usilovaly o oscarové nominace za nejlepší cizojazyčný film. V sekci se představí na čtyřicet snímků z různých konců světa. Mezi geograficky zajímavé body programu patří třeba grónský Inuk, afghánský Kouzelný kámen nebo Nežít jen napůl z Keni.

Tři ze snímků v této sekci vytouženou oscarovou nominaci skutečně získaly – Láska, Královská aféra a Malá čarodějka. První jmenovaný je dokonce čerstvým oscarovým držitelem. Vedle toho se třeba Pieta může pyšnit Zlatým lvem, Caesar musí zemřít zase Zlatým medvědem. Chybět nebudou ani úspěšní Nedotknutelní. Českým zástupcem v této kategorii je krimi Ve stínu.

Další zajímavou sekcí jsou Oscaři a Lvi. Jak už název napovídá, právě zde najdete snímky, jež se ucházely, respektive ucházejí, o sošku Oscara, respektive Českého lva. Zahraniční pětku tvoří Argo, Bídníci, Lincoln, Nespoutaný Django a Pí a jeho život. Lvími zástupci jsou Čtyři slunce, Odpad město smrt, Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka a Polski film.

Promítat se bude i nejnovější držitel Oscara Argo. Zdroj: Warner Bros.

Promítat se bude i nejnovější držitel Oscara Argo. Zdroj: Warner Bros.

Letošní ročník zaostří na latinskoamerické komedie, jimž je věnována samotná sekce čítající šestnáct filmů. Mezi zajímavé z nich by mohl patřit brazilský Horký den v Porto Alegre či černohumorné Peklo z Mexika.

Zvláštního uvedení se na festivalu dočká v předpremiéře česká romantická komedie Martin a Venuše. Mimo sekce budou promítány také animované snímky – Hledá se Nemo, Rebelka a Piráti! Specialitou pro fajnšmekry je kolekce krátkých oscarových filmů promítaná během posledního festivalového večera.

Latinské rytmy i kulinářské speciality

Na Cinema Mundi nebude chybět ani bohatý doprovodný program. O jeho organizaci se letos postarala studentská organizace MUNIE, díky čemuž by měly být události blízké studentům, kteří tvoří výraznou část festivalových návštěvníků.

Stejně jako v předchozích letech nebudou chybět ochutnávky kulinářských specialit, letos se mohou návštěvníci těšit na španělské dobroty. Z hudebních hostů se představí třeba The Shookies, Plum Dumplings nebo The Reall. V doprovodném programu si své místo našla také výroba jedinečných filmových placek, ukázky bojového umění capoeira, lekce latinskoamerického tance i cestovatelská přednáška.

Vedle toho budou téměř každý večer probíhat v klubu Mersey zajímavé party či show. Závěrečná Cinema Mundi party se odehraje na témže místě v úterý 5. března od 20:00. Večerem bude provázet Miss Expat Paula Alejandra Gonzalez a opět dojde i na ochutnávku zajímavých pokrmů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmový festival Cinema Mundi 2013 bude hostit Budaře i Menzela