Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Královská aféra. Padouch z bondovky przní dánskou královnu

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

14. 4. 2012

Kolikrát jsme už viděli kostýmní drama z dávné historie, které se točilo kolem zakázané lásky? Ano, nespočetněkrát. Královská aféra má však navíc Madse Mikkelsena, který místo vyvrhávání střev okouzluje vdané královny.

Ať už jde o Vévodkyni či nejrůznější snímky o Alžbětě Veliké, historická dramata se hemží zakázanou láskou. Někdy vybublá na povrch, jindy si ji musí vysoce postavení šlechtici odpustit. Královská aféra je první případ. Dánsko 18. století, kdy na dveře klepe osvícení, se ukázalo jako netradiční, zato neokoukané prostředí.

Mads Mikkelsen je jeden z nejznámějších dánských herců, který navíc pronikl i do Hollywoodu. V Evropě natáčí vysoce ceněné kousky jako Adamova jablka či Barbar, kde coby mlčenlivý Jednooký vyvrhává střeva svým nepřátelům. Z americké produkce si ho můžete pamatovat jako Rocheforta ve Třech mušketýrech nebo padoucha z bondovky Casino Royale. Drsný vzhled a ostře řezaná tvář mu holt nedovolují hrát v romantických komediích.

Prostředím a výběrem herců to ale bohužel končí. I když se už konečně nenalézáme na anglickém dvoře, přesto je koncept příběhu pořád stejný. A to může leckterého diváka otrávit, neboť předvídatelnost zde předchází i ten nejtragičtější a nejsmutnější osud.

Těmahle rukama jsem dřív vytrhával střeva, lásko. Zdroj: distributor filmu

To se tak dřív stávalo, že sličná dívka byla provdána za dánského krále, aniž by věděla, jakou má třeba barvu očí. Až během svatebního ceremoniálu zjistí, že Kristián VII. je řečený šílený. Nešťastné manželství pak ještě více nahlodá seznámení s inteligentním lékařem se šarmem Madse Mikkelsena.

Očima Elišky Nové: Královská aféra je historickým politickým snímkem a zároveň milostným dramatem. V nehollywoodské produkci je ale nečekaně civilní, navíc se může pochlubit bezchybnou filmařinou. Z hereckého obsazení stojí za zmínku Mikkel Boe Følsgaard, jehož postava krále Kristiána místy připomíná geniálního Amadea. Žánrově vytříbenému filmu snad škodí jen příliš dlouhá stopáž – přes dvě hodiny.

Hodnocení: 4****

Zde začíná hra pro diváka Uhádni, co se stane v další scéně. Hra je to nesmírně jednoduchá a stát se vítězem není zas tak složité. Pár se do sebe samozřejmě zamiluje horoucí láskou a oba fanoušci osvícenství začnou prosazovat moderní metody, až se na jejich zakázaný vztah přijde. Konec je jak jinak než tragický.

[youtube_660]JuvuSq1NbYE[/youtube_660]

Co na tom, že se tento příběh nedovolené lásky opravdu před více než dvěma sty lety odehrál. Bohužel natočeno podle skutečné události je u takových historických filmů vždy nesmírně podobné. A to nejen v případě konce, ale i samotného průběhu, kde se dá jasně odhadnout, v jaký moment bude mít zamilovaný pár krizi a kdy se naopak bude cítit absolutně šťastně.

Sexy mozek táhne

Tvůrci však měli kliku v obsazení. Mikkelsen nikdy nebyl žádný hezoun, do své role oduševnělého lékaře tak výborně padne. Nejde o lásku na první pohled, královna se do něj zamiluje, až když zjistí, že ho zajímá literatura a jak inteligentně dokáže mluvit o tehdejších problémech. Podobně jeho předobraz pravděpodobně nebyl velký fešák, ale měl sexy mozek.

Mikkelsenovi pak skvěle sekunduje málo známý herec Mikkel Boe Følsgaard jakožto bláznivý král Kristián. Tedy, je doopravdy bláznivý? V určitých momentech působí jako tříleté dítě, jindy ale jeho oči dávají jasně najevo, že možná nemá pět pohromadě, zato není pitomec. Králův příběh, kdy se o něj přetahují tzv. přátelé, tak občas zastíní ústřední milostnou linku. Zakázanou lásku totiž vidíme už po několikáté, zato zoufalá pozice krále-loutky působí netradičně.

Taková pěkná dánská trojka.

Pointa na konci pak nejen překvapí (tedy pokud nejste chodící učebnice dějepisu), ale udělá i radost těm, kteří se během úmorných dvou hodin začali nudit. Výsledný dojem tedy není špatný – sledovali jsme precizní herecké výkony, poslouchali výbornou hudbu a soucítili s osamělým králem. Zároveň ale není ani nijak výjimečně dobrý.

Královská aféra (Kongelig Affære, En)

Historický / Drama / Romantický
Dánsko / Švédsko / Česko / Německo, 2012, 128 min

Režie: Nikolaj Arcel
Hrají: Mads Mikkelsen, William Jøhnk Nielsen, Mikkel Boe Følsgaard, Trine Dyrholm, David Dencik, Alicia Vikander, Cyron Bjørn Melville, Erika Guntherová

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Královská aféra. Padouch z bondovky przní dánskou královnu