Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Barbar na DVD: Dobrý den, střeva ven

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

30. 7. 2011

Českou kinodistribuci čas od času mine filmový klenot, který by si své místo na velkém plátně bezpochyby zasloužil. Podobný osud potkal také na festivalech excelující snímek Valhalla Rising, který se téměř dva roky od uvedení dostává také na DVD pod tak trochu nesmyslným názvem Barbar.

Mads Mikkelsen je Barbar, Zdroj: distributor filmu

Film

Jméno režiséra Nicolase Windinga Refna je povědomé jen několika málo šťastlivcům. Při zvolání jména Bronson ale naskočí vykřičník nad hlavou skoro každému. Ujetá biografie nejznámějšího trestance pod sluncem sbírala bezvýhradně nadšené ohlasy a pro širší publikum objevila také novou hvězdu Toma Hardyho (Počátek, Dark Knight Rises).

Od extrémně stylizovaného životopisu se Refn v Barbarovi přesunul do kovaných artových vod. Příběh mlčenlivého Jednookého zasazený do drsných dob, kdy křesťanství teprve začínalo svou pouť po Evropě, se rozhodl podat ve formě, která z něj trochu překvapivě dělá nástupce Andreje Tarkovského nebo Terrence Mallicka (Strom života).

Krystalicky čistý příběh jde až na hranici termínu minimalismus. Jeden otrok, osvobození a pouť až k branám pomyslného pekla dává plný prostor pro několik možných interpretací, a co je nejdůležitější, nesnaží se ani jednomu vysvětlení nadržovat.

Myšlenková hloubka je chvályhodná věc, čím ale Barbar praští přes oči každého, je takřka geniální obrazová forma. Výběr úžasných exteriérů, kde hraje vždy hlavní roli drsná a neposkvrněná příroda, je základem pro jedno z nejlepších využití digitálního formátu RED. Ten dodává drsnému příběhu neméně syrovou formu. Nádherné obrazové kompozice zde ale nejsou jen jako laciné ozdoby, pro vykreslení nálady a vnitřních pocitů téměř nemluvných postav totiž fungují na jedničku.

Audiovizuální orgie navíc korunuje originální využití hudby. K historickému filmu by si jen málokdo dokázal představit jako hudební podkres agresivní plochy elektrických kytar.  A světe div se, jejich využití zde dokonale zapadá do jednoho kompaktního celku jak s obrazovou, tak dějovou složkou filmu.

Kapitolou samou pro sebe je herecký výkon severského drsňáka Madse Mikkelsena (Casino Royale, Souboj titánů). Scenárista mu do úst nevložil ani jedno slovo, i tak jsou ale v každé sekundě jasné jeho duševní pohnutky. Jediným pohledem do kamery tak řekne více než tisícem slov. Mikkelsenův herecký výkon je tak zářným příkladem, jak vytěžit z minima absolutní maximum.

Ahoj, já jsem Mads a vyvrhávám lidi

Barbar spadá do kategorie filmů, o kterých se nepíše snadno. Dokonalý sled všech dílčích elementů působí spíše na pocitové úrovni. Klasická hodnotící šablona tak dostává dovolenou. Tak to ale u výjimečných filmů bývá.

DVD

Pravidlem také bohužel bývá, že výjimečné filmy přicházejí na nepříliš povedených DVD. A Barbar v tom naneštěstí pokračuje. Nevhodně zvolený podtitul Zrození násilí je jen začátkem. Po vložení disku totiž následují jen zklamání.

Umění lačnému divákovi jsou hned na úvod vnuceny trailery na filmy V peřině a Tři mušketýři. Zběsilá snaha o jejich přeskočení je marná, prostě to nejde. Po pěti minutách ukázek se stále nedostáváme do hlavního menu. Je nám totiž připomenuto, ať nezapomeneme snímek ohodnotit na jisté filmové databázi. Znechucení eskaluje.

Menu je před námi, ale po vzoru filmu je jaksi minimalistické. Počítadlo bonusů se zastavilo na hodnotě nula, a nezbývá tak nic jiného, než přejít k samotnému snímku. Ten je naštěstí po obrazové a zvukové stránce na DVD převeden skvěle.

DVD se tedy příliš nevyvedlo. Malým doporučením tak může být Blu-ray verze filmu, která sice také nenabízí početnou bonusovou sekci, obrazově se ale jedná o naprostý skvost, který tlačí možnosti HD až na samotnou hranici.

Barbar (Valhalla Rising)

Akční / Dobrodružný
Dánsko / Velká Británie, 2009, 93 min

Režie: Nicolas Winding Refn
Hrají: Mads Mikkelsen, Ewan Stewart, Jamie Sives

Zvuk: 5.1 (česky, anglicky)
Titulky: české
Bonusy:

Hodnocení filmu: 5*****
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Barbar na DVD: Dobrý den, střeva ven