Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu V peřině. Velká hudební parodie a první český 3D film

Tereza Janíková

Tereza Janíková

15. 6. 2011

FOTO: V peřině„V tomhle městě čistí peří jako nikde v celém kraji, ať tam běží, kdo nevěří, lidé si o tom povídají. Nikdo neví, co ho čeká, když do postele vleze si, co v ní čeká na člověka, narazí-li na zlé sny.“

FOTO: V peřině

Role charakterních sveřepých chlapů, to je Rodenova parketa, Zdroj: distributor filmu

Právě zlých snů a špatných nálad nás chce zbavit V peřině – první český film, připravovaný kompletně ve 3D (což je tak vehementně avizováno, že je skoro nemožné, aby si toho někdo ještě nevšiml), neboli velká hudební komedie od F. A. Brabce (Kytice, Máj, Krysař). Komedie plná superpozitivních písniček, velkých českých hereckých jmen a naivní výpravy. Komedie hraničící s parodií, které nelze upřít jediné – na naší kinoscéně je opravdu hodně neobvyklým zjevením.

Česká Mamma Mia?

V peřině neláká pouze na absolutní 3D zpracování, ale taky na bláznivou letní podívanou ve stylu Mamma Mia!, až pohádkové lokace města Písek a především taneční a pěvecké kreace českých hereckých hvězd. Má to být něco jako rodinná podívaná, která rozveselí zhruba tak, že po odchodu z kina si bude celá rodinka prozpěvovat a skotačit po obrubníku.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/v-perine_2011/]

Ale už od prvních minut člověk neví, co za podívanou se to na plátně vlastně odehrává. Na co to vlastně s otevřenou pusou zírá. Na českou Mamma Miu rozhodně ne. Na dětštější verzi Rebelů taky ne. Na muzikálovou podobu výtažku z nekonečných seriálů možná… ale ne.

Barevný svět v hrsti

Ne. Díváme se na kýčovitě barevný svět v trojrozměrném vydání, kterému dominují jednoduše zapamatovatelné, o to hůř z hlavy vyhnatelné (a že je vyhnat chtít budete) písničky, laciné vtípky a známí herci v netradičních rolích. Eliška Balzerová jako skrz naskrz obyčejná šedovlasá babička nebo Karel Roden jako bojácný tatínek se zrzavými kudrnami na hlavě… No viděl to někdy někdo?

Právě herecké obsazení je jedním z mála pozitiv, která V peřině můžu najít. Po boku výše zmíněné Balzerové a Rodena tu zpívá a tančí Bolek Polívka, Jiří Mádl, Lucie Bílá, Nina Divíšková, Marek Vašut, Milan Šteindler,  Tatiana Vilhelmová, Arnošt Goldflam nebo Anna Stropnická.

Je vidět, že se všichni bavili, a určitě se někde v médiích setkáme s klasickou větou: „Natáčení jsme si hrozně moc užili.“ A ano, já jim to věřím. Hercům (ne však všem) se povedlo dodat Peřině aspoň trochu snesitelnosti a především jejich zásluhou jsou některé gagy a scénky opravdu vtipné a hravé (viz Roden, Polívka, Mádl a další). Našli se ale i takoví, jejichž estrádní projev průšvih ještě víc prohlubuje (viz Stropnická).

Michal David králem

Jinak je ale Peřina svět, nad kterým nevíte, jestli se smát nebo brečet. Na vině jsou líbivé písně s trapňoučkými texty (Michal David by byl v této konkurenci za hvězdu, o dvě skladby se dokonce postarala skupina Kabát), celkové výtvarné provedení – barevnost jak skutečného světa v městečku, tak fantaskní snové krajiny V peřině není stylizovaně naivní, ale jednoduše kýčovitá – a scénář.

FOTO: V peřině

Věční štamgasti Vašut se Šteindlerem

Protože zápletka o jednom poklidném městečku, jehož pohodový život zaručuje čistička peřin zbavující lidi zlých snů do té doby, než se mezi starousedlíky přistěhuje zlá baba, zní sice docela chytlavě, ale potenciál zůstal nevyužit. Pro dospělé moc prostá, pro děti moc zmatečná. Největším problémem je absence toho stěžejního – zábavy. Vtipy jsou v naprosté většině trapné a levné.

V peřině tak osciluje mezi estrádou a nenáročnou rodinnou podívanou pro dobrou náladu. Velká hudební komedie se nekoná. Navíc bez tolik proklamované třetí dimenze by se film hravě obešel – žádný další rozměr filmového zážitku tu 3D nepřináší. Přese všechna negativa je ale na Peřině přece jenom něco roztomilého: znáte ten pocit, když je něco tak absurdní, až je to ve skutečnosti legrační? A když už nic, nutno alespoň uznat, že V peřině nabízí celkem slušnou alternativu k dětské filmové produkci – bez přemrštěné akce, čím dál víc se rozpínajících vulgarit a v hezkém českém prostředí.

V peřině

Muzikál
Česko, 2011, 103 min

Režie: F. A. Brabec
Hrají: Karel Roden, Lucie Bílá, Eliška Balzerová, Jiří Mádl, Bolek Polívka, Nina Divíšková, Anna Stropnická, Nikol Moravcová, Marek Vašut, Milan Šteindler, Tatiana Vilhelmová, Arnošt Goldflam, Amélie Pokorná, Matěj Převrátil

Hodnocení: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu V peřině. Velká hudební parodie a první český 3D film