Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Michal David a jeho (disco)příběh

Klára Manfrinová

Klára Manfrinová

18. 5. 2010

Na hudebních prknech rozhodně není nováčkem. Na svém kontě má několik alb, koncertů, nepřeberné množství hitovek. Aktivně zpívá i dnes a mezi jeho posluchače rozhodně nepatří jen jeho věková skupina. Možná si i vy pobrukujete jeho písně, i když třeba nevíte, že je autorem.

Michal David, Zdroj: archiv zpěváka

Michal David se začal hudbě věnovat již před více než třiceti lety, kdy založil během svého studia pražské konzervatoře jazzovou formaci Čtyři, se kterou získal hned několik ocenění. V tomto čase také začal zpívat se zpěvačkou Janou Kratochvílovou v kapele Kroky.

Důležitým mezníkem v jeho hudební kariéře byl festival Intertalent, kde zvítězil s písni Nenapovídej. Během chvilky se stal hudební ikonou a kariéru měl nastartovanou více než slušně. Debutové album vydal v roce 1980 a patřilo k nejprodávanějším. Michalovy hity ovládly nejednu diskotéku a roztančily nejeden dav.

Ne každý ví, že Michal David je krom zpěváka také skladatel. Na svědomí má například píseň Dlouhá noc, kterou napsal pro Helenu Vondráčkovou a která se stala velikým hitem. Kromě Heleny jeho songy zpívají i Karel Gott, Lucie Bílá, Bára Basiková, Hana Zagorová a mnoho dalších.

S čím je Michal spjat a nikdo mu to už neodpáře, je hudba k filmu Discopříběh. Jak v prvním, tak i v druhém dílu jsou písničky, které nejsou pro dnešní mládež vůbec cizí. Žiju si svůj diskopříběh, jéjéjéé... No kdo by neznal takovou hlášku?

Krom Discopříběhu je také autorem hudby k filmu Láska z pasáže nebo Vítr v kapse. Velký úspěch přišel v roce 2002 s muzikálem Kleopatra. Ten, v režii Filipa Renče, přilákal několik desítek tisíc diváků a skladba Teď královnou jsem já se stala nejhranější skladbou v českých rádiích v roce 2002.

Do paměti se zapsal také s hity Nonstop, Největší z nálezů a ztrát, Pár přátel, Colu, pijeme colu, Chtěl bych žít nebo Decibely lásky.

Michal David letos oslaví padesáté narozeniny a k té příležitosti proběhne 17. června v O2 Aréně charitativní koncert s názvem Mejdan roku, který bude průřezem hudebníkovy umělecké kariéry.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michal David a jeho (disco)příběh