Menu
TOPZINE.cz
Čeští herci a české herečky

Karel Roden: Drsný mafián z hollywoodských akčňáků

Redakce

Redakce

28. 1. 2011

Patří k nejvýznamnějším českým hercům, kteří jsou dobře známí i v zahraničí. Díky svým výrazným slovanským rysům a světlým vlasům často získává role ruských mafiánů, nacistů a jiných záporáků, ať už jde o nákladný hollywoodský snímek, či světoznámou videohru.  U nás  bývá obsazován do mnohem umírněnějších rolí, jako byl Honza s fenomenální fotografickou pamětí ve filmové sérii Básníků.

Karel Roden se narodil 18. května roku 1962 v Českých Budějovicích. Jeho otec i dědeček pochází z herecké branže, ale Karel neměl v úmyslu jít ve stejných stopách, proto se rozhodl studovat Střední průmyslovou keramickou školu v Bechyni. Nakonec ale byly přece jen silnější geny, a tak se přihlásil na pražskou DAMU. Poté hrál v Divadle na Vinohradech a s postupem času vystřídal mnoho ostatních divadel v České republice.

Karlova kariéra začala právě v roce 1984, kdy si zahrál roli Honzy v pokračování BásníkůJak básníci přicházejí o iluze. Objevil se i v díle Jak básníkům chutná život. Významnou roli získal v dnes již kultovní české komedii  Copak je to za vojáka, v níž jako kapitán Tůma bránil svoji sestru před vtíravým vojínem Koubou. V roce 1989 hrál ve filmu Čas sluhů, který byl oceněn zvláštní cenou v Cannes.

Hollywoodský záporák

V 90. letech Karel Roden odcestoval do Londýna, a otevřel si tak bránu nových možností a obsazení v zahraničních filmech. Prvním hollywoodským filmem, ve kterém můžeme Karla spatřit, je 15 minut. Pro roli zločince Emila si ho vybral sám Robert De Niro. V Bournově mýtu ztvárnil postavu ruského agenta a na čaroděje Rasputina z ruských bajek si zahrál v akčním sci-fi Hellboy. Dokázal se vžít i do role nevlastního otce mafiánské rodiny v akčním kriminálním thrilleru Zběsilý útěk.

Karel rád improvizuje, není zaměřený na určitý filmový žánr, a proto se objevuje i v pohádkách, jako je například Pták Ohnivák. Zde vystupuje jako zlý čaroděj Skeleton, který unese princeznu Elenu a nutí ji do sňatku. Další pohádka, v níž si zahrál, je italský koprodukční snímek Princezna Fantaghiro.

Na prázdninách s panem Beanem

Karla si vybavíme také v celovečerní komedii Prázdniny pana Beana, kde vystupuje po boku nesmrtelného komika Rowana Atkinsona jako Emil Dačevskij, otec malého chlapce, o něhož se bude Bean během cesty proti své vůli starat. Další velkou roli získal v historickém velkofilmu Bathory od známého režiséra Juraje Jakubiska. Zahrál si zde postavu Juraje Thurza, který pod maskou přítele touží po sousedově majetku.

Karel Roden byl mnohokrát oceněn. V roce 1990 získal první cenu na filmovém festivalu v Montrealu. Za film Oběti a vrazi byl nominován na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon. Tuto cenu se mu podařilo získat i v roce 2008 za role ve filmu Herec v hlavní roli a Hlídač č. 47. Další nominace si vysloužil za role ve filmech Kuře melancholik a Paralelní světy.

FOTO: Habermannův mlýn

V kritiky oceňovaném Habermannově mlýně, Zdroj: distributor filmu

Uznání filmových kritiků se mu dostalo za filmovou operu Don Gio a film Král Ubu, kde hraje kapitána Obrubu. V letošním roce na sebe strhl nejvíce pozornosti v koprodukčním Habermannově mlýně. Film podle skutečné události se v něm zabývá ožehavou tematikou odsunu Němců po druhé světové válce a jeho rozpočet byl na naše poměry neuvěřitelných 87 milionů korun.

Karel tráví mnoho času za hranicemi, nejčastěji v Londýně, New Yorku, Los Angeles, ale i přes všechna kouzla těchto měst, považuje za svůj domov Českou republiku, především Prahu. Kromě filmu se věnuje malování, chovu koní a samozřejmě odpočinku.

Výměna manželek!

Loni dostal nabídku od F. A. Brabce, který připravuje muzikálovou pohádku V peřině. Karel roli přijal i přes podstoupení kompletní změny jeho vizáže, musel se totiž obarvit na zrzavo. „Když jsem Karlovi volal, že pro něj mám roli, kde bude tancovat, zpívat a bude hodně veselý, tak jen vykřikl: ‚Okamžitě beru!‘ Natáčet s Karlem je ohromný zážitek, moc se těším, jak bude hrát veselého tatínka,“ prohlásil režisér Brabec.

FOTO: Hellboy

Jako Rasputin z Hellboye, Zdroj: distributor filmu

Karel Roden se nikdy neoženil, avšak po jeho boku dlouho dobu žila Ivana Chýlková, kterou před nějakým časem nahradila Jana Krausová. S populárním bavičem Janem Krausem si tedy vyměnili partnerky, přesto stále zůstavají přáteli. Karel je vnímavá osobnost a dokáže výborně zahrát cokoli. Okouzlí nejen v akčním filmu, pohádce či komedii, ale i v reklamě… Ve hře Grand Theft Auto 4 zase nadaboval postavu Dmitriho Rascalova.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Karel Roden: Drsný mafián z hollywoodských akčňáků