Menu
TOPZINE.cz
Čeští herci a české herečky

Bolek Polívka: Nekorunovaný valašský král

Redakce

Redakce

14. 6. 2011

FOTO: bolek polivka !Profil herce!Mim, herec, bohém, milovník slivovice či valašský král? Nebo všechno dohromady? Jedno je jisté – Bolek Polívka je a vždy zůstane svůj, nikým neomezován. V čem tkví kouzlo krále Boleslava I. Polívky?

FOTO: bolek polivka

Bolek Polívka v komedii Svatba na bitevním poli, Zdroj: distributor filmu

Boleslav Polívka se narodil 31. července 1949 ve Vizovicích, ve vesnici, kterou měly původně zkrášlovat Baťovy závody. Nakonec ale (k radosti Vizovjanů) byly hranaté a krajinu měnící závody postaveny ve Zlíně. Bolkův otec vystupoval jako ochotník, od malička byl tedy zvídavý chlapec součástí fascinujícího divadelního světa. V tomto světě se mu velmi zalíbilo, proto není divu, že jeho kroky směřovaly ke studiu herectví na brněnské JAMU.

Netrvalo dlouho a Bolek se začal živit jako divadelní herec. Podílel se na založení úspěšného divadla Husa na provázku, v roce 1993 si v Brně dokonce založil své vlastní Divadlo Bolka Polívky. Později ho jeho kouzlo transportovalo až do televize. Vždyť kdo by neznal pořad Manéž Bolka Polívky či Bolkoviny.

Boleslav I., Valašský král

Bolka Polívku mnozí znají právě pod přezdívkou Valašský král. Je to zřejmě kvůli scénce z Manéže z roku 1993, kdy byl Polívka pasován na valašského krále. Tento moment hrál v budoucnu důležitou roli a na několik let se stal příčinou soudních sporů. Polívka si totiž nárokoval autorská práva na Valašského krále, a přirozeně celého Valašského království.  Mezitím ale pod značkou Valaske Kralovstvje začal vystupovat podnikatel Tomáš Harabiš, což se Bolkovi samozřejmě nelíbilo. Nakonec však Polívka spor prohrál. Nicméně neoficiální titul krále mu u jeho věrných fanoušků zůstal, a to přece trestné není.

Jako plnohodnotný panovník by měl Polívka mít svou sochu, aby lidé měli ke komu vzhlížet. V tomto ohledu je již splněno. Socha valašského krále stojí v jeho rodných Vizovicích. Autorem uměleckého díla je slovenský řezbář Cyril Kocúrek. Při vytváření sochy se Kocúrek soustředil především na tyto body: Polívka jako Moravák, jako král, a konečně jako člověk, který lidem rozdává zábavu.

FOTO: polotovar sochy bolka polivky

Takto vypadal polotovar sochy Bolka Polívky, Zdroj: youtube.com

Při rozhovoru s novináři na návštěvě ve slovenském Kežmarku, kde socha vznikala, Polívka s nadsázkou říká: „Jsem mezinárodní model, to je důležité. […] Kdyby český sochař nebo moravský, no tak co, no. To dělá každý na potkání. Ale už slovenský… Za chvilku přijdou ti da vinciové a michelangelové. Přijdou.“ Socha byla slavnostně odhalena 22. srpna 2010 na vizovickém festivalu Trnkobraní.

Boleslav I. jako herec a mim

Jedna z mnoha tváří Bolka Polívky je realizována v roli mima. Díky svým autorským pantomimickým inscenacím, ve kterých hrál hlavní role, se zařadil mezi ceněné představitele pantomimy jak české, tak i světové. Namátkou jsou to inscenace Am a Ea, Šašek a královna nebo Pépe.

Pro mnoho lidí je však Bolek znám pro své filmové role. Asi je pro diváky lehčí vysedávat u televize, než aby si pro kulturní zážitek zašli jednou za čas do divadla. Kdo ví.

FOTO: dedictvi aneb kurvahosigutentag

Tradiční obrázek Bohuše, jak vyspává alkoholové oslavy, Zdroj: distributor filmu

Z hlediska ocenění je nasnadě uvést dva snímky, za ty totiž Polívka získal Českého lva. Jedná se o okupační komedii Jana Hřebejka Musíme si pomáhat a o drama Zapomenuté světlo z roku 1996. Ve snímku Zapomenuté světlo Bolek ukázal, že se umí vžít i do rolí vážných, což je pro baviče hodně těžké. Zahrál si zde po boku Veroniky Žilkové a i svého dlouholetého přítele Jiřího Pechy. Připadla mu role bezmocného faráře Holého – bezmocného proti socialistickému režimu, v záležitosti zachránění kostela, ale i v případě choroby milované Marjánky.

Zdaleka nejznámější je však Bolek v roli náhlého boháče, ze snímku Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992). Tato komedie o jednodušším vesničanovi, který rád popíjí slivovici, je tak notoricky známá, že si lidé těžko Bolka představí v rolích jiných.

Bolek ale nerovná se jen film Dědictví. Odehrál toho mnohem víc. Velký úspěch měl například snímek usazený do konce 60. let s názvem Pelíšky (1999), kde si Bolek zahrál strejdu Václava. Další nevšední podívanou nabízí snímek Roming (2007). Jedná se o komediální road movie za neznámou nevěstou. Výpravě velí Stano (Bolek Polívka), který představuje věčného tuláka a dobrodruha. Zda výprava dopadne úspěšně, to už se podívejte sami.

Jedním z posledních Polívkových hereckých počinů je snímek Muži v naději (2011), který se v českých kinech objeví už 25. srpna tohoto roku. Jde o film Jiřího Vejdělka, režiséra úspěšné komedie Ženy v pokušení (2010). Nový snímek se bude tentokrát zaměřovat na muže, ať je to pěkně fifty-fifty. Která komedie bude zábavnější? Vyhrají muži nebo ženy? Nechme se překvapit…

Rodina a volný čas na královském dvoře

O velikosti Bolka Polívky svědčí i jeho způsob oslav a trávení volného času. Například své 60. narozeniny oslavoval nejen u nás (mimo jiné i na Trnkobraní), ale i na Slovensku, konkrétně na hradě v Trenčíně. Ve svém volném čase se rozhodně nenudí – rád jezdí na koni, čte nebo organizuje zajímavé akce na své farmě, která se nachází přibližně v půli cesty mezi Brnem a Vyškovem, ve vesnici jménem Olšany.

Farma v Olšanech je také bydlištěm rodiny Polívkových. Bolek má celkem šest dětí, z toho jedno s francouzskou herečkou Chantal Poullain, syna Vladimíra. Nejstarší dcery se jmenují Kamila a Anna (taktéž herečka), ty si Bolek přinesl z minulých vztahů. Po rozvodu s Chantal přišla do králova obzoru nová potencionální královna, a to Marcela Černá, partnerka o jednadvacet let mladší než sám král. S tou má děti tři: Honzu, Františka Antonína a dceru Mariannu. První setkání Marcely s Bolkem je skoro jako vytržené z dívčích románů: setkali se na lodi, kde Marcela pracovala jako brigádnice, a tak obsluhovala i Bolka.

Polívka přiznal, že má mimo jiné rád procházky se svým synem Vladimírem: „Je to báječné, jak se v sobě teď vzájemně zrcadlíme. Já se vidím v něm a on se vidí ve mně.“ Vize dvou procházejících se Polívků po olšanských loukách nemůže nenavodit myšlenku na reklamy o paštikách značky Májka, ve kterých můžeme Bolka spatřit v současné době na televizních obrazovkách.

Akce pořádané na královském dvoře

Polívka se svými přáteli každoročně pořádá zábavnou akci s názvem Olšany Open. Kdo o události již slyšel, tak ví, že je něčím výjimečná. Každý rok se zde koná nějaký pokus o rekord. V minulých letech to byla například soutěž v chytání much nebo ve hře na pilu. Kromě Olšany Open se na farmě konají i další akce – namátkou Mikuláš na farmě, Vánoce na farmě a nejaktuálněji Dětský den u Bolka, který proběhne už 18. června a děti na něj mají vstup zdarma. Valašský král se ve svém království (farmě) tedy rozhodně nenudí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bolek Polívka: Nekorunovaný valašský král