Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Souboj Titánů. Remake, který kráčí svou vlastní cestou

Redakce

Redakce

11. 4. 2010

souboj-titanu-600-2Dlouho očekávaný film se konečně dostává na plátna našich kin. Po téměř třech desetiletích se vydává odvážný Perseus opět na svou pouť ve fantastickém světě řecké mytologie, aby zachránil půvabnou Andromedu před pletichařením bohů a utkal se se strašlivým krakenem. Dělá nový remake slavného Souboje Titánů čest svému jménu, nebo se jedná jen o polotovar, který se veze na vlně podprůměrnosti?

Souboj Titánů. Zdroj: distributor filmu

Souboj Titánů. Zdroj: distributor filmu

Natáčet remaky slavných filmů je v dnešní době velká móda a způsob, jak do kin přilákat co největší počet diváků. Pro režiséry je to výzva, jak se klasického námětu zhostit svým originálním autorským způsobem, pro diváka možnost porovnat výslednou kvalitu. Tento trend se nevyhnul ani legendárnímu filmu Desmonda Davise z roku 1981. Na postu režiséra tentokrát stanul mladý francouzský režisér Louis Leterrier (portrét), který měl doposud na svém kontě všehovšudy tři filmy: Utržený z řetězu, Kurýr 2 a Neuvěřitelný Hulk.

Starý příběh v novém kabátě

Režisér sám sebe označuje za velkého fanouška původního filmu a zcela upřímně tvrdí, že vycházel z řecké mytologie. Je tedy udivující, že na příběhu o Perseovi nezůstal kámen na kameni. Ale popořadě. Děj snímku nás zavádí do starověkého Řecka ve chvíli, kdy lidé mají již plné zuby nadvlády bohů a tak se rozhodnou vymanit z jejich moci. To se však setká s nelibostí obyvatel Olympu a tudíž se Zeus (Liam Neeson) s pomocí svého bratra Háda (Ralph Fiennes)  rozhodne zakročit a potrestat svá dítka.

Nešťastnou náhodou je však potrestán i rybářský synek Perseus (Sam Worthington) s nevlastní rodinou. Takto začíná jeho pouť, kde o sobě zjistí, že není tak úplně obyčejný rybář a vydá se na cestu pomsty. A jen tak mimochodem zachrání princeznu Andromedu (Alexa Davalos) a město Argos.

The YouTube ID of qpZ5D_Wc4cA&feature=related is invalid.

Jak je vidět na první pohled, autoři se snaží jít svou vlastní tvůrčí cestou. Těžko se však lze ubránit srovnání s původním filmem, protože nás reklama už dlouhou dobu masíruje fakty, že  snímek je natočen podle stejnejmenného filmu z roku 1981.

Vypouštění krakenů, aneb redukujeme zápletku

Když se řekne Souboj Titánů, většina si vybaví klasickou zápletku, která stojí a padá na schématu Perseus – Andromeda – Kassiopea – Pegas – Kalibos – Medůza – Kraken. Leterrier se však rozhodl, že toto schéma je zřejmě příliš složité a proto se ho rozhodl zredukovat. Z nového Souboje Titánů se tak stává přehlídka tria Perseus, Medůza a Kraken, které je neobratně doplněno ostatními prvky, a to ještě radikálně pozměněnými.

Kdo to stojí za Perseem? Přeci návštěvník z jiné mytologie. Zdroj: distributor filmu

Kdo to stojí za Perseem? Přece návštěvník z jiné mytologie. Zdroj: distributor filmu

Tato změna by ani tak nevadila, kdyby film sám o sobě fungoval. Nicméně odstranění hlavní romantické dějové linky, která je vlastně esenciální pro celý příběh, a jeho soudržnost, je rána pod divákův pás. Andromeda se na plátně ohřeje všehovšudy pět minut, stejně tak jako její matka Kasiopea a z původního příběhu o lásce a hrdinství se tak stává obyčejná prostoduchá akční záležitost o rybářovi, který odmítá své božství a vydává se na cestu pomsty.

Proč chceš zachránit Andromedu, Persee? Jen tak, z hecu

Prvním kamenem úrazu je ale scénář. Postavám chybí jakákoliv motivace pro jejich činy. Jednají a chovají se jako bezduché loutky. Bádat nad tím, proč Perseus jde zachraňovat město Argos a Andromedu, která je mu zjevně ukradená, je stejně zbytečné, jako přemýšlet nad tím, jak se Hádes dostal z podsvětí až na Olymp a dvěma větami přesvědčil Dia (který vlastně ani pořádně neví, co chce) o tom, aby mu svěřil potrestání lidstva.

Vrcholným scénáristickým prvkem je pak postava polobohyně Io (Gemma Arterton), která v příběhu o Perseovi nejen že nemá prakticky co pohledávat, ale její pohnutky pro to co dělá, jsou prakticky nulové. Naštěstí se alespoň pánská část publika může kochat nad krásou její představitelky ( +1  subjektivní hvězdička ve výsledném hodnocení).

Io v podání Gemmy Arterton. Zdroj: distributor filmu

Io v podání Gemmy Arterton. Zdroj: distributor filmu

Z absence motivace pak logicky vyplývá, že divákovi je naprosto jedno, kdo co říká, kdo kdy umřel a proč ten dělá to a tamten zase ono. Nemusím tedy ani zmiňovat, že se lze jen těžko ztotožnit s nějakou z postav. Na druhou stranu alespoň výběr herců je docela ucházející a některé tváře potěší (i když vlastně nemají co hrát).

Jen je nechte, ať se baví

Nesoudržnost filmu se ukáže zejména ve chvílích mezi akčními scénami. Povrchnost postav nedovoluje navodit pocit epičnosti, který byl tolik slibován. Snímek vypadá jen jako sled několika málo atrakcí, které jsou propojeny nezáživnou a hloupou vatou. Aby toho nebylo málo, Leterrier se snaží křečovitě uspokojit potřeby fanoušků.

Tam, kde původní film stavěl na bytelných dějových pilířích, tam se nový Souboj Titánů bortí jako domeček z karet. Nečekejte tedy žádné ochočování Pegase, Kalibovy hádanky z bažin a dění v Joppě, a dokonce ani hašteření bohů na Olympu (jejichž jedinou funkcí je v jeden moment odejít na příkaz Dia, aby Hádes mohl vypustit Krakena).

Hádes a Kasiopea Zdroj: distributor filmu

Hádes a Kasiopea Zdroj: distributor filmu

Trojrozměrný kámen úrazu

Jak bylo patřičně mediální kampaní předesíláno,  film se taktéž veze na módní vlně trojrozměrnosti. Třetí rozměr však začíná a končí u úvodních a závěrečných titulků. Když už se náhodou objeví nějaký ten efekt i během filmu, tak si ho buď vůbec nevšimnete (sloup na okraji záběru), nebo je příšerně do očí bíjicí a vypadá hloupě. Navíc je celý film vizuálně laděn do tmavých odstínů, takže s 3D brýlemi nevidíte na plátně skoro nic a odnesete si leda intenzivní otlačení nosu.

Celá avizovaná hloubka obrazu a intenzivnější zážitek je jen zástěrka pro bezostyšné tahání peněz z návštěvníků kin, kde vstupenka na 3D projekci je dražší v řádu desítek korun, ovšem nedostanete za ni zcela žádnou přidanou hodnotu.

Topzine.cz pro vás připravil speciál k filmu Souboj Titánů. Postupně vám představíme film z hlediska herců či režiséra, budeme vám přinášet aktuální informace o snímku a vše, co se kolem něj děje. Těšit se můžete i na řadu kvalitních fotografií a videí přímo z filmu. Sledujte náš speciál!

Něco přece na tom musí být dobré!

Nechme tedy stranou příběh a celý scénář, který se bohužel nepovedl. Co se však povedlo, jsou akční scény (když se tedy na ně konečně dostane řada). Působí velice osvěžujícím dojmem a jsou dynamické. Navíc s doprovodem zajímavé hudby Ramina Djawadiho, který se neštítí zapojit do svého díla i modernější prvky, které ve výsledku vyznívají velice originálně (například hudební motiv Kaliba).

Někdy by sice neuškodilo trochu zpomalit střih a zkrotit zběsilého kameramana, ale i tak jsou právě akční scény to lepší na celém filmu. Co se týče speciálních  efektů – neurazí, ani nepřekvapí. Pohybují se zhruba na slabším průměru současných CGI technologií. Kraken sice vypadá, jako kdyby si odskočil z natáčení filmu Monstrum a Medůza je až moc krásná, přesto je celkový vizuál oku lahodící.

Rady od stygských čarodějnic nebudou zadarmo Zdroj: distributor filmu

Rady od stygských čarodějnic nebudou zadarmo Zdroj: distributor filmu

A je dobojováno

Suma sumárum, režisér Louis Leterrier ještě nemá dostatečné zkušenosti s velkofilmy, aby si mohl dovoliti vzít tak velké sousto, jako je remake právě Souboje Titánů. Snaha jít vlastní cestou přinesla více škody, než užitku, a film sám sebe potápí kvůli nedostatku základních scénáristických pilířů a nefunguje ani jako obyčejný blockbuster, jelikož nenabízí dostatek atrakcí. Když už se rozhodnete na tento film jít, rozhodně doporučuji odložit veškerá očekávání, znalosti řecké mytologie (pozor na džina a řecké pouště) a původního filmu a zvolit jednoznačně obyčejnou 2D verzi.

Vřele však doporučuji podívat se několikrát za sebou na velice povedený trailer a tím skončit, jelikož ve filmu nic víc zajímavějšího stejně neuvidíte.

Souboj Titánů (Clash Of The Titans)

Dobrodružný/akční/fantasy
USA, 2010, 106 min

Režie: Louis Leterrier
Hrají: Sam Worthington, Ralph Fiennes, Liam Neeson, Gemma Arterton, Mads Mikkelsen, Alexa Davalos

Hodnocení: 2**

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/souboj-titanu-2010/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Souboj Titánů. Remake, který kráčí svou vlastní cestou