Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Piráti. Do kin přichází zatím nejlepší animák letošního roku

Eliška Nová

Eliška Nová

24. 4. 2012

Po dětských filmech jako Lorax, Hurá do Afriky nebo Happy Feet 2 přichází do kin animák studia Aardman Piráti. Nejlepší, co jsme letos doposud mohli vidět.

[album: |width=660]

Studio Aardman je opominutým příbuzným svých kolegů Pixaru a Dreamworks. Jeho jméno nemá takový zvuk, neexistuje obdoba dnes již zlidovělého: „do kin jde nový pixar„. Zatímco s filmy už je na tom Aardman lépe.

Tak především stojí za animáky Slepičí úlet, Spláchnutej a naposledy také za Velkou vánoční jízdou, která byla příjemným překvapením, zástupcem chytrého a milého dětského snímku, a tak i skutečným vánočním dárkem pro fandy nehraných počinů.

Britské studio Aardman Animations založil Peter Lord a David Sproxton v roce 1972. Od začátku se soustředili na ruční animaci známou jako stop-motion. Kvůli financování Slepičího úletu se spojili se společností Dreamworks, rozešli se před uvedením snímku Spláchnutej. Mezitím natočili ještě Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka, za který získali Oscara. Aardman má nyní smlouvu se společností Sony Pictures Entertainment.

Piráty se Aardman částečně vrátil ke svým plastelínovým začátkům, které opustil právě se Spláchnutým v roce 2006. Ruční animace a lá Slepičí úlet se v Pirátech snoubí s moderními digitálními technologiemi. Sice se zde nekoná oslňující animace, kdy si přejete žít v pohádkovém světě tolik podobném lidskému, ale přeci jen o něco půvabnějším, jako například v pixarovské Paříži s Rattatouillem. Aardman to ale vynahrazuje vším, co chybělo i přebývalo právě v letošní animované produkci.

Neohrožený Pirát kapitán s milovaným dodo/papouškem. Zdroj: distributor filmu

Hlavní postavou je Pirát kapitán, který kromě prostého jména vlastní také prostou posádku a smůlu na kořist. Jeho snem je vyhrát cenu Pirát roku, což se mu ale několik let nedaří a mezi kolegy je spíš loserem. Přitom netuší, že má před nosem neocenitelný poklad v podobě vzácného ptáka dodo, o němž se mylně domnívá, že je to papoušek. I proto se vydává do Londýna, kde ho čeká hrozba v podobě královny Viktorie, která piráty přímo nesnáší.

Darwin může být i ufňukánek

Zápletka samozřejmě nevydá na příliš. Kouzlo Pirátů tkví v jejich neskutečné kreativitě, již tvůrci vložili do každé scény. A nejde přitom jenom o slovní hlášky, ale i o vizuální stránku. Představením protivníků Piráta kapitána v soutěži počínaje, po zapletení reálných postav do děje.

Není to jen královna Viktorie, ale i Charles Darwin s polidštěnou opicí, která se dorozumívá pomocí kartiček s hesly. Darwin navíc získal zcela novou polohu ufňukaného zakomplexovaného vědce bez šance sbalit holku. Hlavně ne tu, kterou by chtěl nejvíc, milovanou královnu.

video
play-rounded-fill

Samotný Pirát kapitán pak místy připomíná jiného úchvatného pirátského kapitána v podání Roberta De Nira ve Hvězdném prachu. Stejně jako on chce být drsný, ale ve své pravé podstatě je jen chlapíkem, který nade vše miluje svého dodo/papouška Polly a který moc dobře ví, že na palubě schovává ženu v přestrojení, ale má pro ni pochopení.

Nic jiného mu vlastně ani nezbývá. Do jeho posádky se zkrátka drsňáci nehrnou. Není proto divu, že se nedočkáme pirátského slangu.

Chytrý britský humor pro všechny

Piráti zkrátka nabízí chytrý humor, který je přístupný všem generacím bez výjimky. V jejich případě se humor nerozmělnil, jako se to stalo například u Sněhurky, která se také snažila hrát na všechny věkové kategorie, až nebyla dost dobrá ani pro jednu. Pirátům se to povedlo hlavně díky své neprvoplánovitosti, ale také díky tomu, že tvůrci nešroubovali, ale s láskou stavěli na dobrých nápadech.

Ano! Takhle vypadala královna Viktorie.

Když jich bylo akorát, tak vše utli. Piráti mají naprosto únosnou stopáž 88 minut, do kterých se vešla poctivost, a tím pádem skvělý film, který na rozdíl od svých kolegů dětského diváka konečně nepoučuje o špatném zacházení lidí se světem, ale snaží se ho prostě inteligentně pobavit. V kinech na vás čekají piráti, kteří přepadávají lodě malomocných a duchů.

Piráti (The Pirates! Band of Misfits)

Animovaný/Dobrodružný/Rodinný
Velká Británie/USA, 2012, 88 min

Režie: Peter Lord, Jeff Newitt
Hrají: Hugh Grant, David Tennant, Martin Freeman, Salma Hayek, Jeremy Piven, Brendan Gleeson, Ashley Jensen, Imelda Staunton

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Piráti. Do kin přichází zatím nejlepší animák letošního roku