Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Film Hvězdný prach aneb Hvězdný prach v dalším odvětví umění

Martin Peška

Martin Peška

8. 11. 2007

Hvězdný prach se zrodil v roce 1997 jako komiks. Nedlouho po jeho vydání sklidil takový úspěch, že autor Neil Gaiman obdržel objednávku na čistě literární verzi, která nakonec vyšla v několika světových jazycích, včetně českého, a našlo oblibu nejen u čtenářů fantasy. Nyní mají možnost toto dílo znovuobjevit i lidé, kteří nečtou ani komiksy ani knížky, a sice ve filmové adaptaci režírované Matthewem Vaghem.

Hvězdný prach, Zdroj: distributor filmu

Hvězdný prach, Zdroj: distributor filmu

Již na první zhlédnutí je patrné, že se autoři filmového zpracování zaměřili na příběh a jeho srozumitelné podání. Už tak košatý děj byl navíc ve scénáři Jane Goldmanové obohacen o další postavy a scény. Velice potěšujícím výsledkem je ucelené vyprávění bez nadbytečných pasáží. Všechny záběry, každý dialog, vše vede k nadřazenějším informacím, které se týkají postav, nebo děje plynoucího velkou rychlostí. Přitom je vše srozumitelné, logické a přehledné. A to vše podporují kvalitní, avšak nevždy stoprocentní, herecké výkony. Představitelé hlavních rolí dokážou připoutat a známí herci v těch vedlejších potěšit svým hereckým uměním nebo alespoň krásným vzhledem.

Příběh Tristana Thorna (Charlie Cox), který se vydá za hranice rodného městečka s názvem Zeď, aby svojí milované přinesl spadlou hvězdu, může na první pohled připomínat babské vyprávěnky. Ve chvíli, kdy se z hvězdy vyloupne blonďatá krasavice (Claire Danes), už se začnou vztahy komplikovat, a v momentě, kdy se na scéně objeví přitažlivá čarodějnice, následníci trůnu nebo hraví piráti, už tu máme nefalšovanou gangsterku z fantasy prostředí. Tentokrát nejde o diamanty nebo drogy, ale o srdce padlé hvězdy, které každému nabízí zářivou budoucnost.

Na celém filmu je vidět, že Gaiman byl režisérovi a scénáristce po ruce, a tak budou s tímto provedením spokojeni nejen ti, co nečtou komiksy nebo knihy, ale i vášniví fandové fantasy. Hvězdný prach je výsledkem dobře fungujícího týmu. Je jako obří stroj, kde do sebe zapadají všechna kolečka a nikde nic neskřípe.

Nedostatky jsou nepodstatné. Jistě, některé efekty jsou slabé i přes slušný rozpočet, ale stejně jde o výjimečný film, který dokazuje, že lze natočit skvělou fantasy i bez draků a obrovských bitev.

Hvězdný prach (Stardust)
Žánr: Fantasy
Režie: Matthew Vaughn
Fakta: VB/USA 2007, 127 min., dabing
Hrají: Charlie Cox, Claire Danes, Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Ricky Gervais, Nathaniel Parker, Sienna Miller, Jason Flemyng. Peter O´Toole, Ian McKellen, Rupert Everett, Sarah Alexander

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Film Hvězdný prach aneb Hvězdný prach v dalším odvětví umění