Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Velká vánoční jízda ukazuje, že animáky nejsou jen pro mrňata

Nela Christovová

Nela Christovová

7. 12. 2011

Stejně jako každý rok se nám další rodinná oddechovka snaží vnutit historku o pupkatém staříkovi, který za noc stihne obdarovat všechny děti na světě. Tihle Santové jsou ale čtyři a místo saní se přepravují ve vesmírné lodi USS Enterprise.

Zhruba měsíc před Vánocemi nás distributoři začínají zaplavovat nadměrným množstvím stupidních komedií a infantilních animáků, nejlépe se zimní tematikou. To se pak může stát, že dílko jako Velká vánoční jízda se mezi vším tím balastem jednoduše ztratí. A to by byla škoda.

Matouše Rumla, který ve snímku nadaboval Artura, můžete znát především ze seriálu Comeback. Kromě role potrhlého Lexy se pravidelně objevuje i v českých pohádkách jako Škola princů a Kouzla králů. Jeho hlas jste mohli slyšet ve filmech Jak vycvičit draka, Camp Rock nebo Thor.

Navíc pro dospělého a aspoň částečně oduševnělého diváka snad nemůže existovat větší noční můra, než když se ho někdo snaží dotáhnout na animák o Vánocích, a ještě k tomu od neznámé režisérky. A co ten název, jakou jízdu asi tak můžete zažít se Santa Clausem? No, asi si o filmu nebudete dělat žádné velké iluze. Jenže Velká vánoční jízda naopak překvapí, a co víc – strčí do kapsy i očekávaný prosincový hit Kocour v botách.

Veselé hi-tech Vánoce přejí Clausovi

A přitom je zápletka tak prostá, skoro až neoriginální. V hlavní roli se představuje jak jinak než Santa Claus, a to rovnou s celou červenobílou rodinkou. Děda Santa už dávno oslavil sto let, a tak není divu, že mu občas trochu přeskočí. S vypelichaným sobím mazlíčkem celé dny sleduje u televize počínání svého syna, tedy aktuálního Santy, a také dvou vnuků. A že to opravdu není žádná rodinná idylka.

FOTO: Velká vánoční jízda

Nesvěřili byste hned Vánoce do Arturových rukou?, Zdroj: distributor filmu

Při přípravách na štědření, jak Clausovi říkají nadělování dárků, se ukazuje, kdo je mozkem celé operace. Santův starší syn Steve oplývá velitelskými schopnostmi, rozumí technice a celý se třese nedočkavostí, kdy zaujme tátovo místo. Za pomoci hi-tech vybavení velí vesmírné lodi, která až nápadně připomíná USS Enterprise ze série Star Trek.

A pak je tu Artur, takový ten typ, který by si dokázal ublížit i sponkou na papír, kdyby mu ji někdo náhodou svěřil. A právě on zachraňuje celé Vánoce, když se dozví, že jeden dárek nebyl doručen. Růžové kolo přece nemůže zůstat bez majitelky, i když ho Santa i brácha berou jako přijatelnou ztrátu.

Jadrný dabing a drsné scénky zaručují dobrou zábavu

Po skvělém rozjezdu už se sice zápletka stává trochu průhlednější, nudit se ale nebudete. Po dlouhé době si totiž čeští dramaturgové dali s dabingem záležet a dialogy čas od času proložili slovními hříčkami. To vše podtrhuje skvělý hlas Bohuslava Kalvy alias dědy Santy, který dokáže každého setřít za pomoci neuvěřitelných slovních kreací a jadrných nadávek.

[youtube_660]tJ2AJ-uxY2I[/youtube_660]

Děda Santa se postará i o trochu drsnější zábavu. Kdo by byl řekl, že tenhle stařík má tak trochu sadistické sklony? Hláška „zabal si pusu“ působí nevinně, jen pokud nejste šíleně otravná G. I. Jane elfka, která je schopná s balicím papírem obmotaným kolem hlavy salutovat do zmodrání. Laciné? Možná. Ale když už ne ze sadistické zvědavosti, tak po pár minutách skřítčího pištění byste s chutí vraždili taky.

Film vznikl v koprodukci Sony Pictures Animation, které stojí za animáky jako Lovecká sezóna nebo Divoké vlny, a společnosti Aardman, která vytvořila dvojku Wallace a Gromit. Což se taky promítá i na jejich nejnovějším díle, postavičky působí záměrně trochu jako z modelíny a grafické zpracování se nesnaží napodobovat realitu. I proto mě v průběhu fascinovaly některé detaily, na kterých si tvůrci nechali opravdu záležet. Při pohledu na Arthurův odpudivě zelený svetr byste uvěřili, že kdysi opravdu bečel, a cool santovské kvádro by Santovi záviděl i Barney Stinson.

Dobrý animák zkrátka nemusí mít nálepku made in Hollywood. Ale není divu, že když distributoři pustí do kin odbyté slátaniny jako malajští Žraloci na s(o)uši, jakákoli další neamerická produkce si pak sama podepíše rozsudek smrti. Velká vánoční jízda je možná infantilní, kýčovitá a jednoduchá, ale za to se na tenhle animák nemůžeme zlobit. Je zkrátka vánoční.

Velká vánoční jízda (Arthur Christmas)

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný
Velká Británie / USA, 2011, 98 min

Režie: Sarah Smith
Hrají v českém znění: Matouš Ruml, Bohuslav Kalva, Lukáš Hlavica, Jiří Hromada, Jana Altmanová, Radka Stupková, Pavel Tesař, Anička Jarkovská

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Velká vánoční jízda ukazuje, že animáky nejsou jen pro mrňata