Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Neil Patrick Harris: Od dětské hvězdy po odhalení homosexuality

Jan Novotný

Jan Novotný

23. 3. 2010

Barney, známý především jako nenapravitelný, bohatý a zásadový sukničkář z kultovního seriálu Jak jsem poznal vaši matku, je ve skutečnosti přesný opak se vším všudy.

Neil Patrick Harris jako Barney Stinson, Zdroj: youtube.com

Známe ho jako prvotřídního playboye s neutuchajicí posedlostí ženami. Jenže je to všechno ve skutečnosti jinak.

Herecká kariéra se rozjíždí

Neil Patrick Harris se narodil v Albuquerque v Novém Mexiku (USA). Vyrůstal ovšem ve městě Ruidoso. Rodiče Neila se živili právnictvím, což na jeho kariéru nemělo vliv. Má mladšího sourozence Briana, který ho inspiroval ke hraní. Ve čtvrté třídě si poprvé vyzkoušel roli Tota ve hře Čaroděj ze země Oz.

V mládí si vybral střední školu La Cueva, ve které se začal aktivně účastnit školních her a muzikálů. Harris patřil mezi nejlepší studenty školy a maturoval s vyznamenáním.

Zdroj: distributor filmu

Role Barneyho ho proslavila, Zdroj: distributor seriálu

Jako dítě? Hvězda. Pak? Vedlejší role

Harris začal svou kariéru roku 1988 jako dětský herec, kterého objevil autor divadelních her Mark Medoff ve hře Drama Camp. Medoff ho roku 1988 obsadil do filmu Claras’s Heart, dramatu s hvězdou Whoopi Goldberg napsaného podle novely Josepha Olshana, za které získal nominaci na Zlatý glóbus. Následující rok vyhrál onen Zlatý glóbus za nejlepší dětský herecký výkon v serialu Doogie Howser, M.D., který běžel 4 sezóny a skončil roku 1993.

O dva roky později, v roce 1995, měl poprvé možnost si zahrát ve filmu jménem Animal Room. Byl to šokující snímek, který se však nijak neproslavil. Od té doby se začal objevovat pouze ve vedlejších rolích filmů (Hvězdná pěchota, Příští správná věc, Bratrstvo černé pracky, Zahulíme uvidíme, Zahulíme uvidíme 2)

V letech 1999 až 2000 hrál Neil v sitkomu Stark Raving Mad, který měl 22 epizod. Později vzal take hlavní nebo vedlejší role v několika filmech, jako například Moje Antonie, Johanka z Arku, nebo Svatební šaty.

Zdroj: distributor filmu

How I Met Your Mother, Zdroj: distributor seriálu

How I Met Your Mother

Obrovskou popularitu získál Neil roku 2005 v americkém sitkomu How I Met Your Mother na televizní stanici CBS jako charizmatický sukničkář Barney. Zde přímo exceluje se svými gagy, výstřelky a poznámkami. Role Barneyho Stinsona mu získala v roce 2007, 2008 a 2009 nominaci na Cenu Emmy za nejlepšího mužského herce v komediálních seriálech.

Homosexualita

O jeho osobním životě se v poslední době hovoří velice často ve spojením s jeho sexuální orientací. V roce 2006, poté co se na internetu objevila zpráva o Harrisově romantickém vztahu s hercem Davidem Burtkem, se Harris objevil v magazínu People, kde veřejně přiznal, že je ve skutečnosti otevřený homosexuál, a to jak v osobním životě, tak i v divadelní společnosti.

Jak sám prohlásil: „Jsem docela hrdý na to, že jsem gay  žijící svůj život naplno a cítím se velmi šťastně, když můžu pracovat s báječnými lidmi v práci, kterou miluji.“

Harris a Burtke se spolu poprvé objevili jako veřejně uznávaný homosexuální pár na předávání Cen Emmy v září 2007. Neil a David jsou spolu od roku 2004. Harris nazývá Burtka moje lepší půlka a úžasný kuchař.

Harris kouzelníkem

Harris je fanoušek magie a jako samotný kouzelník je charakteristický v seriálu How I Met Your Mother. Je členem sboru hollywodských ředitelů Magic Castle. Harris také vyhrál Tannen’s Magic Louis Award v roce 2006 a zúčastnil se World Magic Awards 11. října 2008.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Neil Patrick Harris: Od dětské hvězdy po odhalení homosexuality