Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Sněhurka. Emancipovaná kráska se vlní v rytmu Bollywoodu

Nela Christovová

Nela Christovová

4. 4. 2012

Pamatujete ještě disneyovku o černovlásce prozpěvující si s barevnými ptáčky v lese? Takových příběhů už jsme viděli několik a nová Sněhurka měla být jiná, což se tentokrát povedlo jen napůl.

V čem se zrovna tahle Sněhurka liší? Její hlavní devizou je Julia Roberts a film, v originále nazvaný Mirror, Mirror, se měl stát příběhem pověstné staré čarodějnice. Nebo že by to nebyla taková záporačka a všechno se odehrálo vlastně jinak? Děj začíná jako slibná alternativa ke klasické pohádce, jenže smůla! I tentokrát je to zas a jenom Sněhurčin příběh.

Julia Roberts zažila chvíle slávy už v 23 letech, kdy se na plátnech objevila jako Pretty Woman. I později většinou hrála sympaťačky, které poněkud nezvykle řeší svoje trable s láskou, a vypadalo to, že se ze své škatulky jen tak nevymaní. Dokud nepřišla oscarová Erin Brockovich, která jí kromě sošky vynesla nabídky na dramatičtější role ve snímcích jako Úsměv Mony Lisy nebo Na dotek.

Zlá královna Julia Roberts si totiž chce vzít krásného prince (Armie Hammer), který se ale, jak už to bývá, zakoukal do mladší a z nějakého důvodu pro něj i atraktivnější princezny. Jenže když královna svým vzhledem i šarmem zastíní hlavní kladnou hrdinku, nejde jí nefandit.

FOTO: Sněhurka

Zrcadlo, zrcadlo, co si dneska vezmu na sebe? Nějakou slušivou labuť? Zdroj: distributor filmu

Kromě Julie Roberts éterickou Sněhurku (Lily Collins) upozaďuje ještě její obočí, které, přiznejme si to na rovinu, je opravdu masivní. Sedm trpaslíků pro změnu působí spíš jako sedm přičmoudlíků, kterým museli k opáleně špinavému looku maskéři hodně dopomoct. Zní vám to povědomě? Ne, tohle není pokračování West Side Story.

Bollywood na každém kroku

Režisér Tarsem Singh pochází z Indie a prvky známé z bollywoodských filmů tu můžeme spatřit snad na každém kroku. Kromě maskérů si vyhráli i kostyméři, kteří pro herce připravili neuvěřitelně barevné nadýchané kostýmy. Díky typicky šílenému dabingu korunovanému hláskem Vojty Dyka a osvědčenou Nelou Boudovou si alespoň můžete vychutnat hravé záběry využívající netradičních úhlů. Což je asi tak jeho jediné pozitivum.

A tím pastva pro oči nekončí. Jak se posměšně někdy říká, v Bollywoodu se zpívá i v akčňáku. Takže na závěr nesmí chybět ulítlá muzikálová kreace, při které Lily Collins potvrdila, že je skutečně dcerou Phila Collinse. Sladce hloupoučké číslo se tak ocitá v naprostém kontrastu se závěrečnou scénou, kde se Sněhurka konečně pěkně vybarvila. Jenom škoda, že jí to tak trvalo.

[youtube_660]0AoKECbPUMA[/youtube_660]

Co se filmu nedá upřít, je opravdu specifický smysl pro humor. Na jednu stranu nabízí prostor na neskutečné množství vtipných gagů, ze kterých by se dalo vytěžit víc, než si režisér Tarsem Singh dovolil.

Očima Elišky Nové: Sněhurka by si zasloužila pět hvězd za vizuální stránku, s tím ostatním je to horší. Jako by se tvůrci nemohli rozhodnout, na jakou cílovou kategorii se zaměřit. Sněhurka je totiž na hraně mezi klasickou pohádkou a její parodií, která spočívá v mírném pokroucení děje a sprostých narážkách. Pro děti i dospělé je to pak polovičatý zážitek. Svědčí o tom i dabing, který se snaží film udělat pro ty nejmenší únosnější, dospělí si ale opět povzdychnou.

Hodnocení: 2**

Všechno je tu totiž naruby. Princ tu nikoho nezachrání a naopak sám padá do spárů loupeživých trpaslíků na chůdách, kteří si libují ve svlékání pocestných. Kdo ho musí zachránit? Ženská, pochopitelně. Z prince se tak nepokrytě stává jenom sexuální objekt a královniny narážky na jeho obnažený hrudník se táhnou filmem od začátku do konce. Roztomilá pohádka, ne?

FOTO: Sněhurka

Královna má zálusk na pohledného zajíčka.

Klíčové bylo zkrátka rozpoznat tu pravou míru, aby film nepůsobil jako nepovedený mix nevinné dětské pohádky a parodie pro odrostlejší. Což se přesně stalo a film se tak potácí někde uprostřed. A to stačilo jenom trochu přitlačit na pilu, aby (spíš než cokoli jiného) trapné scénky nabraly na otáčkách.

Tahle Sněhurka je zkrátka barevná a rozjuchaná. Ve snaze zavděčit se všem se z ní stal megalomanský bollywoodský kýč o královně vládnoucí z Tádž Mahalu, obřích trpaslících a na nervy lezoucí princezně. Ale proč ne, tenhle pokus o parodii je aspoň lehkým osvěžením mezi všemi těmi pohádkami a lá Walt Disney.

Sněhurka (Mirror, Mirror)

Dobrodružný / Komedie / Drama / Fantasy
USA, 2012, 106 min

Režie: Tarsem Singh
Hrají: Lily Collins, Julia Roberts, Armie Hammer, Sean Bean, Nathan Lane, Mare Winningham, Michael Lerner, Robert Emms, Martin Klebba, Danny Woodburn, Jordan Prentice, Joe Gnoffo

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sněhurka. Emancipovaná kráska se vlní v rytmu Bollywoodu