Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmová kolekce Julie Roberts na DVD: Vyznáte se v tomhle milostném čtyřúhelníku?

Nela Christovová

Nela Christovová

17. 4. 2011

Horoucí city, chladný kalkul. Herci pohrávající si s rafinovanou zápletkou a nevyzpytatelností svých postav si vysloužili dva Zlaté glóby a dvě nominace na Oscara. Drama Na dotek je posledním a bezpochyby nejnáročnějším z této série snímků s Julií Roberts.

FOTO: Na dotek

Dan ví, jak vždycky dosáhnout svého, Zdroj: distributor filmu

Film

Dan (Jude Law) má netradiční povolání – píše nekrology. Poté, co kvůli němu srazí auto krásnou Alici v podání Natalie Portman (ó ano, v Anglii se jezdí vpravo), se však stane skutečným spisovatelem. Tedy relativně, ta knížka je totiž propadák. Popisuje v ní život Alice, která se v Americe živila jako striptérka, teď se ale napravila (aspoň na chvíli) a pracuje jako číšnice.

Při focení na přebal Dan potkává ještě krásnější Annu (Julia Roberts) a okamžitě se do ní zamiluje. Jenže ta zadaného muže odmítne, a tak Dan z pomsty provozuje Anniným jménem sex po internetu s doktorem Larrym (Clive Owen). O to absurdnější je, když se skutečná Anna s Larrym seznámí a začnou spolu chodit. A v tu chvíli se začíná rozvíjet šílená jízda nekonečných rozchodů, hádek a smiřování. Oba muži totiž soupeří o Annu, zatímco naivní Alici si nechávají pěkně v záloze. No prostě chlapi…

Na dotek je romantické drama o mezilidských vztazích. Tenhle dotek je však chladný. Je těžké oblíbit si kteréhokoli ze čtveřice protagonistů, nikdo není vyloženě kladný hrdina, ani se k němu nijak nepřibližuje. A všem záporákům vévodí Jude Law, nenuceně střídající role citlivého přítele s ufňukaným hajzlíkem, jemuž máte chuť jednu ubalit. Za určitých okolností se dá chování každého z nich pochopit, dohromady ale tvoří přehnaně zdeformovaný obraz partnerských vztahů, ve kterých si všichni vědomě ubližují.

Snímek je adaptací stejnojmenné divadelní hry. Z ní si ponechal výrazné dramatické prostředky, řečeno lidsky: všichni dost přehrávají. Nejhůř se s rolí poprala Natalie Portman, která chvílemi působila prkenně, a upřímně, ten pláč jí snad nikdo nemůže věřit. Jejím protipólem se stala Julia Roberts, tahle poloha jí zkrátka sedí mnohem víc než nějaká sladkobolná romantická komedie.

Film si zachoval i populární hlášky, například „he tastes like you but sweeter“, kterou mimochodem použila rocková kapela Fall Out Boy ve své písničce Thnks fr th Mmrs. Právě tahle hláška vystihuje celý film: mluví se tu vážně o všem, ani pro nadávku herci nejdou daleko, ale vizuálně už Na dotek tak odvážný není.

104 minut je na konverzační drama ubíjející stopáž. Divák se sice chvílemi zasměje výstižným hláškám svérázné čtveřice, ale až nepříjemně často se bude nudit u znova a znova splétajícího se děje.

FOTO: Na dotek

Alice se vyžívá v převlecích… Co všechno ještě tají?

DVD

Jenom co vložíte DVD do mechaniky, spustí se za sebou několik neotitulkovaných anglických trailerů. Naštěstí ne úplně všechny, zbytek si distributor laskavě schoval až pro sekci bonusy. V nich se už pak nachází jenom hudební video Damiena Rice nazvané The Blowers Daughter. Tahle melodie se ve filmu objeví hned několikrát a znít v hlavě bude ještě dlouho poté.

Dabingové studio odvedlo svou práci na slušné úrovni. Originálu se sice nevyrovná, ale hercům minimálně ubírá na zmíněné afektovanosti, což je jen a jen dobře. Obraz je vysoce kvalitní, horší je to s titulky, s jejichž designem si grafici mohli víc pohrát. Akorát jsem nepochopila smysl audia ve formátu 5.1, v tomhle případě stejně jeho maximální využití spočívá v tom, že na vás herci můžou řvát i zezadu.

Na dotek (Closer)

Romantický/Drama
USA, 2004, 104 min

Režie: Mike Nichols
Hrají: Julia Roberts, Natalie Portman, Jude Law, Clive Owen, Nick Hobbs, Colin Stinton, Elizabeth Bower

Zvuk: 5.1: český, anglický, maďarský, polský
Titulky: české, anglické, maďarské, polské
Bonusy: hudební klip od Damiena Rice

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmová kolekce Julie Roberts na DVD: Vyznáte se v tomhle milostném čtyřúhelníku?