Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Phil Collins slaví životní jubileum

Redakce

Redakce

30. 1. 2011

FOTO: Phil CollinsNa podiu se pohybuje více než 40 let. Je jedním z nejúspěšnějších britských hudebníků, přestože se nikdy nenaučil číst noty. Zpěvák, bubeník a skladatel Phil Collins právě dnes, 30. ledna, slaví své šedesáté narozeniny.

FOTO: Phil Collins

Phil Collins dnes slaví šedesátiny, Zdroj: oficiální stránky zpěváka

Nechybí mu velké charisma a díky nezaměnitelné barvě hlasu je stále považován za jednoho z nejvýraznějších muzikantů na scéně populární hudby. Koncem loňského roku pro své fanoušky přichystal hudební dárek v podobě nové desky s názvem Going Back a všem tak ukázal, že i s přibývajícím věkem má svým posluchačům stále co nabídnout.

Začátky Phila Collinse jsou spjaty především s rockovou skupinou Genesis, do které se dostal v roce 1970 díky inzerátu v novinách. Nejprve působil jako bubeník a občasný vokalista a později, po odchodu zpěváka Petera Gabriela, se v roce 1976 stal hlavním zpěvákem on sám. Je zajímavé, že spousta hudebních legend hodnotí začátky své kariéry spíše negativně a Phil není výjimkou. Netají se tím, že nerad sleduje záznamy koncertů z osmdesátých let a dokonce přiznává, že sám sobě připadá velmi nepřirozený.

V 80. letech vydává své první sólové album Face Value a se svými emotivními písněmi dobývá světové hitparády. O velmi úspěšné hudební kariéře svědčí také řada ocenení. Collins je držitelem osmi cen Grammy, z nichž jednu získal za píseň Another Day in Paradise, a v roce 1999 obdržel Oscara za píseň You’ll Be In My Heart, kterou napsal a nazpíval k animovanému filmu Tarzan.

Muzikant se bohužel v poslední době krom úspěchů potýká také se zdravotními problémy. Potíže s poraněnou míchou mu při hraní způsobovaly značnou bolest a dokonce si musel paličky přilepit izolepou, neboť v rukou téměř ztratil cit. Před dvěma lety prodělal operaci zad, nějaký čas se musel šetřit, ale koncem loňského roku dokázal, že zranění v jeho případě nemusí nutně znamenat konec kariéry.

Nová deska, v níž se zpěvák navrací ke svému milovanému soulu, nese nostalgický název Going Back a lze jen doufat, že ani nyní, po jejím vydání, na završení kariéry nepomýšlí. Byla by to velká škoda, protože už teď se jistě mnozí z nás těší, čím dalším Phil Colllins překvapí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Phil Collins slaví životní jubileum