Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmová kolekce Julie Roberts na DVD: Ženská přece nepatří jenom k plotně!

Nela Christovová

Nela Christovová

16. 4. 2011

Přestože toto drama nese název Úsměv Mony Lisy, s portrétem slavné jmenovkyně má jen pramálo společného. Snímek je sice pastvou pro oko, zato příběh nevyniká jakoukoliv spletitostí. A tak Da Vinciho záhadné dámě může konkurovat jenom vyzubený úsměv Julie Roberts.

FOTO: Úsměv Mony Lisy

Každá je jiná: Katherine, Betty, Joan a Giselle, Zdroj: distributor filmu

Film

Padesátá léta nebyla pro ženy zrovna skvělým obdobím. Vdát se a postarat se o děti, víc se od slabšího pohlaví neočekávalo. O tom se přesvědčí i Katherine Watson (Julia Roberts), která nastoupí na univerzitu Wellesley jako profesorka dějin umění. Brzo zjistí, že dívky si tady akorát krátí čekání na ženicha a o umění nejeví sebemenší zájem. To si ostatně myslí i profesorský sbor se sucharskou Nancy (Marcia Gay Harden) v čele.

Jenže Katherine se nehodlá vzdát. Přesvědčí studentku Joan (Julia Stiles), aby si podala přihlášku na práva na univerzitě Yale. Tím proti sobě poštve Joaninu arogantní kamarádku Betty, která jí to dá taky patřičně najevo. Jenom škoda, že tato role Kirsten Dunst úplně nesedla a její výkon působí dost afektovaně.

Ale obecně se Mikeu Newellovi výběr většiny hereckých představitelek povedl. Není nutné připomínat, že Julia Roberts odehraje se ctí i tu nejkýčovitější scénu, za zmínku tentokrát stojí spíš role Giselle. Maggie Gyllenhaal už dávno filmaři obsazují do rolí žen, které si jdou tvrdě za svým. A při pohledu na Giselle je jasné proč – tahle holka kašle na to, co si o ní kdo myslí, a stejně suverénně proplouvá životem a většinou jí to projde.

S čím se ovšem filmaři sekli, bylo mužské obsazení Katherinina přítele. Zapomenutelnost výkonu Johna Slatteryho je skoro zoufalá a člověku se nechce věřit, že by si božská Julia domů pořídila něco takového. Naprostým protipólem je mu Dominic West, kterému to křiváctví kouká z očí. A tak by to mělo vypadat!

Tvůrci filmu nám předkládají celou škálu studentských typů, konzervativní Betty počínaje a provokativní Giselle konče. Je tedy  jasné, že pointou filmu je Katherinina snaha přesvědčit co nejvíc studentek o tom, že teplá večeře v pět by neměla být jejich nejvyšší metou. Problém je, že tohle do půl hodiny pochopí i méně bystrý divák a po zbytek filmu se akorát diví, proč se příběh nikam nevyvíjí.

Při sledování jsem měla pocit, že mi celých 115 minut nepřineslo nic, co bych předtím nevěděla. Překvapený bude pravděpodobně jenom ten, kdo netušil, že po válce muži zakazovali svým manželkám pracovat. Zbytek se může aspoň kochat autentickým prostředím, kterým vévodí přeplácané pokojíky s květovanými tapetami. Ale povrchnost nejde omlouvat nějakou snahou o komplexnost pohledu. Právě to, že se děj soustředí na jedinou univerzitu, nabízí možnost ponořit se do problému trošku víc.

FOTO: Úsměv Mony Lisy

Co uděláte první, když přijde manželův šéf na večeři? Přestanete panikařit!

DVD

Co se týče kvality obrazu, je na tom snímek o poznání lépe než Erin Brockovich. Ani překlad už není tak otřesný, ale kostičkovaná grafika titulků trochu připomíná písmenka ze starého dobrého Pacmana. V bonusech je nutné trochu zapátrat. Kromě trailerů se na DVD totiž skrývá i jedenáctiminutový dokument o společenském postavení žen v 50. letech. Sice se nedozvíme nic nového, většina se dala vytušit už během sledování snímku, ale zato sem filmaři zařadili i několik dobových videí.

V podobném duchu se nese i další dokument (i když tohle slovo se v obou případech musí brát s notnou rezervou), který srovnává tehdejší a současné vysoké školství. Takže se dozvíme, že v padesátých letech bylo mezi právníky jenom sedm procent žen. A že herečky nosily dobové spodní prádlo.

Celkově lze říct, že ačkoli je Úsměv Mony Lisy nejslabším z trojice filmů v této kolekci, DVD se díky svému zpracování řadí mezi lehký nadprůměr.

Úsměv Mony Lisy (Mona Lisa Smile)

Drama/Komedie/Romantický
USA, 2003, 115 min

Režie: Mike Newell
Hrají: Julia Roberts, Kirsten Dunst, Julia Stiles, Maggie Gyllenhaal, Dominic West, Juliet Stevenson, Marcia Gay Harden, John Slattery, Marian Seldes, Topher Grace, Leslie Lyles, Laura Allen, Jordan Bridges

Zvuk: český 5.1, anglický 5.1, španělský 5.1
Titulky: české, anglické, španělské
Bonusy: Rozhovory o umění, Studentský život tehdy a dnes, Co ženy chtějí: 1953, Filmografie herců a filmových tvůrců, Hudební video: Elton John – The Heart of Every Girl, Trailery

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 3***

Filmová kolekce Julie Roberts na DVD:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmová kolekce Julie Roberts na DVD: Ženská přece nepatří jenom k plotně!