Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Filmová kolekce Julie Roberts na DVD: Jak Erin Brockovich ke štěstí přišla

Nela Christovová

Nela Christovová

15. 4. 2011

Pro fanoušky „Pretty Woman“ Julie Robers připravil distributor hned dvě filmové kolekce. První z nich obsahuje filmy Erin Brockovich, Na dotek a Úsměv Mony Lisy. První z nich, oceněný pěti Oscary, se zakládá na skutečném příběhu svobodné matky z amerického západu.

FOTO: Erin Brockovich

Julia Roberts jako Erin Brockovich, Zdroj: distributor filmu

Film

Erin Brockovich (Julia Roberts) měla v životě pořádnou smůlu. Jako dvakrát rozvedená matka vychovává malé děti, je bez peněz i bez práce. Aby toho nebylo málo, po autonehodě neuspěje ani u soudního sporu o odškodné. Tak aspoň donutí svého právníka Eda (Albert Finney), aby ji zaměstnal ve firmě.

Podivná osoba v ještě střelenějších outfitech si moc důvěry u svých kolegů nezíská. Bez vzdělání dostane na starosti tak leda případ údajného úniku chemikálií z místní elektrárny. Jaké překvapení, když neodbytná Erin rozpoutá kauzu, která snad nemá obdob. Není složité uhádnout, jak tohle dopadne, vždyť se taky z opravdové Erin stala celebrita. Někdy je proto zajímavější sledovat vedlejší dějovou linii – jak se změní její vztah k dětem i k potetovanému příteli Georgeovi (Aaron Eckhart).

Patos. Snad první slovo, které při sledování člověka napadne, a nepomůže ani ona životopisnost, kterou se tvůrci ohání. Chudá rozvedená matka, která napraví svět… Tedy aspoň jednu proradně ziskuchtivou společnost, kvůli které ovšem začne zapomínat na své vlastní děti. Režisér Steven Soderbergh možná mohl méně tlačit na pilu, ale ve finále to nedopadlo vůbec tak hrozně, jak se mohlo zdát. Naštěstí si tvůrci s námětem poradili po svém a ponurou atmosféru čas od času osvěžují komické prvky. Tenhle film měl zkrátka oscarové ambice už na papíře, a tak není překvapením, že si jich odnesl rovnou pět.

Čert ví, jestli i skutečná Erin svojí vyřídilkou podpořenou výstřihem proklatě nízko dělala z mužů blekotající trosky, každopádně tato stylizace Julii Roberts opravdu sedla. Však role žen s pěkně prořízlou pusou doprovází herečku celou hereckou kariérou, takže obsadit ji od Soderbergha byla téměř sázka na jistotu. Hůř dopadl Aaron Eckhart, kterému nechali narůst kotlety, na hlavu uvázali šátek a posadili na nablýskanou motorku. Nějak mi dělalo problém mu s takovou vizáží uvěřit citlivější polohu jeho role – když chudáček trčí s dětmi doma, zatímco workoholička Erin je mimo město.

DVD

Nepatřím zrovna mezi zastánce DVD bonusů, takže mi udělalo celkem radost, že jsem na disku nenašla žádný přebytečný materiál. Koneckonců, u snímku tohohle ražení by vypadalo nepatřičně, kdyby se v nejvypjatější scéně některý z herců skácel smíchy a distributor by to pak nazval nepovedenými záběry. Ale i to se stává…

FOTO: Erin Brockovich

Právník Ed pocítil na vlastní kůži, že Erin dostane, co chce… Klidně i po zlém!

Dabing se opět nevyrovná originální zvukové stopě, a to nejenom kvůli tomu, že český dabing jednoduše neumí energickou Julii správně vydejchat. Narazila jsem také na chybějící titulky a někdy si titulková a dabovaná verze naprosto protiřečily. Takže zatímco v titulcích se správně dozvíme, že chrom ve vodě odstartoval zdravotní potíže, v českém znění dotyčná osoba tvrdí, že podle elektrárny o nic nešlo. Na druhou stranu ani Albert Finney nemá na podmanivý hlas Vladimíra Brabce.

Erin Brockovich

Drama/Životopisný
USA, 2000, 126 minut

Režie: Steven Soderbergh
Hrají: Julia Roberts, Albert Finney, Aaron Eckhart, Cherry Jones, Conchata Ferrell, Gemmenne de la Peña, Marg Helgenberger, Scarlett Pomers

Zvuk: anglický 5.1, český 2.1
Titulky: české
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Filmová kolekce Julie Roberts na DVD: Jak Erin Brockovich ke štěstí přišla