Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Bídníci překvapují hudebními výkony. Zpívá Wolverine i Gladiátor

Nela Christovová

Nela Christovová

4. 1. 2013

Hugh Jackman umí zpívat! Dokázal to v nových Bídnících, kde si zahrál hlavní postavu Jeana Valjeana, kvůli které musel během chvíle zhubnout a znovu přibrat. A vyplatilo se, jeho výkon vám vyrazí dech.

Skoro před třemi desítkami let začínali Bídníci jako divadelní outsideři, kteří se navrch dočkali špatných kritik. Dnes už ale celosvětově patří mezi nejoblíbenější muzikály a natočit jejich další filmovou verzi je skoro vždy sázka na jistotu. Tentokrát navíc uslyšíte zpívat hollywoodské hvězdy, u kterých byste hudební talent asi nečekali.

Režiséra Toma Hoopera v roce 2010 proslavilo konverzační drama Králova řeč, které vypráví skutečný příběh britského krále Jiřího VI. trpícího koktavostí. Film si vysloužil dvanáct nominací na Oscara a do té doby televizní režisér Hooper se dočkal až přehnané pozornosti. A s ním i jeho předchozí celovečerák, sportovní drama Prokletý klub, které kolem diváků prošlo v roce 2009 bez povšimnutí.

Herci to měli navíc o to těžší, že tvůrci zvolili originální přístup, díky kterému se veškerý zpěv zaznamenával přímo na place. Kromě hudebního doprovodu se tak nekonaly žádné předtáčky a zvuk byl nakonec jenom minimálně upravován. Cílem bylo dosáhnout větší syrovosti a opravdovosti, i když ve skutečnosti to vlastně ani není poznat.

video
play-sharp-fill

Filmaři se drží muzikálové předlohy, takže příběh z pera Victora Huga je osekaný až na kost. Prim tu hraje hudba a postavy zpívají při každé sebehloupější konverzaci, až se začnete modlit za trochu mluveného slova. To ale zabere tak pět minut z celého filmu.

V roli bývalého galejníka Jeana Valjeana se objevil Hugh Jackman. Herec, kterého proslavila role Wolverina ze série X-Manů, po dlouhé době zase ukázal svou citlivou stránku. Ani nevadí, že půlku času probrečí a proběduje, do role se dokázal skvěle vcítit a jeho pěvecký projev patří mezi nejlepší z nových Bídníků.

Sacha Baron Cohen zase šaškuje

Ještě větším překvapením je obsazení Russella Crowea. Ten si zahrál drsného, ale spravedlivého inspektora Javerta, který Valjeana celý život pronásleduje. Ano, bývalý Gladiátor dokáže docela dobře zpívat, i když mu to sem tam ujede. Zato jeho urputný výraz, se kterým se potýká v emocionálních pasážích, je vážně k popukání.

FOTO: Bídníci

Hugh si nechal vlasy dorůst, Anne je musela radikálně ostříhat. Zdroj: Bontonfilm

Škoda, že Anne Hathaway coby prostitutka Fantine se ve filmu objevila jen tak krátce, ale očekávanou píseň I Dreamed a Dream zvládla skvěle. Patetický příběh narušuje groteskní dvojice podvodníčků v podání Heleny Bonham Carter a Sachy Barona Cohena, která diváky na pár minut pobaví. A není divu, oba dostali role, ve kterých se cítí nejlépe.

Očima Marka Bendy: Kamera najíždí na loď. Za ní se schovávají galejníci včetně zarostlého Jeana Valjeana. Mohutnými lany vytahují plavidlo z moře. Zabírají do rytmu písně. Shora na ně dohlíží Javert. Úchvatný úvod nenechává na pochybách. Bídníci budou nepřekonatelným zážitkem. Právě jsem popsal jeden z nejlepších a nejemotivnějších momentů filmu. Těmi snímek trestuhodně šetří.

Následující sled scén iniciuje velké váhání. Jsou rychlý spád událostí, malý prostor pro postavy a statické projevy písní v detailu na obličej tím, co ohromí? Muzikálovým číslům chybí invence a střihová nápaditost. Naleznou se i výjimky, mezi něž patří seznámení s podnikem Thénardierových a úvod do posledního dějství. Vychvalovaná píseň I Dreamed a Dream je sice silným zážitkem, ale zvolená prezentace nevyčerpala potenciál. Film měl možnost dohnat dospělého chlapa k slzám, ale svým zpracováním tuto ambici pohřbil. Ke konci už zbývají pouze modlitby za to, aby spadla opona.

Hodnocení: 3***

Vše je precizně propracované do posledního detailu, jen v jednom ohledu lidé z Universal Pictures trochu zariskovali. A to v tom nejdůležitějším, což je obsazení britského režiséra Toma Hoopera, který má na svém kontě jediný nadprůměrnější film. Přitom Králova řeč vsází zejména na originální námět a skvělé herecké výkony.

Bídníci

Jó, galejník tvrdej chleba má.

Tvůrci nešetřili ani na výpravě, která vám místy vyrazí dech. Kostýmy revolucionářů nebo i vojáků ve velkolepých kulisách působí realisticky a nechají vás na chvíli zapomenout na přehnaný děj. Vypjatých momentů je sice celá řada, ale příběh se i přesto chvílemi courá, a kdyby ve střižně z dlouhé stopáže ukrojili dvacet minut, nic by se nestalo.

Bídníci (Les Misérables)

Muzikál / Drama / Romantický
Velká Británie, 2012, 157 min

Režie: Tom Hooper
Hrají: Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Helena Bonham Carter, Eddie Redmayne, Sacha Baron Cohen, Aaron Tveit, Colm Wilkinson, Isabelle Allen, Samantha Barks

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Bídníci překvapují hudebními výkony. Zpívá Wolverine i Gladiátor