Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Helena Bonham Carter: Mistryně převleků s modrou krví

Redakce

Redakce

16. 11. 2010

!speciál!Helena Bonham Carter je sice ženou slavného režiséra Tima Burtona, ale i potomkem významných britských, španělských a francouzských rodin. Tato obdivuhodná osobnost herecké branže hrála ve filmech jako Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street a Alenka v říši divů. Její jméno se objevilo u více než padesáti filmů ať hraných tak i kreslených. Od 18. listopadu ji můžeme vidět v první části snímku Harry Potter a Relikvie smrti.

FOTO: Alenka v říši divů - Helena Bonham Carter

Helena Bonham Carter jako Srdcová královna ve filmu Alenka v říši divů Zdroj: distributor filmu

Helena Bonham Carter se narodila do katolicko-židovské rodiny 26. května 1966 v Londýnské čtvrti Golders Green jako nejmladší ze tří dětí.  Její matka Elena (Propper de Callejón) je psychoterapeutka, otec Raymond Bonham Carter obchodní bankéř a ředitel britské banky mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu. Má bratra Edwarda předního správce britských fondů a Thomase, který je vojákem.

Topzine.cz pro vás připravil speciál k filmu Harry Potter a Relikvie smrti, více článků naleznete zde.

Helenin otec pochází ze slavné britské politické rodiny sira Maurice Bonhama Cartera a Violet Bonham Carter, jejímž otcem byl ministerský předseda Spojeného království lord Herbert Henry Asquith.  Helenin dědeček z matčiny strany Eduardo Propper de Callejón byl španělský katolík, který sloužil jako diplomat a poradce na španělském velvyslanectví ve Washingtonu. Babička z matčiny strany byla židovka Helene Fould-Springer, dcera francouzského barona.

Krušné dětství

Když bylo Heleně pět let, její matka se nervově zhroutila. Rok se s rokem sešel, bylo jí třináct – její otec absolvoval operaci ucha a při zákroku dostal mrtvici. Nemoc mu znemožnila chůzi a omezila pohyb natolik, že se o něj Helena musela začít starat. Ve stejném období vyhrála soutěž v poezii, dostala pětadvacet liber, díky kterým se mohla zapsat do britského hereckého rejstříku. V rozhlasové reklamě na elektroniku získala první pracovní zkušenosti, které nadále rozvíjela v místním divadle.

FOTO: Helena Bonham Carter s Edwardem Nortonem ve snímku Klub rváčů

Helena Bonham Carter s Edwardem Nortonem ve snímku Klub rváčů

Vystudovala jižní Hampsteadskou školu nezávislých dívek v Londýně, později ve stejném městě Westminsterskou soukromou školu sv. Petra. Nebyla přijata na královskou kolej univerzity v Cambridge, kvůli výsledkům testů to však nebylo. Školní úředníci se obávali, že by školu opustila a věnovala se své herecké kariéře. Ze záporné odezvy z Cambridge vyústilo Helenino rozhodnutí – plně se soustředit a věnovat herecké profesi.

Brzká herecká praxe a angažmá

Již v sedmnácti letech získávala první herecké zkušenosti v britském televizním seriálu A Pattern of Roses (1983). Roku 1985 si zahrála po boku Juliana Sandse hlavní roli ve snímku James Ivoryho Pokoj s vyhlídkou podle knihy Edwarda Morgana Forstera. Helen debutovala v titulní roli historického biografického snímku Trevora Nunna, Lady Jane (1986). Během dalších let se objevila v široké škále filmových, televizních a divadelních děl jak ve Spojených státech, tak v Británii. Od roku 1994 chodila s hereckým kolegou Kennethem Branaghem, se kterým hrála ve Frankensteinovi (1994) a méně známé Teorii létání (1998) – jejich vztah vydržel čtyři léta.

FOTO: Skvěle namaskovaná Helena ve snímku Velká ryba

Skvěle namaskovaná Helena ve snímku Velká ryba

V roce 1997 byla Helena nominována na Oscara v kategorii Nejlepší herečka, Zlatý globus a ceny BAFTA a SAG za roli v romantickém historickém dramatu Křídla vášně režiséřa Iana Softleyho podle románu Henryho Jamese. Svým výkonem v tomto snímku si vysloužila také řadu cen z nominací filmových kritiků. Objevila se i v Klubu rváčů (1999) Davida Finchera s Bradem Pittem a Edwardem Nortonem.

Osudová Planeta opic – setkání s Timem Burtonem

O pár let později se seznámila při natáčení filmu Planeta opic (2001) s režisérem Timem Burtonem, začali spolu chodit a pohromadě jsou dodnes.  Společně udržují velmi úzký přátelský vztah s hercem Johnnym Deppem, který se stal v roce 2003 kmotrem jejich prvorozeného syna Billyho Raymonda Burtona. Roku 2007 bylo Heleně jednačtyřicet let a porodila ještě dceru, dali jí jméno Nell Burton. Jak sama řekla: „Nell po těch všech Helenách v naší rodině.“ Společně žijí v Londýně ve dvou domech propojených chodbou, oba totiž cítí, že nemohou žít ve stejné domácnosti. Přestože se to může zdát zvláštní, jsou spolu šťastní a spokojení.

FOTO: Helena s Johnnym Deppem v adaptaci muzikálu Sweeney Todd

Helena s Johnnym Deppem v adaptaci muzikálu Sweeney Todd

Objevila se skoro ve všech filmech svého muže Tima, např. ve fantasy snímcích Velká ryba (2003) a Karlík a továrna na čokoládu (2005). V roce 2005 také propůjčila svůj hlas dvěma animovaným snímkům Mrtvá nevěsta Tima Burtona, v němž namluvila titulní roli, a oscarovému snímku Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka. Na filmovém festivalu v Cannes v roce 2006 zasedla v porotě.

Helenino hobby a rodinná tragédie

Hovoří plynně francouzsky a po své roli paní Nellie Lovettové v adaptaci muzikálu Stephena Sondheima Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007) v režii jejího muže, se začala blíže věnovat zpívání (o jejím pěveckém koníčku si přečtěte více zde). Za tuto roli získala cenu Evening Standard British Film Award a byla nominována na Zlatý globus.

V srpnu roku 2008 ji potkalo obrovské neštěstí, čtyři její příbuzní zahynuli při autonehodě na safari v Jižní Africe. Helena zrovna natáčela film Terminator Salvation (2009), ze kterého byla nucena pod tíhou situace odejít, dokončila ho později.

FOTO: Helena se svými hereckými kolegy v první část filmu Harry Potter a Relikvie smrti

Helena se svými hereckými kolegy v první část filmu Harry Potter a Relikvie smrti

V letošním roce jsme ji mohli vidět i v nově zfilmovaném snímku Alenka v říši divů také v režii jejího muže, kde si zahrála vznětlivou Srdcovou královnu. Její role nebyla snadná, každé ráno musel strávit tři hodiny v maskérně. Herečku nejprve zasypali bílým pudrem, přidali modré oční stíny, nakreslili obočí a dokonalé srdcové rty. Trikový experti Heleně pak v postprodukci zvětšili hlavu a tím dokončili dokonalou iluzi paličaté královny.

Recenzi filmu Harry Potter a Relikvie smrti – 1. část si můžete přečíst zde.

Helenu jako zlou čarodějnici Bellatrix Lestrangeovou jsme měli možnost spatřit ve filmech Harry Potter a Fénixův řád (2007) a Harry Potter a Princ dvojí krve (2009). Tuto roli měla možnost si zopakovat i ve dvoudílném vyvrcholení celé série Harry Potter a Relikvie smrti – část první (2010) ve stejnojmenné druhé části, na kterou se můžeme těšit v polovině příštího roku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Helena Bonham Carter: Mistryně převleků s modrou krví