Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Anne Hathaway: Smolařka na plátně i v soukromí

Nela Christovová

Nela Christovová

5. 4. 2011

!Profil herečky!Proslavily ji role v rodinných komediích, ale sama několikrát dokázala, že má na víc. Přesto ale pro diváky zůstává nešikovou Miou z Deníku princezny. Kde jinde ještě excelovala a co se naopak nepovedlo?

FOTO: Anne Hathaway

Anne Jacqueline Hathaway se narodila 12. listopadu 1982 v newyorském Brooklynu. Zatímco její otec pracoval jako právník, matka zvolila méně škrobené povolání – byla herečka. Svou dceru pojmenovali podle manželky Williama Shakespeara, se kterou už koneckonců měla společné příjmení. Vyrůstala v katolické rodině, a dokonce se chtěla stát jeptiškou, což si rozmyslela poté, co se starší z obou jejích bratrů přiznal k homosexuální orientaci: „Proč bych měla podporovat organizaci, která na mého bratra kouká skrz prsty?“

Stačilo jednou spadnout ze židle

Už odmala měla hereckou průpravu a později začala vystupovat v divadle. V roce 2001 dostala nabídku na první filmovou roli. Měla si zahrát uťápnutou a ne moc hezkou puberťačku, která zjistí, že je dědičkou královského trůnu. Ano, šlo o adaptaci knižní předlohy Meg Cabot s názvem Deník princezny. Režisér Rob Marshall poté prohlásil, že Anne měla roli jistou už jen tím, jak během konkurzu spadla ze židle – někoho takhle nešikovného přesně potřebovali.

Pohádkový příběh měl úspěch a jak už to bývá, o tři roky později následoval druhý, slabší díl. Meg Cabot byla nejdříve pokračováním nadšená, ale později se od snímku úplně distancovala, což zdůraznila i v šestém díle své knihy.

Kromě hraní také obstojně zpívá, jak se ukázalo v hudebním pohádkovém příběhu Zakletá Ella. Byla jednou z mála, kteří se odvážili svou roli odzpívat sami. Občas se také věnuje modelingu, ale obojí zůstává pouze zpestřením herecké kariéry.

Že zvládá i vážnější role, Anne dokázala v dramatu Zkrocená hora. Zde si zahrála královnu rodea Lureen, která se vdá za jednoho z kovbojů. „Umí být milá, ale v zásadě je to predátor,“ tak popsala svou roli a zároveň přiznala, že je na tento film „pyšnější než na cokoliv jiného.“

FOTO: Zakletá Ella

Zakletá Ella. Přeskoč, přelez, ale nepodlez, Zdroj: distributor filmu

Následoval částečný návrat ke komediím, z nichž za zmínku stojí Ďábel nosí Pradu, ve kterém si zahrála dívku, která se touží stát novinářkou, a tak přijme místo asistentky šéfredaktorky módního časopisu. Se svými vytahanými svetry v redakci působí jako pěst na oko, a tak se z ní postupně stává dřív tolik nenáviděná fiflenka.

V dramatu Vášeň a cit, odehrávajícím se v první polovině 18. století, si zahrála Jane Austenovou. Její výkon kritikové ztrhali, herečka sama přiznala, že hrála spíš sebe samou než slavnou spisovatelku, ale její kolega James McAvoy se za Anne postavil. Dál trval na tom, že byla „tou nejlepší Jane, jakou film mohl mít.“

Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

V roce 2007 se měla objevit v komedii Zbouchnutá, ale na poslední chvíli vycouvala, protože odmítla filmařům povolit záběry opravdu rodící ženy. A tak místo ní fiktivní porod zvládla Katherine Heigl, kterou můžete znát jako Izzie z populárního seriálu Chirurgové.

Ach, ti muži…

Co se týče osobního života, Anne chodila s realitním makléřem Raffaellem Follierim a mimo jiné přiznala, že pouze díky němu se dostala z vleklé deprese. Rozešli se v červnu 2008 a jen o několik dní později byl Follieri zatčen za pokus vyplatit reklamní agentuře čtvrt milionu dolarů za práci, kterou vykonal sám. V říjnu téhož roku ho odsoudili ke čtyřem rokům a šesti měsícům vězení za zpronevěření celkem čtyř milionů dolarů.

FOTO: Adam Shulman a Anne Hathaway

Adam Shulman a Anne Hathaway, Zdroj: youtube.com

Anniným dalším úlovkem se stal herec Adam Shulman. I jeho propraly noviny, a to když vloni se svým kamarádem ukradl přímo z ulice obrovský kus posprejované desky s obrázkem hitchcockovsky vyhlížejícího muže, který drží nápis Happy mothers day.

Roztomilá, ale psycho

V roce 2008 se Anne dočkala první nominace na Oscara za výkon ve snímku Rachel se vdává. Tentokrát nejde o žádnou sladkobolnou komedii, hlavní postava Kym je psychicky narušená dívka, která se vrací domů z léčebny právě kvůli svatbě své sestry Rachel. Režisérem dramatu se stal Jonathan Demme, který stojí například za Mlčením jehňátek.

Následovaly další role v romantických komediích, jejichž pouhý název mluví za vše: Válka nevěst, Na sv. Valentýna… V roce 2010 si zahrála Bílou královnu ve fantasy Alenka v říši divů. Nechala se inspirovat slavnou švédskou herečkou Gretou Garbo a svou postavu přirovnala k veselému králíčkovi držícímu nůž: „Roztomilý, ale taky psycho. Tak půl na půl.“

A co Anne Hathaway čeká v letošním roce? V červenci přijde do kin romantická komedie Jeden den o přátelích ze střední, kteří se setkávají vždy jednou za rok, a je jen otázkou času, kdy se z nich stane něco víc. Také se dočkáme pokračování akční komedie Dostaňte agenta Smarta z roku 2008.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Anne Hathaway: Smolařka na plátně i v soukromí