Menu
TOPZINE.cz
Apetit

5 filmových adaptací Bídníků: Jak se filmaři poprali s Hugovým románem?

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

31. 12. 2012

V nejnovějších Bídnících si uprchlého galejníka zahraje Hugh Wolverine Jackman. Kteří další světoví herci se v této roli vystřídali?

Literární Bídníci se stali obrovskou senzací již v době svého vzniku. Román o téměř 1500 stránkách byl vydáván na pokračování a čtenáři na něj stáli dlouhé fronty. Příběh Jeana Valjeana, uprchlého trestance odsouzeného na galeje za krádež bochníku chleba, a jeho celoživotního pronásledovatele inspektora Javerta protíná několik desetiletí a s nimi spojené významné události francouzské historie.

Pokud se vám nový film od oscarového režiséra Toma Hoopera zdá nabitý hvězdami, pravděpodobně jste neviděli některé z předchozích filmových zpracování románu Victora Huga. První třídílná adaptace vznikla v USA již roku 1909. Zde si připomeneme ty nejznámější a nejhvězdnější, Hugův příběh totiž vždy přitahoval velká herecká jména.

1. Nepřekonaná klasika

Bídníci z roku 1958 jsou jednou z nejvěrnějších a nejkomplexnějších adaptací. Roli Jeana Valjeana vystřihl jeden z nejcharismatičtějších francouzských herců Jean Gabin. Ten začínal jako kabaretní herec a ve 30. letech se stal po filmech Pepé Le Moko (1936) nebo Den začíná (1939) tváří tzv. poetického realismu.

video
play-sharp-fill

2. Televizní film k 120. výročí

Televizní film z roku 1982 byl natočen příhodně ke 120. výročí prvního vydání Bídníků. Režíroval ho francouzský herec Robert Hossein, kterého čeští diváci mohou znát zejména jako Geoffreye de Peyraca ze série filmů o markýze Angelice. Přestože Hossein na národní francouzskou cenu César za scénář k filmu nedosáhl, odnesl si ji alespoň Jean Carnet za vedlejší roli hostinského Thénadiera. Hlavní roli Jeana Valjeana tentokrát ztvárnil slavný italský herec Lino Ventura.

3. Belmondova variace

Robert Hossein si také zahrál jednu z vedlejších rolí ve francouzském filmu Bídníci 20. století (1995). Příběh původního románu je v něm převeden do doby 2. světové války. Hlavní hrdina filmu, kterého hraje Jean-Paul Belmondo, prožívá osudy nikoliv nepodobné Valjeanovým a Hugův román ho provází celým životem. Jako chlapec vidí jeho filmovou adaptaci v kině, později navštíví jeho divadelní zpracování a knihu samotnou čte při snaze uprchnout z okupované Francie do Švýcarska.

4. Minisérie s evropskými hvězdami

Čtyřdílná televizní minisérie byla uvedena v roce 2000 a natáčela se mimo jiné v Praze či v Ledči nad Sázavou. Štáb s sebou tehdy přivezl velké hvězdy nejen evropského filmu. Jeana Valjeana si zahrál Gérard Depardieu, jeho protivníka Javerta pak John Malkovich. V dalších rolích se objevili Christian Clavier, Charlotte Gainsbourg nebo Jeanne Moreau. Film natočilo v koprodukci několik evropských států a šlo tedy o událost vskutku mezinárodní.

FOTO: Gérard Depardieu ve filmu Bídníci

Během revoluce se Valjean ocitne na barikádách. Zdroj: Intersonic

5. X-Men versus gladiátor

Snímek Bídníci pod režijní taktovkou Toma Hoppera uvidíme v kině coby jednu z prvních novinek roku 2013. Galejníka, který se celý život vyhýbá dopadení, si v ní zahraje Hugh Jackman, role Javerta se ujal Russell Crowe. Herecké duo doplní například Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Helena Bonham Carter nebo Sacha Baron Cohen. První ohlasy kritiků jsou rozporuplné. Zatímco někteří hovoří o nezapomenutelném zážitku, jiní při sledování filmu toužili po rychlé smrti gilotinou. Na čí straně je pravda, se dozvíme v lednu.

Bídníci (Les Misérables)

Muzikál / Drama / Romantický
Velká Británie, 2012, 157 minut

Režie: Tom Hooper
Hrají: Hugh Jackman, Russel Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfeld, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Eddie Redmayne

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 filmových adaptací Bídníků: Jak se filmaři poprali s Hugovým románem?