Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

John Malkovich: Předurčen k rolím záporáků?

Redakce

Redakce

29. 1. 2010

Démonická tvář, neobyčejné herecké charisma a podivně semknuté rty – to jsou pravděpodobně nejtypičtější znaky amerického herce Johna Malkoviche. Jeho obrovskou devizou vždy bylo především to, jak snadno byl zapamatovatelný.

Démonický záporák, nebo komediální génius?, Zdroj: distributor filmu

Tato významná osobnost světového filmu pochází z intelektuální rodiny s novinářskou tradicí. Jeho otec byl redaktorem vědeckého časopisu, matka přispívala do regionálních periodik.

Narodil se 9. prosince 1953 ve znamení střelce. Své dětství prožil  ve státě Illinois, v zemědělské oblasti, což ho možná později přimělo přemýšlet o dráze ekologa.

Jako dítě byl údajně velice náladový a uzavíral se sám do sebe, což se podle jeho přátel a kolegů příliš nezměnilo. Nedostatek společenskosti a introvertismus nejsou zrovna ideální předpoklady k herecké dráze, přesto si nakonec namísto ekologie zapsal jako hlavní předmět dramatické umění. Svět už se tedy nikdy nedozví, zda by byl John Malkovich úspěšným ochráncem přírody, zato víme s jistotou, že je výjimečným hercem.

John Malkovich jako Valmont v Nebezpečných známostech

V roce 1976 založil spolu se svými spolužáky avantgardní divadelní společnost Steppenwolf  Theater Company, v letech 1976-1982 obsadil, zrežíroval nebo obdařil kulisami více než 50 různých představení. Díky této společnosti se později dostal do New Yorku. Zatímco pracoval na Broadwayi, natočil svůj filmový debut, kterým byl snímek Místa v srdci (1984). Role slepce Willa mu vynesla nominaci na Oscara.

Ve stejném roce získal hlavní roli ve filmu Vražedná pole, a ačkoli je John bezpochyby hercem, který je schopný  hereckého patosu a vřelosti, stal se dobře známým jako herec ledového klidu a jemné arogance.

Přelomovým okamžikem pro jeho kariéru bylo bezesporu přijetí role Vikomta Valmonta ve snímku Nebezpečné známosti (1988), díky kterému si vydobyl mezinárodní popularitu, a nabídky se začaly jen hrnout.

Říkejte mi Kubrick, Zdroj: distributor filmu

V komedii Říkejte mi Kubrick

Po Valmontovi převedl další strhující výkon v adaptaci Steinbeckova románu O myších a lidech, kde ztvárnil roli dobráckého hromotluka Lennieho.

Další úspěchy už poněkud oficiálnějšího rázu na sebe nenechaly dlouho čekat. Za roli profesionálního zabijáka ve filmu S nasazením života (1993) byl nominován na Oscara a Zlatý Glóbus.

Ve výčtu nepříliš kladných filmových postav Johna Malkoviche najdeme takové osoby jako Jekylla&Hydea v nepříliš úspěšném snímku Mary Reilly, sběratele žen v Portrétu dámy, strohého komisaře Javerta v minisérii Bídníků, nebo třeba podvodníčka ve snímku Říkejte mi Kubrick.

Chcete být v jeho kůži?

John přijímá role v hollywoodských blockbusterech (Con Air), stejně jako v intelektuálních úletech (V kůži Johna Malkoviche). Málokdo se může pochlubit tím, že si zahrál sám sebe.

Naposledy jste si mohli jeho expresivní herectví užít třeba v thrilleru Afterwards (2008) nebo ve známějším Coenovském počinu Po přečtění spalte (2008), kde si zahrál CIA veterána.

Ženami velice žádaný herec  byl ženatý s herečkou Glenne Headlyovou, s níž má dvě děti (Loewry a Amandine).

Kdo ví, čemu se věnuje v současné době, protože své pověsti nevyzpytatelné celebrity se John Malkovich drží jako klíště.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

John Malkovich: Předurčen k rolím záporáků?