×
TOPZINE.cz

Hugh Jackman: Do filmové historie se zatnul Wolverinovými drápy

OBR: Austrálie - Hugh Jackman!Profil herce!Ve svých třiačtyřiceti letech má kariéru a osobní život nastavené tím správným směrem. Jeho svalnatou náručí prošla ve filmech spousta známých krásek, Hugh Jackman však už dlouho není k mání.

OBR: Austrálie - Hugh Jackman
Tak jsem tady, Zdroj: distributor filmu

Hugh Jackman se narodil 12. října 1968 v australském městě Sydney anglickým přistěhovalcům. Pochází z velké rodiny, má čtyři starší sourozence. Když mu bylo osm let, rodiče se rozvedli, matka odjela do Anglie a otec se tak musel starat o pět dětí. Hugh je na svého otce pyšný: „Neustále se o nás staral, nikdy si nevzal den volna, ačkoliv by si ho tolik zasloužil. Mnohé jsem se od něj naučil.“

Už jako malý měl zálibu v cestování, objevování nových míst, ve sportu a oblíbil si též divadlo. Proto odmítl roli v populární telenovele, aby mohl studovat drama na Western Australian Academy of Performing Arts v Perthu. Na škodu mu nebylo ani jeho hudební nadání: hraje na piano, kytaru a v neposlední řadě také zpívá na jevišti.

Herecké krůčky v seriálech a divadle

Téměř okamžitě po vystudování v roce 1994 mu byla nabídnuta role v seriálu Correlli. Hugh na to vzpomíná s úsměvem: „Technicky vzato jsem byl nezaměstnán pouhých třináct vteřin.“

I když seriál trval jedinou sezonu, Hugh se seznámil s hereckou kolegyní a režisérkou Deborrou-Lee Furness, se kterou se o dva roky později oženil. Hugh se prozatím nestal biologickým otcem, Deborra totiž prodělala dva potraty. Přesto mají dvě děti, v roce 2000 adoptovali  chlapce Oscara a o pět let později přibyla do rodiny dívka Ava.

Nadále byl obsazován do australských seriálů. Úspěchy však přicházely z jiné fronty. Na prknech divadla exceloval v muzikálech Kráska a zvíře, Sunset Boulevard a Oklahoma! Poslední jmenovaný muzikál byl uveden v Londýně a Hugh se tak dostal do širokého podvědomí i za hranicemi rodné Austrálie. V roce 2004 získal za hlavní roli v muzikálu The Boy from Oz cenu Tony.

Pozor, přichází sám Wolverine!

Hugh na filmovém plátně pobíhal prozatím pouze po australských exteriérech a interiérech. Vše se zlomilo s příchodem režiséra Bryana Singera v roce 1999. Od té doby se Hugh Jackman stal Wolverinem a jako jeho předobraz zůstává i nadále. Nutno říci, že nebyl první volbou. K roli muže s adamantiovou kostrou a schopností regenerace se dostal až poté, co se jeho hereckému kolegovi Dougrymu Scottovi protáhlo natáčení snímku Mission: Impossible II.

OBR: Wolverine - Hugh Jackman
Wolverine v celé své kráse

Hugh musel dokonale propracovat charakter postavy. Wolverine není příliš výřečný, a tak kladl důraz na výrazovou složku. Inspiraci hledal u filmů Clinta Eastwooda či Mela Gibsona, ale také u kontroverzního boxera: „Hodně jsem sledoval zápasy Mika Tysona. Něco na něm je, ta jeho zvířecí zuřivost, to se mi zdálo pro Wolverina vhodné.“ K image jeho postavy také patří pořádný doutník, sám Hugh však v soukromém životě nekouří.

Postupně se jako Wolverine objevil ve filmech X-Men (2000), X-Men 2 (2003) a X-Men: Poslední vzdor (2006). Vysloužil si také samostatný film: spin-off X-Men Origins: Wolverine (2009). Dlouho se chystá i pokračování, které se však kvůli rozmanitým problémům neustále odkládá. Aby ho ještě nebylo málo, tak ve filmu X-Men: First Class (2011) stihl poslat mladého Magneta a Xaviera do míst, kam slunce nesvítí.

Největšího přešlapu se podle diváků a kritiků dopustil jako lovec přízraků Van Helsing (2004). Zářivého úspěchu nedosáhl ani boku krásky Halle Berry ve filmu Swordfish: Operace Hacker (2001) či Meg Ryan ve snímku Kate a Leopold (2001).

OBR: Fontána - Hugh Jackman
Kde mám vlasy?

Správným směrem vykročil pod taktovkou Woodyho Allena jako domnělý vrah, do kterého se zamiluje novinářka Scarlett Johansson ve snímku Sólokapr (2006). A rok 2006 přinesl Hughovi dosud nejzajímavější role jeho dosavadní kariéry. V sugestivním dramatu Darrena Aronofského Fontána se snaží najít smysl života a lék proti rakovině.

Pomyslný vrchol kariéry můžeme najít v roli kouzelníka, který bojuje o prestiž na život a na smrt se svým dřívějším kamarádem v podání Christiana Balea ve snímku Christophera Nolana Dokonalý trik. Pod vedením Baze Luhrmana pak ve filmu Austrálie představil krásu a drsnou realitu své rodné země.

Producentská křídla a budoucnost

V roce 2005 spolu s Johnem Palermem a svou ženou založili producentskou společnost s názvem Seed Productions. Ta od té doby zaštítila například film Podvod s Ewanem McGregorem nebo první samostatný film Wolverina, který se plánoval už od konce natáčení třetího filmu o X-Menech.

A s čím přijde Hugh dále? Kromě návratu Wolverina se na nás právě valí do kin film Ocelová pěst, ve kterém dojde k boxerským soubojům mechanických hraček. Av neposlední řadě se také rodí filmový projekt Hugových Bídníků v muzikálovém provedení, kde by si Hugh střihl hlavní pěveckou roli Jeana Valjeana.

Čtěte také: Chystají se Bídníci

Ať však přijde cokoli, Hugh si uvědomuje, že je také jen člověk: „Mohu se zpětně podívat na svůj život a vidět jisté události, které se mohly stát jinak. Život je jako našlapování na kámen. Viděl jsem lidi, které obdivuji, jak časem znejistěli. Všichni jsme zranitelní.“

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..