Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Christian Bale: Temný rytíř z Velké Británie

Redakce

Redakce

11. 3. 2011

FOTO: Christian Bale!Profil herce!Christian Bale se v současnosti proslavil díky svým rolím Batmana a Johna Connora ze ságy Terminátor. Při letošním udílení Oscarů získal ocenění za svou roli v životopisném dramatu Fighter, kde ztvárnil postavu Dickyho Warda doprovázejícího svého mladšího bratra Mickyho za boxerským titulem v kategorii velterovy váhy.

FOTO: Christian Bale

Christian Bale jako John Preston ve filmu Equilibrium, Zdroj: distributor filmu

Christian Charles Philip Bale se narodil 30. ledna 1974 v Pembrokeshire ve Walesu ve Velké Británii. Jeho otec byl pilot a matka cirkusová tanečnice, ovšem sám Christian se zhlédl spíše ve svém dědečkovi a dal se na hereckou dráhu.

Už jako devítiletý vystupoval v reklamě. Jeho filmový debut přišel s dramatem Anastázie, kde získal roli následníka ruského trůnu Alexandra. Následně byl ze 4 000 dětských uchazečů vybrán do filmu Říše slunce v režii Stevena Spielberga. Hrál zde syna britských diplomatů, který se ztratí během útoku na Pearl Harbor a musí bojovat o vlastní přežití. Přestože tento film nedosáhl takové popularity jako Spielbergovy Čelisti nebo Indiana Jones, začala se Christianova kariéra pomalu vyvíjet.

Během následujících let hrál v mnoha dalších filmech. Mezi nejvýznamnější patří vynikající Swing Kids, kde si zahrál i po boku několika tváří české kinematografie, Portrét dámy, ve kterém se setkal s Nicole Kidman a Johnem Malkovichem. A nelze opomenout ani Sametovou extázi s Ewanem McGregorem a Jonathanem Rhys Meyersem. Tyto i mnoho dalších filmů ho však jen vedly k roli, která způsobila skutečný zlom v jeho dosavadní kariéře.

FOTO:Christian Bale Říše slunce

Mladý Christian v Říši slunce, Zdroj: distributor filmu

V roce 2000 Bale zazářil v roli vraždícího psychopata Patricka Batemana ve filmu Americké psycho. O tuto roli měli původně zájem i herci jako Brad Pitt a Leonardo DiCaprio, ovšem z finančních důvodů nakonec producenti vsadili na Balea. Christian přiznal, že knihu k této filmové adaptaci původně nečetl a přijmout roli se rozhodl pouze na základě scénáře.

O dva roky později se Christian objevil hned ve třech filmech, z nichž Laurel Canyon ani Království ohně příliš ohlasu nevzbudily. Naopak akční sci-fi Equilibrium, přestože bylo zpočátku neznámé, je v současnosti označováno jako jeden z nejlepších akčních filmů. V září roku 2007 byl John Preston (Christian Bale) dokonce označen jako nejsmrtonosnější filmová postava.

Jojo efekt Christiana Balea

V roce 2004 Christian Bale šokoval veřejnost svou naprostou změnou, když kvůli roli ve filmu Mechanik zhubnul okolo 30 kilo. A tak se z vypracovaného borce, který ještě před dvěma roky skládal nepřátele do komínků, stala křehká postavička. Film měl ovšem ohromný úspěch a už za rok se Christian vrátil v plné formě, aby nastolil pořádek v Gotham City.

FOTO:Christian Bale Equilibrium

Equilibrium

Batmanův návrat na filmové plátno byl očekáván se značnou skepsí. Přestože předchozí filmy v režii Tima Burtona byly skvělé, Joel Schumacher je začal přetvářet na frašku završenou Batmanovým oblekem s vykreslenými bradavkami. I když nepochybně každý zločinec v Gotham City brečel smíchy, na fanoušky už to bylo moc, a na 18 let se rozhostilo ticho.

Ovšem Christian Bale jako již sedmý představitel Batmana nezklamal a po prvním snímku Batman začíná jsme se dočkali i pokračování s názvem Temný rytíř, kde se Bruce Wayne utkal s obávaným Jokerem (Heath Ledger). Film sklidil vynikající kritiky a všichni fanoušci v současnosti očekávají třetí díl, který dorazí do kin v 2012. Podle všeho se v něm objeví tajemný pan Bane a kočičí žena.

V roce 2006 exceloval v thrilleru Dokonalý trik. Film se odehrává v minulosti, kde Bale společně s Hughem Jackmanem ztvárnili dvojici soupeřících kouzelníků vzájemně se snažících předčít toho druhého. Vynikající příběh je doplněný spoustou skvělých herců jako Michael Caine, Scarlett Johansson a David Bowie.

O rok později se představil ve westernu 3:10 Vlak do Yumy, kde se jako rančer Dan Evans ve snaze splatit dluhy dobrovolně přihlásí k eskortě bandity Bena Wadea (Russell Crowe) na vlak do Yumy. V patách má ovšem Wadeovu bandu a sám její vůdce je smrtelně nebezpečný. Postupně se tak z doprovodu stane nesplnitelný úkol a čas, zbývající do odjezdu, se krátí.

Během roku 2009 vstoupily do kina hned dva očekávané filmy s Christianem Balem v hlavní roli. Prvním jsou Veřejní nepřátelé, kde proti gangsterovi Johnu Dillingerovi (Johny Depp) nastoupí vytrvalý agent FBI Melvin Purvis v Baleově podání.

Druhým významným filmem je Terminátor: Salvation, kde Christian vstupuje do role Johna Connora a staví se tak do čela odboje proti strojům. Díky digitalizaci se i v tomto díle ságy nakonec objevil Arnold Schwarzenegger jako terminátor. Svým dosud posledním filmem Fighter si Bale konečně vysloužil Oscara a Zlatý glóbus za svou roli Dickyho Warda. Aby byla role autentická, musel opět nasadit přísnou dietu a zbavit se vypracované postavy Batmana.

Kouří jen ve filmech

Christian je ženatý od roku 2000. Žije se svou manželkou, bývalou srbskou modelkou, Sibi Blazicovou. Mají spolu dceru Emmeline, která se narodila roku 2005 v Santa Monice. Christian má tři starší sestry Erin, Sharon a Louise.

FOTO:Christian Bale Reese Witherspoon Oscar 2011

Christian Bale získal Oscara jako nejlepší herec ve vedlejší roli. Po jeho levici Reese Witherspoon, Zdroj: youtube.com

Je nekuřák, přestože v mnoha filmech kouří. Mezi jeho oblíbené sporty patří snowboarding, plavání a hlavně jízda na koni. Jako malý hrál rugby a učil se hrát na kytaru. V každém filmu užívá vždy jiný přízvuk, a je proto těžké rozpoznat, který je skutečně jeho.

Christian Bale neustále překvapuje svým osobitým ztvárněním jednotlivých rolí. Fanoušci se tak nepochybně mohou těšit na spoustu dalších filmů, které mu dají šanci využít všechen jeho potenciál.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Christian Bale: Temný rytíř z Velké Británie