Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Čtyři slunce. Sláma zahodil svůj film ve prospěch mainstreamu

Eliška Nová

Eliška Nová

5. 3. 2012

Nový snímek Bohdana Slámy byl jako vůbec první český film vybrán do soutěžní sekce festivalu Sundance. Což je pro českou kinematografii bezesporu úspěch, ale jak se zdá, ani to vám nezaručí nevídanou podívanou.

Bohdan Sláma opět natočil film o loserech z vesnice. V případě Čtyř sluncí ale nehraje venkov podstatnou roli a jeho příběh by se mohl stejně tak odehrát ve velkoměstě. Hlavní jsou totiž vztahy a osudu jednotlivých postav, třeba nezodpovědného otce, kterého právě vyhodili z práce kvůli hulení. Manželka Jana ho má plné zuby. Místo aby měl porozumění pro svého syna v pubertě, raději vyhledává střeleného kamaráda Karla (Karel Roden), který nosí v kapsách magické kameny.

Bohdan Sláma bývá označován jako nejnadějnější český režisér současnosti. Jeho filmy jsou kladně přijímány na zahraničních festivalech, což platí i pro jeho novinku, která byla jako vůbec jediná uvedena v soutěžní sekci festivalu Sundance. Úspěch měl Sláma už s celovečerním debutem Divoké včely, podobně bodovaly i jeho filmy Štěstí nebo Venkovský učitel.

Čtyři slunce se snaží být dramatem s hlubokým příběhem a vyšším poselstvím. Nevychází ani jedno. Oba aspekty totiž selhávají mimo jiné proto, že se Sláma snaží vše odlehčit komediálním laděním, které zde absolutně nefunguje, jak má.

Snowboarďák oblékl punk. Zdroj: distributor filmu

Což je největší paradox. Sláma chtěl docílit hořkého smíchu, který ještě více umocní tragičnost a bezvýchodnost jednotlivých situací. Jenže jednotlivé momenty, jež měly být vtipné, takové jednoduše nejsou a efekt se nedostaví. Snaha o humor navíc celek posunuje k povrchnosti a více než cokoli jiného ukazuje, že film není dostatečně dramaticky silný.

Očima Pavlíny Nouzové: Postavy Čtyř sluncí jsou opět ztroskotanci proplouvající horko těžko životem. Za některou smůlu si můžou sami, jiná je jen vyloženě výsledkem souhry náhod. Bohdan Sláma natočil to, co už několikrát předtím, pořád to ale má své kouzlo, nádhernou kameru a příběh tak trochu bez pointy. Takhle nějak vypadá umění po česku.

Hodnocení: 4****

Je i poněkud zvláštní, kolik prostoru mají jednotlivé postavy, díky čemuž vyvstává celou dobu otázka: Co nám chce autor říci? Distributor tvrdí, že jde o příběh rodiny a jejích přátel, kteří chtějí proměnit svůj život k lepšímu, a také o tom, jak často jsou děti ovlivněny přešlapy rodičů.

[youtube_660]uuy48yVm834[/youtube_660]

V prvním případě distributor lže. Žádná z postav se o žádnou proměnu k lepšímu nesnaží. O to se snažily postavy z jiného Slámova snímku Štěstí, ne zde. Všechny postavy dělají pravý opak. S každým krokem činí svoji situaci bezvýchodnější, než byla předtím, a musí to vědět.

Druhá část tvrzení je už víceméně pravdivá. Bohužel je ale dopadu chování rodičů na jejich děti věnováno strašně málo prostoru. Proto zamrzí, že se více řeší třeba i kameny pošahaného Karla, jehož postava postrádá ve filmu jakoukoli logiku.

Zase ten mainstream

Ještě větší škoda je, jak je promarněn potenciál postavy Jerryho (Jiří Mádl), věčně zhuleného pankáče. Jeho úloha se smrskla na to, být odstrašujícím případem. Motivacím a pohnutkám se věnuje jediná scéna. Sláma tím zcela zahodil postavu, k jejímuž osudu směřuje ze stejných důvodů mladý puberťák.

Pošahaný Karel s punkáči.

Čtyři slunce jsou film, který se snaží být něčím víc než jen obyčejným příběhem. Jenže právě momenty, kde takový být může, a dokonce má skvěle našlápnuto, zahazuje ve prospěch mainstreamu. Stalo se, že závažné téma, které by průměrného českého diváka otrávilo, se odsunulo do ústraní a filmu vévodí duchovní tajtrlíci a zhulenost Samotářů.

To všechno má skrýt název filmu, jenž se snaží odkazovat právě k onomu vyššímu poselství, které se Slámovi do filmu nevešlo. Ale proč se nesnažit někomu nakecat, že tam prostě je?

Čtyři slunce

Drama/Komedie
Česko, 2012, 105 min

Režie: Bohdan Sláma
Hrají: Jaroslav Plesl, Marek Šácha, Karel Roden, Aňa Geislerová, Klára Melíšková, Igor Chmela, Anička Bubeníková, Jiří Mádl, Jana Plodková, Klára Pollertová-Trojanová, Marie Ludvíková, Vladimír Merta, Zuzana Kronerová, Kryštof Rímský, Kateřina Jandáčková, Mária Pavlová, Miroslav Sabadin

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Čtyři slunce. Sláma zahodil svůj film ve prospěch mainstreamu