Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Film Okresní přebor odehraje poslední zápas. Přijďte zafandit

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

27. 3. 2012

Prequel seriálu o fenoménu vesnického fotbalu přichází do kin. Kromě starých známých se na hřišti objeví i mlčenlivý Miroslav Krobot v roli Pepika Hnátka.

Úspěšný komediální seriál o fotbalovém týmu Slavoj Houslice odvysílala před rokem TV Nova. Na rozdíl od jiných sitcomů (například hudebního Comebacku) se zde divák podíval z uzavřeného studia na zelené hřiště, do vesnické putyky nebo fotbalových šaten. Humor se točil zejména kolem fotbalu, piva a každodenních životů hráčů. Zkrátka kolem toho, co diváci velmi dobře znají.

Absolvent scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU Jan Prušinovský debutoval v roce 2008 komedií František je děvkař. Ve stejném roce se podílel také na úspěšné sérii televizních filmů Soukromé pasti. Seriál Okresní přebor pak spolurežíroval s Jakubem Kohákem. Pouze Prušinovský je však autorem scénáře i režisérem filmové verze.

Výchozí situace seriálu, kdy se fotbalové družstvo Slavoje Houslice ocitne bez trenéra a řeší, zda podle jeho posledního přání rozptýlí popel ve středovém kruhu hřiště, určuje spolu s názvem filmu rámec, ve kterém se děj bude odehrávat. Poslední zápas Pepika Hnátka je tudíž prequelem a jako takový poodhalí mytologii kolem hráčů vesnického týmu. Fanoušci seriálu si komedii užijí podstatně více, ale nudit se nebudou ani diváci seriálem nedotčení.

FOTO: Okresní prebor (2012)

Tak, hoši, ještě dvě kolečka kolem hájovny. Zdroj: distributor filmu

Pepa Hnátek (Miroslav Krobot) je mlčenlivý a zamračený trenér Slavoje Houslice. Pro svoje drsné vystupování a metody není v týmu příliš oblíbený. Hráči ani Hnátkova žena ale netuší, že má zdravotní problémy, které řeší se svým lékařem. Bude Hnátek schopen obhájit svoje místo, nebo ho vytlačí ambiciózní Jirka Luňák (Ondřej Vetchý)?

Očima Pavlíny Nouzové: V době, kdy jsou kina plná takzvaných filmů pro muže, přichází skutečný a nefalšovaný zástupce. Pryč s vyvaleným poprsím a snahou zavést nevěru jako nutnost pro každého.

Okresní přebor je plný vulgarismů, piva, fotbalu a upřímného humoru. I když jste nikdy neviděli seriál, i když nejste sportovní nadšenci a i když vám není tolik let jako hlavním postavám (40 a výš), pobavíte se. Možná film nemá potenciál bodovat v zahraničí, naopak ale něco tak správně českého tady už dlouho nebylo.

Hodnocení: 4****

Kromě této zápletky na hřišti se po vzoru seriálového syžetu odehrává i jedna mimo hřiště, kde pokladník Hovorka povolí skupině kolotočářů zřídit dočasné stanoviště. Přestože jde o transakci finančně výhodnou, houslickým funkcionářům v čele s předsedou Orlem (Luděk Sobota) dá hodně práce, než se jich zbaví.

[youtube_660]ulxKxenCVBE[/youtube_660]

Film staví nejen na seriálovém prostředí a postavách, ale také na typickém situačním humoru, který vychází jak z fotbalových situací a smrtelně vážného přístupu hráčů ke své pozici v týmu, tak z vesnického prostředí a mezilidských vztahů. Kromě hřiště a šatny se divák podívá také do místní putyky i domácností hráčů.

Jajdo, pjihjaj!

Ačkoli celý film místy působí jako naředěná epizoda seriálu, je to právě Hnátkův příběh a celá jeho postava, výborně zahraná Miroslavem Krobotem, která seriálový charakter přesahuje a dělá z Okresního přeboru dobrou filmovou komedii. Mlčenlivý trenér-tvrďák, pro něhož je fotbal svatý a který i ve svých letech honí své hráče po lese, je tahounem celého filmu. Ostatní postavy připomínají figurky nebo v případě Luňáka spíše karikatury.

Ze seriálu vychází i skvělý hudební doprovod ve stylu country a celkově uvolněná atmosféra, která diváka přivádí do prostředí, jemuž sice naprosto nerozumí, ale důvěrně ho zná. Můžete se hráčům i funkcionářům Slavoje tisíckrát vysmát za jejich fanatický přístup, ale pak se ocitnete na zápase svého oblíbeného týmu a sami poznáte, že v určitých chvílích prostě jde slušné vychování a zdravý rozum stranou.

FOTO: Okresni prebor (2012)

Tým Slavoj Houslice hraje takzvanou pralesní ligu.

Seriál Okresní přebor působil už na obrazovce vedle všech Ordinací, Ulic a Cest jako zjevení. Konečně pořad, u kterého divákovi neklesá IQ rychlostí tři body za minutu. Nešlo ani nejde o vysoce inteligentní zábavu, ale obyčejný humor vyplývající z obyčejných životních situací. Divácký tábor se bude vždy dělit na dvě skupiny – takovou, která bude primitivismem vesnických fotbalistů opovrhovat, a takovou, která se mu (s ním) bude smát.

Ať už se u vás za domem hraje pralesní liga ve fotbale, hokeji nebo kuličkách, příběh i prostředí této komedie vám budou blízké. A i když do práce jezdíte metrem a za město vyjedete maximálně jednou do roka, skvělí herci ve skvěle napsaných rolích pobaví i vás.

Okresní přebor: Poslední zápas Pepika Hnátka

Komedie
Česko, 2012, 104 minuty

Režie: Jan Prušinovský
Hrají: Miroslav Krobot, Ondřej Vetchý, David Novotný, Luděk Sobota, Jaroslava Pokorná, Jakub Kohák, Pavel Kikinčuk, Jan Hartl, Leoš Noha, Pavla Beretová

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Film Okresní přebor odehraje poslední zápas. Přijďte zafandit