Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Okresní přebor: Tihle profíci vás naučí, jak se hraje fotbal

Jiří Tichý

Jiří Tichý

7. 1. 2012

Seriály jsou v české kotlině, stejně jako všude na světě, jedním ze základních kamenů televizní tvorby. Naše porevoluční produkce se ale stále nemůže pochlubit extra kvalitou, proto fotbalovému a televiznímu bohu díky za Okresní přebor.

Ondřej Vetchý si kapitánskou pásku za svůj herecký výkon rozhodně zaslouží. Zdroj: youtube.com

Když v roce 2002 spatřila světlo světa televizní inscenace Kožené slunce pod režijním vedením Karla Kachyni, mnoho srdcí nejen vesnických a maloměstských fotbalových zapálenců pookřálo. Na televizní obrazovky se poprvé dostal fenomén amatérské kopané, jak vystřižený z jejich života.

Okresní přebor je původní český seriál z produkce TV Nova z roku 2010. Kromě několika slavných a známých hereckých tváří z TJ Slavoj Houslice se v seriálu objevují i epizodní role pro Tatianu Vilhelmovou nebo Ivana Trojana.

Od uvedení Koženého slunce to byla jen otázka času, kdy se nějaký produkční tým ujme stejného zarámování a pokusí se český fotbalový národ potěšit podruhé. Odvahu sednout si na režisérskou sesli a možná i trochu toho štěstíčka nakonec měli Jan Prušinovský a Jakub Kohák a společně přivedli na světlo světa seriál Okresní přebor.

[youtube_660]abBskyvMQ24&NR=1[/youtube_660]

Ústřední téma není nijak zastíráno. Je jím samozřejmě vesnická kopaná a vše, co se kolem takového malinkého fotbalového mančaftu děje. A že toho není málo. Jak asi většina z čtenářů ví, zcela podle jedné z tradic komediálních seriálů se začíná koncem, tedy v případě Okresního přeboru pohřbem.

Kdo nastupuje v základu

Seriál staví hlavně na bizarních postavách, které karikují velkou část diváků ze své cílové skupiny. Každý, kdo se někdy setkal s kopanou na nižší než divizní úrovni, ať už jako hráč, organizátor nebo jen divák, vidí mnoho zobecňujících pravd vztahujících se k jeho okolí. Možná právě tato střelba do vlastních řad pomohla Okresnímu přeboru k velkému diváckému ohlasu.

Týmová fotografie Slavoje Houslice včetně předsedy, pokladníka a Ády

Velkou zásluhu na zajímavých charakterech, jakými postavy seriálu bezesporu jsou, mají herci. Především pak Ondřej Vetchý v roli zapáleného kapitána a hrajícího trenéra Jirky Luňáka. Odvážím se dokonce tvrdit, že se jedná o téměř oskarový výkon.

V dalších rolích září i David Novotný alias Jarda Kužel, obtloustlý fotbalista se zkušenostmi z nejvyšších soutěží, který nejraději trénuje u piva, Luděk Sobota, kterému by málokdo věřil, že zvládne vážnější roli předsedy, a třeba bývalý Šimon Plánička, tedy herec Pavel Kikinčuk, který v Okresním přeboru ztvárnil gamblera a pokladníka v jedné osobě.

Čím větší blázen, tím lépe

Výčet samozřejmě ani zdaleka nekončí a mnoho dalších herců patřících do základní sestavy seriálu doplnily i na české poměry hvězdy typu Tatiana Vilhelmová nebo Ivan Trojan. Jakoby snad každá z postav karikovala zažívanou všední realitu nejen z prostředí fotbalu nebo vesnice či malého města, ale obecněji celé české společnosti a jejích problémů.

[youtube_660]JPXGGi54wYQ[/youtube_660]

Jen namátkou. V seriálu se setkáváme s šišlajícím děvkařem Ádou, který díky své profesy odhaluje v každé ženě skryté zvířátko, s již zmíněným pokladníkem trpícím gamblerstvím a možná i patologickým lhaním, místním podnikatelem–minimafiánem či se zarputilým důchodcem Luďkem Sobotou.

A jak je na tom zázemí?

Díky pomalejšímu tempu a hovorové češtině se tvůrcům podařilo vymanit seriál z řady neúspěšných pokusů o sitcom tím, že se rozhodli sitcom nenatočit. Místo přesně umístěných, v českých verzích většinou strojených a nefungujících gagů používá seriál přirozené a nenucené atmosféry bez nějakých za každou cenu hláškujících týpků a typek, vtípky samy vyplouvají na povrch.

Jajdo, myslíš, že sem to posjal? Áda – Leoš Noha – Větvička a Jarda – David Novotný – Kužel zahřívají lavičku

Velkou chválu zaslouží i kameraman Petr Bednář, kterému se podařilo vymanit z lacině vypadajícího českého seriálového stereotypu a který dal Okresnímu přeboru svěží filmově reklamní punc. Škoda jen scenáristické nevyváženosti jednotlivých dílů, kdy kolísá jejich kvalita.

Čím to uzavřít? Snad jen poděkováním všem, kdo se na seriálu podíleli, že přinesli do české televizní kultury po čase zase nadprůměrný seriál, že se rozhodli neždímat materiál za každou cenu a nechystají se točit druhou řadu, tedy alespoň zatím. Dále pak za to, že nám jako bonus pošlou do kin stejnojmenný prequel v hlavní roli s Miroslavem Krobotem. Hoši (a dívky) děkujem, aneb kdo nekouká není Čech.

Okresní přebor

Komedie / Sportovní, Česko, 2010

Režie: Jan Prušinovský, Jakub Kohák
Hrají: Ondřej Vetchý, David Novotný, Ladislav Hampl, Jakub Kohák, Petr Růžička, Pavel Kikinčuk, Luděk Sobota, Tatiana Vilhelmová, Ivan Trojan

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Okresní přebor: Tihle profíci vás naučí, jak se hraje fotbal