Menu
TOPZINE.cz
Čeští herci a české herečky

Ondřej Vetchý: Pohádkový čert býval rozvracečem republiky

Redakce

Redakce

16. 12. 2011

!Profil herce!Býval čert, letec či mistr v judu. Nyní válí v Okresním přeboru a na plátně bojuje proti zkorumpované policii. Ondřej Vetchý má za sebou více než sto filmových, divadelních a  seriálových rolí.

Ondřej Vetchý v Hřebejkově dramatu Nevinnost, Zdroj: distributor filmu

Ondřej Vetchý se narodil 16. května 1962 v Jihlavě. K herectví ho přivedl jeho dětský obdiv k filmovým hvězdám a touha dělat lidem radost. Už odmalička se proto připravoval na kariéru velkého herce, nejprve v dramatickém kroužku a od dvanácti let v ochotnickém divadle.

S Vetchým nejsou žerty

Poté, co vystudoval pražskou Státní konzervatoř, nastoupil do Činoherního studia v Ústí nad  Labem, které mělo v osmdesátých letech mezi českými divadly mimořádně dobrou pověst. Ondřej Vetchý tu na sebe poprvé víc upozornil v představeních Revizor a Ubu králem.

První zkušenosti s herectvím před kamerou získal už za studií díky epizodní roli ve filmu Leť, ptáku, leť z roku 1978. Talentovaný herec se okamžitě stal vyhledávaným představitelem temperamentních mladíků v českých filmech různých žánrů, od komediálních Sestřiček až po nostalgické Básníky. Pohádkovou roli čerta si poprvé vyzkoušel v dnes již kultovní pohádce S čerty nejsou žerty.

Ještě před dobráckým Jankem, který pomůže chasníkovi získat princeznu, si ale Vetchý vyzkoušel i role morálně narušených jedinců. Nejznámější taková je asi ve filmu Zámek nekonečno, kde po boku Pavla Kříže ztvárnil jednoho z mladistvých delikventů, kteří si odpykávají trest v nápravném zařízení.

Rozvraceč republiky

V divadle v Ústí nad Labem vydržel Ondřej Vetchý jen jednu sezónu, načež se vrátil do Prahy a po krátké zkušenosti v divadle E. F. Buriana zakotvil v legendárním Činoherním klubu, kde působí dodnes.

Po úspěchu s pohádkou S čerty nejsou žerty na sebe strhl pozornost diváků a hlavně odborníků svou první velkou rolí ve filmu Dům pro dva. Drama o dvou bratrech, tichém a zodpovědném Bóžovi a frajírkovi Danovi, který se vyžívá v hospodských zábavách, Vetchému dokonce vyneslo Evropskou filmovou cenu Félix.

S Libuší Šafránkovou prožil Báječná léta pod psa

O Ondřeji Vetchém je známo, že ačkoliv patří k nejznámějším osobnostem českého filmu a divadla, nemá potřebu svou popularitu ještě přiživovat v bulvárních médiích. Proto rozchod z jeho první ženou Danielou, se kterou má dceru Veroniku, proběhl v naprosté tichosti.

Média na sebe upozornil snad jen v roce 1989, kdy byl trestně stíhán za pobuřování a rozvracení republiky. ,,Byl jsem aktivní při šíření různých tiskovin, Několika vět nebo Charty,“ říká herec, který je znám svými častými připomínkami i k současné české politice.

Nominaci na Českého lva Ondřej Vetchý získal za účinkování ve snímku Golet v údolí. Hned po něm znovu výrazně oslovil diváka postavou hrobníka Brože v oscarovém snímku Kolja ze šedesátých let a ve stejném roce se znovu vrátil k pohádkám, tentokrát povýšil z čerta rovnou na pyšného prince Velemíra v pohádce Kouzelný měšec.

Mezitím se Vetchý činil i v Činoherním klubu, kde odehrál velké množství rolí. Z osvědčené klasiky to byly například hry LakomecFigarova svatba. Našel také uplatnění v moderně pojaté Žebrácké opeře či v adaptaci Hrabalovy knihy Obsluhoval jsem anglického krále.

Za vrchol filmové kariéry Ondřeje Vetchého se dají jednoznačně označit dvě role. První z nich je postava excentrického dříče s vysokoškolským diplomem, kterého jeho úsilí zabezpečit rodinu bez ztráty důstojnosti dovede téměř až k šílenství. Ano, řeč je o Báječných letech pod psa, kde pod režisérskou taktovkou Petra Nikolaeva a po boku Libuše Šafránkové herec zazářil jako Kvidův otec.

Několikaletá spolupráce Vetchého s tandemem Zdeňka a Jana Svěrákových vyyvrcholila v jeho druhou životní roli, kterou byl letec František Sláma v Tmavomodrém světě z roku 2001. Za ztvárnění bývalého západního letce a válečného hrdiny, který je nyní nepřítelem lidu, si navíc Vetchý odnesl Českého lva za nejlepší hlavní roli.

Mistr v judu namluvil večerníček

Filmografie Ondřeje Vetchého je vzácným příkladem toho, jak lze úspěšně kombinovat umělecké hodnoty s divácky vděčnými rolemi. Například jeho role novináře Kadlece v seriálech Místo nahoře a Místo v životě mu vynesla filmovou cenu Elsa.

Za vášnivého fotbalistu je v seriálu Okresní přebor

Uplatnil se také jako dabér ve filmu Kuky se vrací, opět s díly Jana a Zdeňka Svěrákových. Dabingu se ale herec věnuje již od osmdesátých let, mimo jiné namluvil třeba večerníček Bráškové a pravidelně také vystupuje v rozhlase.

Co se týče hercova soukromí, z prvního manželství má dospělou dceru Veroniku. Ale nyní žije s přítelkyní, psycholožkou Irenou, s níž má také dceru. Ve volném čase se věnuje hlavně bojovým sportům, například v judu je nositelem prvního danu.

Letos se Ondřej Vetchý objevil ve snímku Jana Hřebejka Nevinnost, který vypráví příběh o uznávaném lékaři, který čelí obvinění z těžkého zločinu. Příběh o cestě z vrcholu na absolutní dno sklidil úspěch u diváků i kritiků. Hůř pochodila Vendeta, thriller o spiknutí a následné odplatě, který  je právě nyní v českých kinech.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Ondřej Vetchý: Pohádkový čert býval rozvracečem republiky