Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Ondřej Vetchý: Lidi mají rádi, když je někdo za hovado

Aneta Filipová

Aneta Filipová

2. 2. 2012

FOTO: Inscenace Ptákovina v Činoherním klubu!Reportáž! Olomouc navštívil jeden z nejznámějších českých herců Ondřej Vetchý. Další z pravidelných talkshow v Divadle Hudby se nesla na kousavě satirické notě. Došlo i na osobní vyznání.

FOTO: Inscenace Ptákovina v Činoherním klubu

Ondřej Vetchý v inscenaci Činoherního klubu s názvem Ptákovina Zdroj: Pavel Nesvadba, ČK

Pravidelná talkshow Davida Hrbka DH v DH začíná kolem osmé večer tradičně hudebně. Trio Amigos mezi prvními songy hraje I shot the Sheriff ve funky jazzovém kabátku, který je předzvěstí celovečerní pohodové atmosféry.

Posledním hostem v talkshow Davida Hrbka byla Olga Sommerová

„Jenom jsem vám chtěl říct,“ obrací se ještě za uvítacího potlesku Ondřej Vetchý na Davida Hrbka, „jak jste říkal, že budou dotazy diváků, abyste si nevyčerpal otázky, když se nebude nikdo ptát.“ V publiku se zvedá první vlna smíchu.

[youtube_660]QjYmbwuca3E[/youtube_660]

Večer je otevřen otázkou na Ceny české filmové kritiky, jejichž vyhlášení Vetchý debutově na začátku ledna moderoval.

„Někteří během přenosu zestárli o deset let,“ upozorňuje s úsměvem na fakt, že přímý přenos není psychicky příliš příjemná záležitost.

„Jste neustále vystrašený z organizačních věcí,“ popisuje tlak, který živé vysílání provází. Mezi organizační věci patří i to, že moderátor musí poslouchat pokyny režiséra. Ten svá rozhodnutí o tom, jestli hosty na jevišti zdržet, nebo naopak, může změnit ve vteřině.

I s takovými osobnostmi jako je Petr Hapka nebo Věra Chytilová, si musel umět poradit, když přišel od režiséra pokyn: „Ať už nic neříkaj, odveď je pryč.“

[youtube_660]MHIKk60fgIM[/youtube_660]

Do filmových kritiků se Vetchý obul poměrně ostře. „Polovina, kdo píše o filmu, jsou hovada,“ podotýká kousavě a dodává, že v souvislosti s novým filmem Vendeta napsali, že je to jeho životní výkon. „To napsali, když mi bylo dvacet a teď. Moje výkony musí být určitě jiné,“ dělá si legraci ze stereotypního hodnocení.

Vetchý pak přiznal, že v souvislosti s jeho filmovou tvorbou, byl loňský rok značně hektický. Popisuje období, kdy nespal, jezdil po natáčeních a zapomínal na osobní život.

„Horší než mít práci, je mít tolik práce, že nežijete autentický život.“

Ale jak bylo pro celý večer příznačné, dokázal i těžké téma zlehčit, aniž by mu ubral na vážnosti. „Místo toho, abych teď spal, jsem tady v Olomouci.“

Jiřina z Okresního přeboru i otec znásilněné dcery

V některých chvílích jste jako divák měli pocit, že role moderátora Ondřeji Vetchému prospívá. Docela dobře si talkshow s trochou nadsázky moderoval sám. David Hrbek nechává promlouvat jeho myšlenky. Vetchý působil jako renesanční člověk dnešní doby se sklony k prvorepublikové morálce.

I sprostá slova zněla v jeho podání pomalu knižně. „Luňák, to je idiot,“ rozesmál publikum poznámkou o roli z Okresního přeboru.

Vyprávěl, jak si vyzkoušel roli Luňáka i na veřejnosti. „Lidi mají rádi, když je někdo za hovado,“ upozornil na fakt, že bezcharakterní Jiřina je u diváků oblíbenou postavou. David Hrbek pointoval situaci: „Na kolik má Luňák něco z vás?“

[youtube_660]qTDcR7_DPTc[/youtube_660]

Což přivedlo rozhovor na téma nejtěžších postav ve filmu, které Vetchý hrál. Mezi prvními jmenoval postavu primáře obviněného čtrnáctiletou dívkou ze znásilnění v Hřebejkově filmu Nevinnost.

Jako další vzpomínal na roli tatínka, jehož dcera je znásilněná a následně nato zemře. „A pak přišel Okresní přebor, kde jsem hrál debila,“ otáčí opět vážnou stránku.

Nemám strach z tisku, ale bulvár vytrhává z kontextu

Velkou část večera se pouštěl do ostré kritiky českého bulváru. „Za minulého režimu by tihle lidi byli schopní psát ideologické lži. To už teď nejde, tak píšou pro bulvár,“ nebál se tvrdého příměru.

I když s nimi podle Ondřeje člověk nekomunikuje, jim to nevadí, nepotřebují to. „Jste pro ně pochoutka,“ dodal a bylo na něm vidět, že mu je autorů bulvárních článků spíš líto. „Nejradši by vlezli do záchodu a fotili vás zespoda.“

[youtube_660]m4OkcPJzOUs[/youtube_660]

Ve stylu Dušana Kleina následovala pauza, kterou vyplnila písnička. Po ní přišlo znovu odlehčené téma lehkých drog v souvislosti s Luňákem. Jeho hláška, že se mu točej zuby, když kouřil trávu, se stala pro fanoušky seriálu kultovní.

„Na trávu a hašiš jsem hrozně citlivej. Nekouřím, jednou jsem to zkusil,“ popsal situaci, kdy pod vlivem odehrál představení a pak šel ještě na čtenou zkoušku do televize s takovými osobnostmi jako Čepek nebo Somr.

Nebyl jsem ani schopný přečíst text. Pro mě to není… ale přišlo mi, že by se mi točily.

Rozhovor se pak stočil na domovský Činoherní klub, kde Vetchý strávil už 23 let. V této souvislosti mluvil o obdivu k hercům, kteří byli a jsou nezaměnitelní svým hereckým projevem a dokázali do dramatické postavy dát něco ze sebe.

„To vás pak nenapadne, že by to měl hrát někdo jiný,“ komentuje Vetchý a pustil se do společenské kritiky, že dnes je všechno obecné a zaměnitelné.

Anketa: Kolikátý se umístil Ondřej Vetchý mezi nejlepšími herci?

Obdiv ale vyslovil i k dalším velkým osobnostem českého divadla, jako byl Alfréd Radok nebo Evald Schorm. „A pak se stal strašný průšvih, že začali umírat.“

Celý večer se nesl v duchu tragikomických a satirických komentářů. Ondřej Vetchý má obrovskou pokoru nejen k herecké práci, ale obecně i k moudrému člověku. Zároveň je to pozitivní člověk, který se nenechá vyprovokovat bulvárem, politikou ani blbcem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ondřej Vetchý: Lidi mají rádi, když je někdo za hovado