Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Ceny české filmové kritiky 2011: Drtivě zvítězila Rodina o tunelování

Redakce

Redakce

16. 1. 2012

V sobotu 14. ledna se v pražském klubu SasaZu konalo předávání Cen české filmové kritiky za uplynulý rok 2011. Na plné čáře vyhrál outsider Robert Sedláček s filmem Rodina je základ státu.

Rodina je základ státu sebrala většinu cen, Zdroj: distributor filmu

„Cílem Cen české filmové kritiky je upozornit na nejlepší filmové počiny roku, nové objevy a naděje české kinematografie nestranným pohledem profesionálních filmových novinářů.“ Tak tomu bylo i letos, kdy čeští filmoví kritici podruhé ocenili české snímky, jejich tvůrce a herecké výkony, tentokrát pro rok 2011. Jde tak o jakousi konkurenci Českého lva.

V loňském roce mělo distribuční premiéru 25 českých hraných filmů a 21 dokumentů. Z toho sedm nejlepších hraných titulů a tři dokumenty byly vybrány do finále Cen české filmové kritiky.

Nejvíce nominací, respektive osm, získalo vedle snímku Poupata debutujícího Zdeňka Jiráského také drama Roberta Sedláčka Rodina je základ státu, které se stalo nakonec vítězným. V hlavních rolích ironické road-movie o fenoménu tunelování zazářila Eva Vrbková spolu s Igorem Chmelou.

Přečtěte si také rozhovor se Simonou Babčákovou, nejlepší herečkou ve vedlejší roli

Snímek proměnil polovinu nominací a získal čtyři ceny České filmové kritiky. Robert Sedláček si odnesl ocenění za režii a scénář, producent Radim Procházka převzal cenu za nejlepší film a herečka Simona Babčáková byla oceněna za nejlepší výkon ve vedlejší roli v tomto snímku.

FOTO: Poupata

Poupata také překvapila množstvím cen

Jako nejlepší český dokument roku 2011 byl zvolen projekt Martina Marečka, Víta Klusáka a Filipa Remundy Pod sluncem tma. Vítězný snímek loňského mezinárodního festivalu v Jihlavě vypráví o charakteru a podobě rozvojové pomoci pro Afriku.

Drama Poupata dostalo cenu za kameru Vladimíra Smutného a herecký výkon Vladimíra Javorského v hlavní roli. Ocenění v kategorii Objev roku si nakonec odnesl debutující producent, scenárista a režisér Václav Kadrnka za snímek Osmdesát dopisů.

Podívejte se na video, jak se točil film Nevinnost

V kategorii nejlepších hereckých výkonů byla za výkon v hlavní roli Hřebejkova filmu Nevinnost oceněna Anna Geislerová, cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli převzal Hynek Čermák. Alois Nebel si překvapivě odnesl pouze jediné ocenění, a to navíc v poměrně vedlejší kategorii – za hudbu z pera Ondřeje Ježka a Petra Kružíka.

FOTO: Nevinnost

Ondřej Vetchý ve filmu Nevinnost

Ceremoniál v přímém přenosu přenášela na ČT2 a postu moderátora se zhostil herec Ondřej Vetchý, který si loni zahrál nejen v Nevinnosti, ale i ve snímku Vendeta. Na pódiu vedle oceněných vystoupila i řada známých osobností, které ceny předávaly: dokumentaristka Helena Třeštíková, režisérka Věra ChytilováZdeněk Svěrák nebo herečka Eliška Balzerová.

Součástí večera bylo připomenutí filmařských osobností, jejichž život v minulém roce skončil, a tím i jejich tvorba. „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Zapněte si mobilní telefony,“ připomněl se z plátna Václav Havel svou nejcitovanější větou.

Ve videu si diváci mohli připomenout také tváře spisovatele Arnošta Lustiga, režiséra a scenáristy Otakara Vávry, scenáristy Jiřího Hubače, animátora Zdeňka Milera a herečky Jiřiny Švorcové či jejích kolegů Pavla VondruškyBořivoje Navrátila.

Podle naší redakce byl nejlepším českým filmem roku 2011 Alois Nebel

Držitelé dalších filmových cen Český lev budou vyhlášeni 3. března. Nominace budou známi už 4. února.

VÝSLEDKY

NEJLEPŠÍ FILM: Rodina je základ státu
NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM: Pod sluncem tma
NEJLEPŠÍ REŽIE: Rodina je základ státu – Robert Sedláček
NEJLEPŠÍ KAMERA: Poupata – Vladimír Smutný
NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ: Rodina je základ státu – Robert Sedláček
NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ HUDBA: Alois Nebel – Petr Kružík, Ondřej Ježek
NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI: Poupata – Vladimír Javorský
NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI: Nevinnost – Hynek Čermák
NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI: Nevinnost – Anna Geislerová
NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI: Rodina je základ státu – Simona Babčáková
CENA RWE PRO OBJEV ROKU: Osmdesát dopisů – Václav Kadrnka

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ceny české filmové kritiky 2011: Drtivě zvítězila Rodina o tunelování