Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nejlepší české filmy roku 2011: Všechny drtivě porazil černobílý Lojza

Redakce

Redakce

28. 12. 2011

!Anketa!Jaké byly nejlepší české filmy, které zavítaly na stříbrné plátno v roce 2011? V naší redakci drtivě zvítězil debutant s nádhernou vizuální stránkou. Kdo to asi bude? Hlasujte v anketě a porovnejte výsledek s námi.

Alois Nebel – český zástupce v animované oscarové kategorii, Zdroj: distributor filmu

Pokud by se v rubrice Film a TV na TOPZINE.cz uděloval Český lev za rok 2011 (tedy filmům, které měly premiéru v českých kinech v tomto roce), drtivě by zvítězil černobílý Alois Nebel. Hned pět z nás ho považuje za originální, poetický, atmosferický nebo případně inovativní. Nezapomněli jsme ale zařadit ani Nevinnost od Jana Hřebejka, divadelní Odcházení nebo další debut s netradičním vizuálnem Czech Made Man.

Pavlína Nouzová (editorka Filmu a TV, recenzentka)

Alois Nebel

Letos se nejlepší film roku alespoň mně vybírá snadno. Nerada sleduji laškování Bolka Polívky a z pravdivého krimi o českém podsvětí se mi zvedá kufr. Zato na českou krajinu netradiční vizuál s volně plynoucím dějem, který není pro každého srozumitelný, se mi dokáže pozitivně vrýt do filmové paměti. Škoda jen, že někteří diváci jsou už trochu otupělí oním začínáme v bodě A, jdeme přes B a skončíme v roztomile usměvavoučkém C.

Tereza Janíková (zástupkyně editorky Filmu a TV)

Alois Nebel

Těžké rozhodování. Nakonec vítězí Nebel, i když rozhodně není bezchybný, jenže neskutečně atmosférická animace mi vyrazila dech. A inovativní přístup se cení vždycky.

Jan Chalupa (editor rubriky Filmy a seriály na FANZINE.cz)

Alois Nebel

Film, který opět v mnohém dokázal, že když Češi chtějí, mají i dnes na to, natočit skvostnou podívanou, která nemusí být nutně povrchní a nudná. Pouta, 3 sezóny v pekle nebo Protektor tak mají další přírůstek do řad kvalitních současných českých filmů.

Oldřich Mánert (recenzent Filmu a TV)

Alois Nebel

Černobílá animovaná nádhera, která hodila pomyslný bobek na očekávání českého publika, v náznacích servíruje na emocích vystavěný příběh a hlasitě volá alespoň o oscarovou nominaci. Trefa do černého, na kterou můžeme být po právu hrdí.

Lucie Šimůnková (recenzentka Filmu a TV)

Osmdesát dopisů

S ostudou musím příznat, že jsem české filmy v loňském roce trochu opomíjela. Osmdesát dopisů je průměrný film s dobrým nápadem, ale poněkud pokulhávajícím a šedivým zpracováním. Předsevzetí do nového roku je tudíž u mě jasné – vidět více českých filmů!

Veronika Jílková (parafrázistka Filmu a TV)

žádný

Nejlepší český film roku jsem zatím neviděla, ale těším se, až uvidím Lidice.

Ondřej Zahrádka (profilář Filmu a TV)

Muži v naději

Já vím, jsem ženská. Omlouvá mě snad to, že jsem jiný český film neviděl? Neomlouvá. Za průměrnou komedii se ale přeci nemusí nikdo stydět a rozhodně se nestydím ani já, dokonce přiznávám, že jsem u toho i bavil.

Adéla Nikodýmová (DVD recenzentka Filmu a TV)

Czech Made Man

Mám ráda filmy, které jsou založené na skutečné události. Snímek nabídne desítky často vtipných, originálních momentů. V hlavní roli Jan Budař. A pak ty osobní sympatie k tématu…

Jindřich Bláha (parafrázista Filmu a TV)

žádný

Vím, že je to docela hanba, ale nějak jsem se letos k novým českým snímkům v podstatě nedostal. Už dlouho ale plánuji zhlédnout Aloise Nebela, od kterého si slibuju hodně – z toho, co jsem viděl, mě grafická stránka filmu zcela uchvátila, a co se příběhu týče – očekávám jen to dobré. Rozhodně se taky chystám na některé nové dokumentární filmy jako například Láska v hrobě nebo Pod sluncem tma. V těch jsou Češi prostě kingové

Marek Benda (parafrázista Filmu a TV)

Odcházení

Divadelní stylizace čiší z filmu každou minutou, nicméně to je právě to, co mu přidává na zajímavosti. Originálnímu pojetí celé struktury v prostoru a čase dominuje celá řada povedených postav, které jsou výborně ztvárněny známými herci. Stoprocentní osvěžení, které však není pro každého.

Tomáš Dolejš (parafrázista Filmu a TV)

Alois Nebel

Skutečně velmi povedený film podle komiksu. Černobílé animace jsou v souladu s náladou snímku, navíc úžasná hudba. Podle mě by měl být alespoň nominován na Oscara. Je to jeden z těch celkově lepších českých filmů.

Kristýna Motlová (parafrázistka Filmu a TV)

Nevinnost

Českým filmům moc neholduju, takže jsem neměla příliš z čeho vybírat. Z toho, co jsem viděla, se mi ale nejvíc líbila právě Nevinnost. Nenápadné drama plné intrik a kvalitních hereckých výkonů, kterým vévodí objev Anna Linhartová.

[poll id=“126″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší české filmy roku 2011: Všechny drtivě porazil černobílý Lojza