Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zdeněk Miler zemřel. Autor roztomilého Krtečka odešel v 90 letech

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

30. 11. 2011

Ve věku 90 let zemřel Zdeněk Miler, výtvarník a režisér animovaného Krtečka. Tento jeho Večerníček dokonce zvítězil v anketě mezi diváky ČT.

OBR: Krteček

Krteček je oblíbeným hrdinou Večerníčků, Zdroj: youtube.com

Zdeněk Miler se narodil v roce 1921. Už od mládí se zajímal o umění a výtvarnictví, jeho studium ale překazila druhá světová válka. Po ní pracoval ve studiu Bratři v triku, pro které nakreslil i typické logo tří chlapců v námořnických tričkách.

V tomto studiu se učil od svého šéfa Jiřího Trnky. Kromě animace od něj pochytil i základy scenáristiky, a tak se kromě kreslení například do knížek Františka Hrubína mohl pustit i do filmů. Jeho první prací byla temná pohádka podle Jiřího Wolkera O milionáři, který ukradl slunce.

V roce 1957 pak přišlo to, kvůli čemu lidé nejvíce znají Milera. Natočil pohádku Jak krtek ke kalhotkám přišel. Na to navazovaly další díly o roztomilém krtečkovi, kterého si diváci zamilovali natolik, že ho zvolili nejlepším Večerníčkem. Na tomto seriálu pracoval Miler 18 hodin denně a za úvodní díl získal i cenu na festivalu v Benátkách. Přitom postavy v Krtečkovi ani nemluví – vydávají jen jakési pazvuky, které Miler nahrál pomocí hlasů svých malých dcer.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zdeněk Miler zemřel. Autor roztomilého Krtečka odešel v 90 letech