Menu
TOPZINE.cz
Čeští herci a české herečky

Eliška Balzerová: Žena v pokušení bojuje proti AIDS

Redakce

Redakce

13. 1. 2012

Eliška Balzerová!Profil herečky!Jedna z nezapomenutelných tváří českého filmu, kterou proslavila role v komedii Jiřího Vejdělka. Kromě toho ale také divadelní herečka a nebo třeba vášnivá čtenářka. Co dalšího ještě o Elišce Balzerové nevíte?

Jako vilná babička Vilma v Ženách v pokušení, Zdroj: distributor filmu

Eliška Balzerová se narodila jako Eliška Havránková 25. května 1949 ve Vsetíně. Zájem o divadlo v ní probudila a soustavně prohlubovala její maminka, která hrála v ochotnickém spolku. Eliščin výběr vysoké školy byl tedy jasný. Po studiu na brněnské konzervatoři a absolvování herectví a režie na JAMU nastoupila roku 1971 do svého prvního angažmá, do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

Od divadla k Bety Čeňkové

Od roku 1977 byla Eliška celkem dvacet sezon členkou Divadla na Vinohradech a spatřit ji diváci mohli také v Národním divadle. Společně s kolegou Tomášem Töpferem se pak od poloviny 90. let podílela na rekonstrukci a následném znovuotevření Divadla na Fidlovačce (stala se ředitelkou Nadace Fidlovačka). Divadlo zahájilo nový provoz hrou Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, kde Eliška Balzerová ztvárnila Němku Margaretu. Ve Fidlovačce působí dodnes.

První příležitost před kamerou jí nabídl režisér Karel Steklý ve svých dvou retrofilmech – Svět otevřený náhodám a Lupič Legenda. V nich hrála Eliška ještě pod svým dívčím jménem.

Roli, kterou se vryla do paměti českým divákům, Elišce hned záhy v roce 1977 umožnil dnes již kultovní český seriál Nemocnice na kraji města. Tehdy pětadvacetiletá Eliška v něm ztvárnila populární ortopedičku Alžbětu Čeňkovou. Seriálu zůstala věrná i ve všech jeho dalších pokračováních.

Ve filmu se jí zatím nabízely jen samé vedlejší role, ale za zmínku určitě stojí její Věra ve Vrchní, prchni či Dáša Adámková v komedii S tebou mě baví svět. Až nezvykle vážnou roli si zahrála ve snímku Městem chodí Mikuláš. Vystupovala zde jako přísná a pedantická vrchní sestra, dětmi přezdívaná Stará koza, která se snaží překazit snahy malého pacienta přivést do nemocnice opravdického Mikuláše.

Eliška v pokušení

Svůj hlas propůjčila mnoha světovým herečkám. Za svou mluvenou roli Rosemary Boxerové (kterou ztvárnila herečka Felicity Kendal) v TV seriálu Zločiny v zahradách si dokonce v září roku 2007 odnesla prestižní cenu Františka Filipovského. Mezi její další významné dabingy patří například Barbara Roseová ve Válce Roseových či paní Pellová v Hořícím Mississippi.

Eliška ve své one-woman-show Můj báječný rozvod

Obzvlášť úspěšný byl pro Elišku rok 2010. Režisér Jiří Vejdělek si ji vyhlédl pro svou postavu bývalé herečky Vilmy v romantické komedii Ženy v pokušení. Coby nespoutaná babička uděluje Eliška Balzerová cenné rady do života jak své dceři, tak i své vnučce. Díky Ženám v pokušení si mohla Eliška ke kulatinám nadělit nevšední dárek – nafotila nahé akty, což si prý vždycky přála.

Je docela překvapivé, že tak skvělá komička se ke své nejpopulárnější komediální roli dostala až po sedmadvaceti letech. Podle Elišky Balzerové je to proto, že jsou filmoví režiséři líní chodit do divadla.

Vášnivá čtenářka bojuje proti AIDS

„Že jsem komička zaregistrovali teprve nedávno,“ tvrdí populární divadelní herečka. „Mám dokonce své one-woman-show, inscenaci Můj báječný rozvod. Odvysílala ji Česká televize a najednou mi všichni začali říkat – vždyť ty jsi komička!“

Za tuto roli nejenže získala Českého lva za vedlejší ženskou roli, ale také se stala nejoblíbenější herečkou pro rok 2010. Ani v následujících dvou letech se Eliška z filmového plátna neztratila – objevila se V peřině, Brabcově muzikálové pohádce z loňského roku a letos se na ni můžeme těšit v komediálním dramatu Láska je láska.

Se svým manželem Janem Balzerem vychovala dvě děti – syna Jana a dceru Adélu, která vystudovala dějiny divadla ve Finsku. Mimo jiné velmi ráda čte, jejími oblíbenými autory jsou Karel Čapek, Bohumil Hrabal a nebo García Márquez. Má také ráda dílo dramatika Čechova. Zálibu našla také v charitě – stala se například tváří kampaně v boji proti AIDS.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Eliška Balzerová: Žena v pokušení bojuje proti AIDS