Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jiří Vejdělek rád točí filmy o pokušení. Tentokrát nemají naději muži

Redakce

Redakce

26. 8. 2011

FOTO: Vejdělek!Profil režiséra!Scenárista, producent, ale hlavně režisér, který představuje svěží tvůrčí závan v oblasti současné režie. Všechny filmy, na kterých se podílel, měly úspěch. Čím to může být? Možná tím, že umí myslet nejen jako muž, ale také jako žena.

FOTO: Vejdělek

Vejdělek v pořadu Uvolněte se, prosím, Zdroj: archiv ČT1

Jiří Vejdělek (1972) se narodil ve Šluknově, v Ústeckém kraji. Jeho prvním celovečerním filmem byli Účastníci zájezdu (2006), snímek vzniklý dle předlohy Michala Viewegha. Po uvedení tohoto filmu následovala vlna komedií, která zatím ne a ne se zastavit. Jaké je režisérovo tajemství úspěchu?

Předně, Vejdělek je velmi ambiciózní, a tak zasahuje do celého procesu výroby filmu. Skoro v každém svém režijním díle se totiž objevuje i jako tvůrce scénáře, většinou však tvoří tým s dalšími scenáristy, jako jsou Marek Epstein (Václav), Halina Pawlowská (O život) či Michal Viewegh (Účastníci zájezdu).

Kvůli filmu by se i rozpůlil

Výjimek je málo. Vejdělkovy nejnovější snímky Ženy v pokušení a Muži v naději jsou však jeho vlastní počiny jak v oblasti režie, tak i scénáře. Režisér se zde dokonce podílí na produkci, v obou případech spolu s Tomášem Hoffmanem. Kdyby se tento talentovaný Severočech mohl rozpůlit, snad by si filmy i sám natáčel! Koneckonců právě tak se dostal na pražskou FAMU, obor režie. S kamarády totiž natočil amatérský film, jenž se mu stal vstupenkou na katedru hrané režie, kterou v roce 2000 úspěšně absolvoval.

FOTO: Ženy v pokušení

Všechny tři generace žen v pokušení, Zdroj: distributor filmu

Na otázku, proč jsou ženy hlavním tématem komedie Ženy v pokušení, Vejdělek odpovídá: „Neexistuje téma, o němž bych přemýšlel déle a častěji, které bych zpracovával pečlivěji a kterému bych věnoval víc pozornosti, lásky a vášně.“ Ženy zkrátka v jeho životě hrají důležitou roli, vždyť vyrůstal se dvěma sestrami. Tato zkušenost ho naučila, jak se ženy dívají na svět.

Dočkají se i Muži v naději podobného ohlasu? Přečtěte si recenzi Ondřeje Erbana

Asi si říkáte, proč zrovna film o ženách. Vejdělek to vysvětluje takto: „Vznikla zde řada filmů o ženách, jejichž autorkami a režisérkami jsou ženy. Říkal jsem si, že by bylo zajímavé, jak by film o ženách natočil muž, a protože se k tomu stále nikdo neměl, ujal jsem se toho sám.“

Komedii střídá… Komedie

Eliška Balzerová, představitelka Vilmy, dříve známá ze seriálu Nemocnice na kraji města, o spolupráci s Jiřím Vejdělkem říká: „Panu režisérovi bych dala cenu za něhu a laskavost. […] Byl tak nesmírně laskavý, takže já říkám, že tohle natáčení bude už navždy světlým bodem v mém hereckém životě.“

Všemi očekávanou komedii Muži v naději (2011) diváci budou mít možnost poprvé zhlédnout v kinech 25. srpna. V hlavních rolích se objeví nekorunovaný valašský král Bolek Polívka a Jiří Macháček, zpěvák skupiny MIG 21. A o co půjde? Tentokrát se do trablí dostanou muži, kteří si zahrávají s nevěrou. Ženská přece musí o muže bojovat a hlavně – nesmí se nudit!

Jelikož jde o další dílko z Vejdělkovy režijní filmografie, úspěch má tento snímek takřka zaručený – vždyť  Ženy v pokušení jsou divácky nejúspěšnějším snímkem minulého roku!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jiří Vejdělek rád točí filmy o pokušení. Tentokrát nemají naději muži