Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Videoreportáž: Jan Hřebejk točí film Nevinnost. I my jsme byli s kamerou na place

!Exkluzivně!V pondělí 13. září jsme se vydali na natáčení nového Hřebejkova filmu – Nevinnost. V temném dramatu o pádu na úplné dno uvidíte v hlavních rolích Ondřeje Vetchého, Luďka Munzara či Aňu Geislerovou. Než se tento snímek objeví v lednu v kinech, můžete se zatím s námi vydat do zákulisí natáčení.

Jan Hřebejk Zdroj: Radek Lang, Topzine.cz

Jan Hřebejk Zdroj: Radek Lang, Topzine.cz

Místo natáčení nacházíme poměrně snadno. Vilka na kopci, kterou filmařům ochotně zapůjčila známá režisérka Věra Chytilová, působí příjemným dojmem. Za chvíli se nás chápou i filmaři, jež nás instrukcemi zasvětí do programu dnešního natáčení. „Herci jsou momentálně uvnitř, kde se stravují. Okolo půl šesté však budou k dispozici na zadní terase, kde vám poskytnou rozhovory,“ dozvídáme se.

Skoro na čas se herci na zmíněném místě skutečně objeví. První přichází Luděk Munzar (jenž se na stříbrné plátno vrací po třech, resp. čtyřech letech), následovaný Aňou Geislerovou, opodál již režisér Hřebejk poskytuje první interwiev. Všichni působí klidným a uvolněným dojmem. Pouze nikde nevidíme hlavního představitele nového filmu, Ondřeje Vetchého. „Ondra se fotí docela nerad,“ omlouvá jeho nepřítomnost jeden z členů filmového štábu.

Pózování s bazénem

Poté se pozornost přesouvá k bazénu, na jehož ochozu, na pozadí trojské vinice, fotografům pózuje režisér Jan Hřebejk. Nejdřív jen tak, potom s klapkou. „Nemohl byste se nechat společně vyfotit s dalšími představiteli filmu? Třeba s panem Munzarem?“ navrhuje jeden z fotografů. Marně. Herci jsou momentálně plně vytíženi poskytováním rozhovorů.

Okolo čtvrt na sedm se má začít filmovat. Čekání na tmu však tento záměr na chvíli odkládá. Herci využívají volný čas k občerstvení, novináři k diskuzi s nimi, zahlédneme již i Ondřeje Vetchého.

Luděk Munzar Zdroj: Radek Lang, Topzine.cz

Poté se již všichni přesunujeme k hlavnímu vchodu vily, kde se chystá další filmový záběr. Kameramani, zvukaři, pomocný režisér, novináři – ti všichni se tísní na malém místečku nad srázem. „Prosím, všichni klid,“ žádá nás pomocný režisér. Na klapku si však ještě chvíli počkáme, protože členové štábu začnou o čemsi vášnivě diskutovat. Objeví se i režisér Hřebejk.

Natáčení očima Jana Novotného: Odchytit režiséra Jana Hřebejka a natočit s ním krátký rozhovor byl pro nás primární úkol. Mezi přípravou otázek, na kterých jsme se shodli jak jinak než na místě, a domlouváním postupu jsme natočili krátké představení filmu. Nutno říct, že to byla má první zkušenost před kamerou – a taky to tak vypadalo: Nikdo by mi nevěřil, jak těžké může být vyslovení jména Luděk Munzar (po mém to byl stále Luděk… ehm.. Luděk Muzar). Ale i to se nakonec vydařilo. Tímto chci klukům z Topzinu poděkovat za zlatou trpělivost.

Pár chvil nato přišla ona chvíle. Odchytit si Jana Hřebejka. Tři, dva, jedna, akce: „Dobrý den pane Hřebejk…“ Po dvanácti minutách bylo hotovo. Během rozhovoru klesala nervozita díky opravdu vstřícným odpovědím, které nám Jan Hřebejk předkládal. Rázem se nám všem vykouzlil úsměv na tváři.

Mezitím filmový štáb nachystal vše potřebné k natáčení, které asi hodinu po našem příchodu začalo. To byl zážitek. V podstatě jsme viděli jen jeden jediný záběr, který se točil snad na šest pokusů. Člověka ani nenapadne představovat si, co vše je kolem jednoho záběru potřeba. Já už po dnešku vím.  Výstižné slovo, které by se zde hodilo, je trpělivost. O nic jiného tam snad ani nešlo. Čas ubíhal neskutečně rychle a natočeného materiálu minimum.

Jak se říká, je to jako ve válce. 90% domlouvání a keců, 10% akce. A to možná ještě přidávám. Sečteno podtrženo to byl zážitek, na který budu s úsměvem vzpomínat.

Nakonec se vše vyjasní a jde se na věc. „Kamera, akce!“ křikne pomocný režisér. Po schodech pomalu přichází Hynek Čermák, v kuchyni něco dělá Zita Morávková, která po chvíli muže v kožené bundě zaregistruje a vychází ven s rukama okolo ramen.

„Ahoj, jseš tu dlouho?“ ptá se. „Chvilku…“ odpovídá Čermák. „Chceš dovnitř?“ pozve herečka muže a oba zacházejí do domu. „Stop!“

Jan Hřebejk Zdroj: Radek Lang, Topzine.cz

Evidentně se vše povedlo na první pokus. Ani to však filmařům nezabraní v tom, aby scénu třikrát, čtyřikrát opakovali. Klobouk dolů před nimi, všichni zúčastnění musí mít velkou dávku trpělivosti.

Jan Hřebejk: Strašně rád bych dělal zase komedii

Je již večer a skoro tma, když opouštíme místo natáčení. Jdeme se rozloučit s PR manažerem Bontonfilmu, Petrem Slavíkem, jenž se právě baví s Ondřejem Vetchým. „Nashledanou“, loučíme se. „Čau, pánové,“ zdraví nás srdečně oba.

(pro lepší obrazovou i zvukovou kvalitu změňte rozlišení videa na 720p, respektive 1080p a zobrazte jej v režimu celé obrazovky přímo na youtube)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Videoreportáž: Jan Hřebejk točí film Nevinnost. I my jsme byli s kamerou na place