Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Herečka Simona Babčáková: Čeští diváci preferují fastfoodové filmy

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

9. 9. 2011

!Exkluzivní rozhovor!Na počátku října vstoupí do kin snímek Rodina je základ státu, který je zatím posledním filmem Simony Babčákové a režiséra Roberta Sedláčka. Jak se jí s režisérem spolupracovalo? Za Topzine.cz se ptal Oldřich Mánert.

Simona Babčáková ve filmu Rodina je základ státu, Zdroj: distributor filmu

Mohla byste stručně charakterizovat svou postavu z filmu Rodina je základ státu?

Na mě působí jako sympatická paní, která sice nenaplnila všechny své ambice a touhy, ale není úplně nespokojená.

Simona Babčáková patří k nejosobitějším herečkám české divadelní i filmové scény. V současné době působí v Dejvickém divadle, kde uvádí také své improvizované večery Second sekec aneb Hlava nehlava. Na filmových plátnech se objevila ve snímcích Jana Hřebejka Nestyda a U mě dobrý, do kin se chystá také film Rodina je základ státu, ve kterém se zhostila jedné z vedlejších rolí.

Robert Sedláček má pověst jednoho z nejoriginálnějších českých režisérů současnosti. Jaký je jeho přístup k natáčení? Nechává hercům více volného prostoru, nebo si takříkajíc trvá na svém?

Většinou si trvá na svém, ale tentokrát mě nechal neregulovanou, protože moje postava, která je lehce střelená, to unese. Jinak má rád herecký minimalismus a nesnáší, když se postava vyrábí, čili když herec hraje. Myslím, že má rád autentické bytí před kamerou, což se skoro vylučuje. (smích)

V čem vidíte vy osobně onu režijní výjimečnost Roberta Sedláčka?

Mně se hlavně líbí, že Robert točí filmy o věcech, které vnímá, které ho trápí. Využívá film jako komunikační prostředek a také jako prostor k vyjádření svého vnímání světa. Jeho filmy jsou o něčem, a přitom nepostrádají humor a nadhled.

Myslíte si, že má poměrně originální Rodina je základ státu šanci na úspěch v konkurenci čistě komerčně zaměřených českých komedií?

Ne, nemyslím a opravdu hluboce mě to trápí. Vnímám to jako obraz stavu zájmu společnosti o dění kolem.

Snímek je vaší druhou spoluprací s panem Sedláčkem. Můžeme se na vás těšit v některém z jeho příštích filmů?

Pokud se ptáte na to, zdali jsem Robertova oblíbená herečka, tak ta otázka patří spíš jemu. Ale mezi námi, jsem jeho oblíbená herečka. (smích)

Vaše herecká kariéra je rovnoměrně rozložena mezi filmy a divadlo. Je vám některý z těchto dvou hereckých směrů bližší? Pokud ano, tak z jakého důvodu?

Absolutně ne. Potřebuji obojí ke své spokojenosti, každé má úplně jiné principy a atmosféru a každý herec ve všech rozhovorech říká, že je to nesrovnatelné.

FOTO: Simona Babčáková

Simona Babčáková na scéně Dejvického divadla, Zdroj: dejvickedivadlo.cz

Otázka možná trochu nepříjemná – jak byste zhodnotila současný stav české kinematografie? Můžeme se podle vás řadit k evropské filmařské špičce?

Já nemám představu o současné evropské špičce, takže nevím, s čím mám srovnávat. Ale situaci nevidím jako dobrou. Talentovaní nováčci, jako třeba Jitka Rudolfová (kritikou velice ocenění Zoufalci), nedostávají příležitosti, což je tristní vzhledem k tomu, že talentů opravdu není mnoho.

A zároveň aby se na film sehnaly peníze, je třeba záruka návštěvnosti, a ta je jenom na lehké komedie. Jako by se lidi nechtěli zajímat, nechtěli se nechat něčím pohnout, posunout, dotknout. Mě se třeba film Rodina je základ státu hluboce dotkl a přemýšlím nad ním i druhý den. Neprošlo to kolem mě jako filmový fastfoodový zážitek, jako pouhé příjemné zabití času.

V divadelní sféře jste známá, mimo jiné, pro své improvizační večery v Dejvickém divadle s názvem Second sekec aneb Hlava nehlava. Odkud se nápad na tato představení vzal?

Vlastně to navazovalo na Sekec mazec, který vznikl pod vedením Jaroslava Duška, kde nás osm kolegů divoce improvizovalo. Já jsem po skončení navázala Second sekecem a teď se chystám od října jednou měsíčně pravidelně improvizovat v Rock Café se stálými partnery Jirkou Knihou, Tony Nyass, Vladimírem Líčkou a Honzou Vávrou.

V posledních letech jste se stala mediálně velmi známou osobou. Jaký je to pro vás pocit být jednou z nejuznávanějších a divácky nejlépe přijímaných českých hereček současnosti?

Tak to je pro mě novinka, že jsem jedna z nejuznávanějších a divácky nejlépe přijímaných hereček. To děkuji, to je hezké vědět. Pokud je to takhle, tak je to velice příjemný pocit, protože to je touha každého herce, být uznávaný. Na druhou stranu se opravdu snažím hrát jenom ve věcech, se kterými souzním, a zatím jsem nebyla nucena dělat něco proti mému gustu. Prosím o požehnání, nechť to tak zůstane.

Můžete nám prozradit, jaké jsou vaše chystané filmové a divadelní projekty pro následující měsíce?

Vracím se po mateřské do svých představení v Dejvickém divadle, do Hello Dolly v Hybernii a od října plánuji improvizace v Rock Café. Premiéru bude mít Rodina je základ státu a Alois Nebel. Pak budu moderovat také cyklojízdu po Bohnicích v rámci festivalu Babí léto v Bohnicích, to by mělo být v sobotu 10. září od 15 hodin, a hned druhý den moderuji v Nenačovicích Miss Kompost. Takže to vás zvu!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Herečka Simona Babčáková: Čeští diváci preferují fastfoodové filmy