Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zemřela Žena za pultem. Už nikdy nikomu nic neprodá

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

8. 8. 2011

Jiřina Švorcová jako Žena za pultemČeskou filmovou scénu dnes opustila jedna z nejznámějších tváří. Jiřinu Švorcovou zná málokdo, její Anna Holubová alias Žena za pultem je ale jednou z vůbec nejznámějších československých seriálových postav.

Jiřina Švorcová jako Žena za pultem

Jiřina Švorcová ve své nejslavnější roli, Zdroj: distributor seriálu

Jiřina Švorcová se proslavila zejména svým dlouholetým působení na prknech, která znamenají svět.  Svou hereckou kariéru totiž spojila se slavným Divadlem na Vinohradech. Po divadelních úspěších na pozici komparzistky následně nastoupila na konzervatoř a po jejím absolvování také na Akademii múzických umění.

Její první plnohodnotná divadelní role se datuje do roku 1950 pod vedením režiséra Jana Škody. S proslavením se na divadelním poli přišla také celá řada nabídek na účinkování před kamerou. Své herecké mistrovství předvedla například ve filmech Král Šumavy nebo Cesta ke štěstí. Největší úspěch ale přišel v žánru televizních seriálů, kdy propůjčila tvář Anně Holubové, kterou všichni dobře známe jako Ženu za pultem.

Jiřina Švorcová byla aktivní také v politických kruzích. V druhé polovině 70. let bylo její jméno častěji slyšet ve spojení s vrcholovou politikou spíše než s herectvím. Byla členkou Ústředního výboru komunistické strany a vedla také svaz dramatických umělců. Jak sama několikrát potvrdila, své politické angažovanosti nikdy nelitovala.

Jiřina Švorcová zemřela po dlouhodobé nemoci ve věku 83 let.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřela Žena za pultem. Už nikdy nikomu nic neprodá