Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zemřel stoletý režisér Otakar Vávra, autor Kladiva na čarodějnice

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

16. 9. 2011

Otakar Vávra, režisér, který natočil více než 50 filmů, zemřel ve čtvrtek 15. září. Během svého života ovlivnil nespočet dalších tvůrců, třeba i tzv. novou vlnu. Některé jeho filmy ale podporovaly komunistickou ideologii, a tak nebyl jen populární.

Soňa Valentová a Vladimír Šmeral ve filmu Kladivo na čarodějnice, Zdroj: distributor filmu

Režisér Otakar Vávra letos oslavil sté narozeniny a byl například i čestným hostem Letní filmové školy. Šlo ale o jedno z jeho posledních vystoupení na veřejnosti. Zemřel totiž 15. září a zanechal za sebou jako svůj poslední film Strážce plamene v obrazech.

Diváci ho mohou znát například pro Krakatit, Romanci pro křídlovku či Kladivo na čarodějnice, ve kterém se skrývá kritika komunistického režimu. Zároveň ale natočil několik filmů (například trilogie Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem), které jsou ideologii poplatné. Za to byl často i kritizován.

Upřít se mu ale nedá, že vychoval nespočet mladých tvůrců, učil totiž na FAMU, kde založil katedru režie. Pod jeho rukama prošli i tvůrci československé nové vlny (Jiří Menzel, Miloš Forman…), čímž Vávra fakticky ovlivnil snad ze všech režisérů nejvíce filmovou tvorbu 20. století u nás.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel stoletý režisér Otakar Vávra, autor Kladiva na čarodějnice