Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jennifer Lawrence: Křehká drsňačka z Kentucky

Redakce

Redakce

4. 3. 2011

FOTO: Jennifer LawrenceJeště si sama nemůže koupit ani pivo, zato ale umí pokácet strom jako profesionální dřevorubec a nelekne se ani nabité pušky. Není proto divu, že si v pouhých dvaceti letech vysloužila nominaci na Oscara za roli podobně drsné slečny v dramatu Winter’s Bone. A kdyby se jí podařilo nominaci proměnit, zapsala by se do historie jako nejmladší držitelka zlaté sošky.

FOTO: Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence, Zdroj: youtube.com

Jennifer Shrader Lawrence se narodila 15. srpna 1990 v Louisville, nejlidnatějším městě amerického státu Kentucky. Její matka Karen organizovala dětské tábory a otec Gary vlastnil stavební firmu. Dětství prožila v rodném Kentucky, kde si také poprvé mohla vyzkoušet herecké řemeslo, když několikrát vystupovala v divadelních hrách uvedených v místním kostele. Ve čtrnácti letech se rozhodla pro hereckou kariéru a přesvědčila rodiče, aby s ní odcestovali do New Yorku a našli jí agenta.

Ačkoliv se nikdy herecky nevzdělávala a s hraním neměla příliš velké zkušenosti, svým přirozeným talentem si vysloužila chválu od newyorské agentury. Sama herečka tvrdí, že hraje pouze na základě svých vlastních pocitů.  Nepochybně stojí za zmínku, že Jennifer svá středoškolská studia ukončila o dva roky dříve, aby se herectví mohla začít věnovat naplno. Jejím současným bydlištěm je kalifornská Santa Monica.

Po boku velkých jmen

Od roku 2006 se objevovala v malých rolích několika různých seriálů jako Můj přítel Monk a Odložené případy, poté se dva roky objevovala v sitcomu The Bill Engvall Show. Jako herečka na sebe poprvé výrazněji upozornila v americkém dramatu Planina v ohni debutujícího režiséra Guillerma Arriagy z roku 2008, v němž si zahrála s Charlize Theron či Kim Basinger.

Jennifer zde ztvárnila šestnáctiletou dívku Marianu, která se snaží dát znovu do pořádku vztah svých rodičů. Její výkon v tomto filmu jí na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách roku 2008 získal Cenu Marcella Mastroianniho pro nejlepší mladou začínající herečku.

Zahrála si i v klipu k písničce The Mess I Made americké rockové kapely Parachute. Sama má také hudební sklony – od dětství hraje na kytaru.

Příprava na Oscara v kentuckém stylu

V roce 2008 měly svou premiéru i další dva filmy, v nichž se Jennifer objevila, totiž The Poker House a Garden Party. První jmenovaný je dramatem odehrávajícím se v průběhu jediného dne, přičemž se nechává inspirovat životním příběhem americké herečky a umělkyně Lori Petty, která film zrežírovala. Jennifer získala díky roli v tomto filmu ocenění filmového festivalu v Las Vegas za nejlepší herecký výkon.

FOTO: Winter's Bone

Se svými filmovými sourozenci v podání Ashlee Thompson a Isaiaha Stonea ve snímku Winter's Bone, Zdroj: distributor filmu

Za skutečně průlomovou roli mladé herečky by se ale dala považovat Ree Dolly v americkém dramatu Winter‘s Bone z roku 2010. Svým ztvárněním sedmnáctileté dívky, která v odlehlé části Ameriky hledá záhadně zmizelého otce, si získala uznání filmových kritiků i oscarovou nominaci v kategorii herečka v hlavní roli. Neskrývala své překvapení: „Když natáčíte malý film, nečekáte takovou reakci – je to vážně neuvěřitelné.“

Na svou roli se poctivě připravovala: před natáčením se vrátila do rodného Kentucky, kde se naučila kácet stromy, používat zbraně, a dokonce údajně stáhla z kůže veverku. Mohla si vybrat méně náročný film, a možná by jich stihla natočit i více, ale jak sama říká: „Spousta scénářů jsou pitomosti, hlavně pokud jste mladá blondýnka. Je těžké nalézt kvalitní příběh s dobrou postavou, a proto jsem až doteď natáčela jeden film ročně.“

Bez ohledu na to, zda Oscara nakonec získá, nebo ne, nebude si Jennifer jistě stěžovat na nedostatek dalších hereckých příležitostí. V tomto roce by se měla objevit po boku Mela Gibsona a Jodie Foster v komedii The Beaver nebo coby Mystique ve filmu X-Men: First Class.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jennifer Lawrence: Křehká drsňačka z Kentucky