Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zlaté glóby 2013: Překvapivé výsledky ovládli Bídníci, Lincoln neuspěl

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

14. 1. 2013

V noci z neděle na pondělí byly v Los Angeles předány letošní Zlaté glóby. Hlavní favorit Lincoln zklamal, proti tomu bodovali Bídníci a Argo.

FOTO: Bídníci

Hugh Jackman v Bídnících uspěl. Zdroj: Bontonfilm

Největší počet cen, které uděluje Asociace zahraničních novinářů,  si z jubilejního 70. ročníku Zlatých glóbů odnesl muzikál Bídníci, který proměnil všechny tři své nominace. Zvítězil jako nejlepší film v kategorii komedie/muzikál, za výkon v hlavní roli byl oceněn Hugh Jackman, za vedlejší roli jeho kolegyně Anne Hathaway.

O největší překvapení večera se postaral Ben Affleck se svým thrillerem Argo. Přestože se s ním na vítězné příčky nepočítalo, Affleck pro svůj nejnovější film uzmul hned dvě ceny – za nejlepší drama a za nejlepší režii.

Dva Zlaté glóby si odnesl také Tarantinův Nespoutaný Django. Christoph Waltz uspěl jako herec ve vedlejší roli, sám Quentin Tarantino zase jako autor scénáře.

Oproti tomu favorizovaný Lincoln Stevena Spielberga se sedmi želízky v ohni získal jediný glóbus, a to pro Daniela Day-Lewise za nejlepšího herce v dramatu. Jednu cenu získal také Pí a jeho život –  za hudbu Mychaela Danna.

V kategorii nejlepší herečka v hlavní roli k žádným překvapením nedošlo. Za drama si cenu odnesla Jessica Chastain za roli v Zero Dark Thirty. Komediální ženskou kategorii herecky ovládla Jennifer Lawrence za Terapii lásky.

Nejlepší filmovou písní se stal dle předpokladů Skyfall od Adele. Mezi animovanými filmy zvítězil opět Pixar, tentokrát se svou Rebelkou. Zlatý glóbus pro cizojazyčný film putoval do Rakouska za film Láska. Během slavnostního večera převzala herečka a režisérka Jodie Foster ocenění za celoživotní dílo.

FOTO: Jodie Foster

Jodie Foster obdržela cenu za celoživotní dílo. Zdroj: Warner

V televizních kategoriích bodovalo seriálové drama Homeland, které proměnilo tři ze čtyř nominací. Stejný počet cen získal i televizní film z produkce HBO Prezidentské volby. Dva Zlaté glóby si odnesl komediální seriál Girls.

Ocenění se předávalo tradičně v Beverly Hills v hotelu Beverly Hilton. Moderátorský post zaznamenal po třech letech změnu, když Rickyho Gervaise vystřídala dvojice komiček Tina Fey a Amy Poehler.

Vítězové filmových Zlatých glóbů 2013:

Nejlepší film, drama – Argo (Ben Affleck)
Nejlepší herec v hlavní roli, drama – Daniel Day-Lewis (Lincoln)
Nejlepší herečka v hlavní roli, drama – Jessica Chastain (Zero Dark Thirty)
Nejlepší film, komedie/muzikál – Bídníci (Tom Hooper)
Nejlepší herec v hlavní roli, komedie/muzikál – Hugh Jackman (Bídníci)
Nejlepší herečka v hlavní roli, komedie/muzikál – Jennifer Lawrence (Terapie láskou)
Nejlepší režie – Ben Affleck (Argo)
Nejlepší scénář – Quentin Tarantino (Nespoutaný Django)
Nejlepší herec ve vedlejší roli, drama – Christoph Waltz (Nespoutaný Django)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli, drama – Anne Hathaway (Bídníci)
Nejlepší animovaný film – Rebelka
Nejlepší filmová hudba – Mychael Danna (Pí a jeho život)
Nejlepší filmová píseň – Skyfall – Adele (Skyfall)
Nejlepší cizojazyčný film – Láska (Rakousko)
Cena Cecila B. DeMilla za celoživotní dílo – Jodie Foster

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zlaté glóby 2013: Překvapivé výsledky ovládli Bídníci, Lincoln neuspěl